Fuarlar ve Heyetler

MARMOMAC DOĞAL TAŞ FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI

İtalya’nın Verona şehrinde 55. kez düzenlenen ve milli katılım organizasyonu 11. kez Birliğimizce gerçekleştirilen “Marmomac 2021 International Exhibition of Stone Design and Technology” fuarında 23 firmamız mermer, traverten, oniks, granit, bazalt gibi doğal taş ürünlerini fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunmuştur. Fuarda aynı zamanda bireysel olarak 64 Türk katılımcı yerini almıştır.

Fuarın açılışının ardından MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Halit DURCEYLAN, MTA Genel Müdür Yardımcısı Sayın Abdülkerim AYDINDAĞ, Orman Genel Müdürlüğü İzin ve İrtifak Daire Başkan Yardımcısı Sayın Cihan BEKMEZCİ, Orman Genel Müdürlüğü Maden İşleri Şube Müdürü Sayın Bülent KAYAR ve Orman Genel Müdürlüğü mühendisi Sayın Muharrem ERCE fuara katılım gösteren firmalarımızı stantlarında ziyaret ettiler. Milano Ticaret Ataşesi Sayın Ozan Murat ERGAN da Türkiye standını ziyarette bulunarak sektöre yönelik istişarelerde bulundu. Doğal taş ticaretine pandeminin etkilerinin hissedildiği bu kritik dönemde fiziksel olarak gerçekleştirilen fuarda Türk doğal taş sektörü ihracatına önemli katkı sağlayacak yüksek nitelikli olumlu iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Fuarla ilgili açıklama yapan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Geçtiğimiz yıl pandemi şartlarından ötürü iptal edilen ve bu yıl 55’inci kez düzenlenecek fuarda 23 milli katılımcımız; mermer, traverten, fayans, plaka ve bordür, yüzey kaplama malzemeleri ve mozaik gibi dekoratif ürünler sergileyecek. Ayrıca sektörün mimari tasarım açısından önemini de gözler önüne serecek olan fuarda, Türk mermer ve doğal taş sektörünü yakından tanıtmak için hem fuar alanı içerisinde hem de çevresinde çeşitli reklam ve tanıtım çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Markalaşma çalışmaları Türk doğal taşının değerini artırıyor.

Türkiye’nin özellikle mermer-traverten ihracatında dünyada ilk sırada olduğunun altını çizen Dinçer, doğal taşta küresel çapta önemli bir oyuncu olan İtalya pazarıyla ilgili şunları söyledi: “İtalya, işlenmiş doğal taş tasarımında dünyaca kabul görmüş bir pazar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca ocak işletmeciliği ile işleme teknolojileri ve Ar-Ge altyapılarının öncü olması nedeniyle markalaşma yolculuğunda farklı bir konumda bulunuyor. İtalya pazarını önemsiyor ve yakından takip ediyoruz. Bu bölgedeki pazar payımızı koruyarak arttırmayı hedefliyoruz. Dünya doğal taş rezervlerinin önemli bir kısmını barındıran, aynı zamanda 650 renk ve desende mermer ile 150 farklı çeşitlilikte doğal taşa sahip olan ülkemizin marka algısını ileri seviyelere taşımak için fuarda yeni iş birliklerine imza atmayı planlıyoruz. Çünkü markalaşma çalışmaları, birim fiyatlarımızı yukarı çekeceği gibi ürünlerimize talebi de önemli ölçüde artıracaktır.”

Fuar 2 Ekim 2021 tarihine kadar uluslararası arenada ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7