Sektörden Haberler

DOĞAL TAŞTA YILIN İHRACATÇILARI İMİB TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Doğal taşın ihracattaki yıldızları ödüllerine kavuştu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi düzenlenen “İMİB Doğal Taş Sektörü İhracat Ödül Töreni”, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdi. Törende, işlenmiş doğal taş ve blok doğal taş kategorilerinde 2021 yılını en fazla ihracat yaparak tamamlayan İMİB üyesi 20 firmaya ödülleri takdim edildi.

2021 yılında işlenmiş doğal taş ve blok doğal taş kategorilerinde en fazla ihracat gerçekleştiren 10’ar üye firmanın ödüllendirilmesi amacıyla İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından düzenlenen İMİB Doğal Taş Sektörü İhracat Ödül Töreni, Kaya İzmir Thermal & Convention’da gerçekleştirildi. Törene, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç,  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcısı (MTA) Abdülkerim Aydındağ,   STK Başkanları, kamu ve sektör temsilcileri ile üye firmalar katılım gösterdi.

“Doğal taş potansiyelini değerlendirmek katma değerli üretim ve ihracat için ilk adım”

Açılış konuşmasında doğal taş çeşitliliği ve rezervinin 2021 yılında gerçekleştirilen rekor ihracat rakamları üzerinde önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “2021 yılı sektörümüz açısından cumhuriyet tarihinin en başarılı yılı oldu. 5,93 milyar dolar ile ihracat rekoru kıran maden sektörünün lokomotifi olan ve 2,09 milyar dolar ihracata imza attığımız doğal taşlar da bu noktada önemli katkılar sağladı. Pandeminin yarattığı belirsiz ortamı da böylelikle dağıtmış olarak yeni hedeflerimize odaklanmaya başladık. Güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik anlayışıyla güçlenen Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde tam bağımsızlık hedefiyle çıkılan bu yolda ülkemiz, üst üste birçok dev hamleyi hayata geçirdi. Bu da doğal taş ihracatı yapan firmalarımızın başarısına doğrudan katkı sağladı. Bunun sonucunda; 2021 yılında 184 ülkeye 2,09 milyar dolar değerinde doğal taş ihracatı gerçekleştirdik. Bu değer artışı 2020 yılına oranla yüzde 21 oranında gerçekleşti. Bu değerin içinde işlenmiş doğal taşlar 1,28 milyar dolar, blok doğal taşlar ise 809,1 milyon dolar olarak yer aldı. Bilindiği üzere doğal taş sektörünün yüzde 95’i aile şirketlerinden oluşuyor. Yeni nesillere bırakacağımız bu sektörün önünün çok açık olduğunu bilelim. Yatırımlarımızı ve kendi kaynaklarımızı çıkartarak ekonomiye katkıda bulunmak üzere tüm iş insanlarımızın çaba sarf etmesi çok önemli… Doğal taş potansiyelini değerlendirmek katma değerli üretim ve ihracat için ilk adım. Bu noktada doğal taşlarımızın mevcut ve yeni pazarlara ihracatını gerçekleştirmek için birlik ve firmalarımıza büyük görev düşüyor. Turkish Stones markasıyla İMİB olarak doğal taşlarımızın dünyanın farklı noktalarındaki prestijli fuarlar ve tasarım etkinliklerinde yer almasını sağlıyor, sektörümüzün ve doğal taş varlığımızın gücünü kanıtlıyoruz. Şu anda sektör olarak önümüzde önemli sorunlar var. Özellikle konteyner taşımacılığındaki hasarlarla ilgili büyük cezalar kesiliyor sektörümüze. Bununla ilgili de yapacağımız planlamalarla ihracatçı birliklerinin kaynaklarıyla bunu sigortalatarak üzerimizdeki riski almak zorundayız” dedi.

