Sektörden Haberler

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI SEKTÖR İSTİŞARE TOPLANTISI

Madencilik sektöründe faaliyet gösteren, içerisinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin de yer aldığı 16 sivil toplum kuruluşundan oluşan “Maden Platformu”nun organizasyonu ile T.C. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Fatih METİN ve Orman Genel Müdürü Sayın Bekir KARACABEY’in katılımları ile madencilik sektöründeki güncel gelişmeler ve sektör sorunlarını istişare edebilmek adına 28 Ocak 2021 Perşembe günü bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı öncesi sektör firmalarının sorunları derlenerek Bakanlıklarına dosya halinde iletildi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın DİNÇER açılış konuşması ile başlayan programda DİNÇER, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin uygulama yönetmeliği taslağının yakın zaman içerisinde sektör tarafından incelendiğini, taslağın hali hazırdaki sorunlara çözüm olmadığı, yönetmeliğin bu şekilde yürürlüğe girmesi halinde mevcut işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanamayacağı ve yeni izinlerin alınamayacağı kısaca orman vasfında geçen alanlarda madencilik yapılamasının imkânsız hale getireceğini ifade etti. Madencilik sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan ön rapor ve önerilerin daha önceki ziyaretlerde Bakanlıklarına sunulduğunu belirten DİNÇER, OGM tarafından hazırlanan Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin uygulama yönetmeliği taslağının sektör tarafından büyük endişe ile karşılandığını, bahse konu taslağın sektörün de görüşleri dikkate alınarak revize edilmesini arz ve talep etmiştir.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın DİNÇER, Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Barış Baykal ÜNVER, TOBB Madencilik Meclisi Başkanı Sayın İbrahim Halil KIRŞAN, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mevlüt KAYA, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Sayın Ali EMİROĞLU, Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim ALİMOĞLU, Agrega Üreticileri Birliği Başkanı Sayın Şevket KORUÇ, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet GÜMÜŞÇÜ, Türkiye Madenciler Derneği 2. Başkanı Mehmet YILMAZ’ın panelist olarak katıldığı toplantıya, Orman Genel Müdürlüğü İzin ve İrtifak Daire Başkanı Sayın Ahmet KÖLE de konuşmacılar arasında yer aldı.

Yaklaşık 200 kişinin izleyici olarak katıldığı toplantı esnasında Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Barış Baykal Ünver, Maden Platformu adına hazırlanan sektör sorunları ile sektörün sorunlarının Tarım ve Orman Bakanlığı ile olan ilişkilerdeki talepleri ve çözüm önerilerini içeren bir sunum yaptı. Akabinde ise STK başkanları, sektörden gelen izin taleplerinin çok uzun sürede sonuçlanması, bu izin süreçlerinin belirsiz olması, orman izin bedellerinin aşırı yüksek olması, izin taleplerinin reddedilme sebepleri, izin temdit süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, Zeytin Kanunu ve hazırlanmakta olan taslak yönetmelikte yer alan madenciliği imkânsız hâle getirecek hükümler ile ilgili sorunları Bakan Yardımcımıza ileterek sorunların çözümü için istişarede bulundu.

Yapılan istişare toplantısında, T.C. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin, https://basvur.ogm.gov.tr ve https://basvur.ogm.gov.tr/hizmetenvanteri/ adreslerinden e-devlet şifresiyle firma yetkililerinin dosya takibini rahatça yapabileceğini, belgelerin eksiksiz sunulması halinde orman izinlerinin artık en fazla 3 ay içerisinde sonuçlandırılacağını, Pandemi sürecindeki orman arazi izin bedelleri borçlarının yapılandırılması ile ilgili de çalışmaların yapılacağını ve bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bizzat kendisinin görüşmelerde bulunacağını ifade etti. Aynı zamanda rehabilitasyon ve sınır aşımı konularındaki hassasiyetlerini de dile getiren Sayın Metin bu konuda tolerans gösterilmeyeceğini ifade etti.

Toplantı sonunda diğer sorunların çözümü adına da önümüzdeki hafta içerisinde Orman Genel Müdürlüğü teknik ekibinin katılımı ile yüz yüze bir toplantı gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7