 “Türkiye ihracatla büyüyor ve ihracatla büyümeye devam edecek”

Ödül töreninin açılış konuşmasında söz alan bir diğer isim ise İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreteri Selahattin Armağan Vurdu oldu. Vurdu, “Ülkemizin zengin maden çeşitliliği sayesinde gerek üretim gerekse ihracat alanında dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Bu noktada mevcut pazarlarımızı korumak ve yeni pazarlarda var olmak gayretiyle çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Türkiye ihracatla büyüyor ve ihracatla büyümeye devam edecek. Ülkemizin daha müreffeh olması gayretiyle buna emek veren tüm firmalarımızı canı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye artık önemli bir tedarik merkezi”

Ödül töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren bir diğer isim de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle oldu. 2021’in Türkiye adına unutulmaz bir yıl olduğunu belirten Gülle, sözlerine şöyle devam etti: “Ülke olarak 14 yıl aradan sonra 200 milyar dolar ihracat barajını aştık. Aylık 20 milyar dolar bandını ilk defa geçen yıl geçtik. Dünyadaki pek çok olumsuz göstergeye rağmen ihracat ailesi olarak bu ülkenin yüz akı ve gururu olduk. Türkiye artık önemli bir tedarik merkezi… Tercihlerini ve siparişlerini Türkiye’ye yönlendiren satınalmacıları hemen hemen her sektörde görüyoruz. Ülke olarak ölçek ekonomisini uyguluyoruz. Daha önceden olan ‘Küçük olsun benim olsun’ anlayışı yerine daha büyük ölçekli işlere yöneliyoruz. Bizim yeraltı zenginliğimiz de yer üstü zenginliğimiz de var. En önemlisi, yüreğini yaptığı işe koyan girişimcilerimiz var.” 

Doğal taşın başarılı ihracatlarına onurlandıran ödül

İMİB Doğal Taş Sektörü İhracat Ödül Töreni’nde 2021 yılında doğal taş ihracatını İMİB üzerinden yapmış firmalar içerisinden işlenmiş doğal taş ve blok doğal taş kategorilerinde en çok ihracat yapan ilk 10 İMİB üyesi firma ödüllendirildi. Firmalara ödüllerini İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle takdim etti. 2021 yılı İşlenmiş Doğal Taş kategorisinin 10.cusu Silkar Dış Ticaret A.Ş. oldu. Blok Doğal Taş İhracatı 9.su Prodem Ürün Geliştirme San. ve Tic. Ltd. Şti. olurken, İşlenmiş Doğal Taş kategorisinde ise ödül Travertine Bros Doğal Taş Mad. San. ve Tic. A.Ş.’nin oldu. 8’incilik ödülleri ise Blok Doğal Taş ihracatı kategorisinde Atlasmer Dış Ticaret A.Ş.’nin olurken, İşlenmiş Doğal Taş İhracatı kategorisinde Kamer Mermer A.Ş.’ye verildi. Blok Doğal Taş İhracatı 7.si Stoneborn Dış Ticaret A.Ş. olurken, İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 7.si ise Tetramar Doğal Taş Mermer San. Ve Tic. Ltd. Şti. olarak kayıtlara geçti. Blok Doğal Taş İhracatı 6.sı Leonardo Mermer Madencilik A.Ş., İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 6.sı Temmer Mermer Madenc. İnş. San. ve Tic. A.Ş. oldu. Blok Doğal Taş İhracatı 5.lik ödülü Marmor Madencilik ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin olurken, İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 5.si de Stoneterroir Doğal Taş Madencilik San. ve Tic. A.Ş. oldu. Blok Doğal Taş İhracatı 4.lük ödülü Pusula Doğaltaş ve Madencilik A.Ş.’ye, İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 4.lük ödülü ise Hürmer Madencilik ve Dış Ticaret Ltd. Şti.’ye gitti.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdür Cevat Genç de en çok ihracat yapan ilk üç firmaya ödüllerini vermek üzere sahnede yer aldı. İMİB üyesi en çok ihracat yapan ilk 3 firma sırasıyla; Blok Doğal Taş İhracatı 3.sü Liyenda Maden A.Ş., İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 3.sü ise İntervo Dış Ticaret ve Mümessillik Ltd. Şti.  oldu. Blok Doğal Taş İhracatı 2.si Demamer İnş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti., İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 2.lik ödülünün sahibi de Kinan Dış Ticaret Ltd. Şti. olarak kayıtlara geçti. Blok Doğal Taş İhracatı 1.si Focus Madencilik ve İhracat A.Ş. olurken, İşlenmiş Doğal Taş İhracatı 1.lik ödülü ise Rüya İç ve Dış Tic. İnşaat. San. Ltd. Şti.’nin oldu.

 

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7