Fuarlar ve Heyetler

ABD METALİK CEVHERLER SEKTÖREL TİCARET HEYETİ

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından üye firmalarımızın uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile 2011/1 sayılı "Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ" çerçevesinde metalik cevherler özelinde “altın, alüminyum, bakır, çinko, gümüş ve kurşun” ürün gruplarında faaliyet gösteren üyelerimizin katılımı ile 27 Şubat – 4 Mart 2022 tarihleri arasında ABD/Salt Lake City’de SME Annual Conference & Expo 2022 ile eş zamanlı bir sektörel ticaret heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır.

Söz konusu ticaret heyeti için, T.C. Ticaret Bakanlığı onayı alınması halinde, Birliğimiz tarafından katılımcı firma temsilcileri  için destek tutarı oranında prefinansman sağlanacak ve anılan tebliğ kapsamında belirtilen %60 devlet desteğine ilave olarak, firmaların 2021 yılı maden ihracatının İMİB üzerinden geçen payları dikkate alınarak, firmalardan katılacak kişiler için %10 ile %30 arasında Birliğimiz tarafından ilave destek sağlanacaktır. Heyet bitiminde gerçekleşen maliyetin, tahmini bütçede belirlenen ve firmalardan tahsil edilecek katılım bedelinden az olması durumunda, aradaki fark firmalarımıza ödedikleri katılım bedeli dikkate alınarak iade edilecektir.

ABD metalik cevherler sektörel ticaret heyeti için firma kontenjanımız sınırlı olup, firmalarımız tarafından ödenmesi gereken avans bedeli katılımcı başına 200 USD’dir. Heyete katılmak isteyen firmalarımızın https://tinyurl.com/abdsme linkinde yer alan başvuru formunu doldurduktan sonra avans bedelini aşağıda yer alan banka hesabına yatırmaları ve ödeme dekontuyla beraber ek kısmında talep edilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak en geç 30 Aralık 2021 Perşembe günü saat 17:30’a kadar e-posta yoluyla canan.caglayan@immib.org.tr adresine ve ıslak imzalı belgeleri aşağıda yer alan Birlik adresine iletmeleri gerekmektedir.

İletişim İçin :  Canan ÇAĞLAYAN

Tel: 0212 454 05 08 / E-mail: canan.caglayan@immib.org.tr

Adres:   Yenibosna Merkez Mah. Sanayi Cad. No:3 Dış Ticaret Kompleksi A Blok K:6 Bahçelievler/İstanbul

ÖNEMLİ NOTLAR:          

 1. İMİB Yönetim Kurulu kararıyla 2021 yılı maden ihracatının İMİB üzerinden geçen payları dikkate alınarak, firmadan katılacak kişiler için %10 ile %30 arasında Birliğimiz tarafından ilave destek sağlanacaktır. Daha önce İMİB üzerinden hiç ihracat yapmamış, ya da ihracatının bir kısmını İMİB üzerinden yapmış olup heyete katılmak isteyen firmalar, ekte yer alan heyet katılımı taahhütnamesinin (taahhütname-%100 şartlı) imza tarihinden itibaren ihracatının %100’ünü İMİB üzerinden gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği takdirde Birliğimizin sağlayacağı ilave %30’luk destekten yararlanabilecektir.** Firmanın İMİB’e üyeliği bulunmayıp, başka herhangi bir ihracatçı birliğine üye olması halinde, üye olduğu birliğin de uygun bulması koşuluyla ilave destekten yaralanmak için ilgili birliğe başvurma imkânı bulunmaktadır.

 

Destek Oranı

1 Kişi Katılım (Destek Dahil)

2 Kişi Katılım (Destek Dahil)

İhracatını %85 - %100 arasında İMİB üzerinden yapan firmalar

Bakanlık Desteği  + Firmadan katılacak birinci temsilci için ilave % 30 Destek

1.258 USD

1.578 USD

İhracatını %50 - %84,99 arasında İMİB üzerinden yapan firmalar

Bakanlık Desteği + Firmadan katılacak birinci temsilci için ilave % 20 Destek

1.996 USD

2.636 USD

İhracatını %50’den az İMİB üzerinden yapan firmalar

Bakanlık Desteği + Firmadan katılacak birinci temsilci için ilave % 10 Destek

2.734 USD

3.694 USD

İMİB üzerinden ihracat yapmamış firmalar

Bakanlık Desteği

3.473 USD

4.753 USD

 Bu çerçevede yukarıda yer alan katılım bedeline dâhil olan hizmetler aşağıda belirtilmiştir;

 • Konaklama (standart, oda + kahvaltı)
 • Ulaşım (ekonomi sınıfı)
 • İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
 • Transfer Hizmeti
 • Organizasyon Hizmetleri (Toplantı salonu, tercüman, sektörel ziyaretler, konferans girişi, ikramlar vs.)
 1. Heyete katılım için kontenjan sınırlı sayıda olup yoğun talep olması durumunda; başvuruda bulunan firmanın İMİB üyeliğinin olması ve ihracatının İMİB üzerinden geçen oranı, başvuru formunun doldurulmuş olması, heyete ilişkin gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edildiği tarih, heyet katılım avans bedelinin yatırılmış olması gibi kriterleri karşılayan firmalara öncelik sağlanacaktır.

 

 1. Avans ödemesinin yapılmış olması heyete katılım teyidi anlamına gelmemektedir. Heyete katılmak üzere başvuruda bulunan firmalarımızla ikili iş görüşmesi yaptırmak üzere uygun nitelikte profile sahip ABD’li firmaların organizasyonu gerçekleştirildikten sonra, başvuruda bulunan firmalara onay verilerek yukarıda tabloda belirtilen katılım bedelleri tahsil edilecektir.

 

 1. Sektörel ticaret heyetine katılacak şirketlerin Destek Yönetim Sistemi’nde (DYS) yararlanıcı olarak kayıtlı olmaları zorunludur. DYS kaydı bulunmayan firmaların heyete katılımı ve destekten yararlanma imkanı bulunmamaktadır (https://www.immib.org.tr/tr/bilgi-merkezi-devlet-yardimlari-destek-yonetim-sistemi-dys-kayit-basvurulari.html)

 

 1. Heyete katılacak temsilcinin firma sahibi veya ortağı olması halinde; şirketin güncel sermaye paylaşımını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi; heyete katılacak temsilcinin firma çalışanı olması halinde (Yönetim kurulu/icra kurulu üyesi ve şirket yöneticisi dahil) ise bu durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya son aya ait firma SGK hizmetli listesinde katılacak temsilcinin adının geçtiği sayfanın e-mail ile gönderilmesi gerekmektedir.

 

 1. Tüm imzalanacak belgelerin firma imza sirkülerinde tatbiki imzası bulunan ve kuruluşu temsil ve ilzama yetkili kişi; tek başına imzaya yetkili olmaması durumunda müşterek imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanması gerekmektedir. Firma imza sirkülerinin de e-mail ile iletilmesi gerekmektedir.

 

 1. Şahıs firmaları Ticaret Bakanlığı desteğinden yararlanamamaktadır.

 

 1. ABD tarafından Covid-19 önlemleri kapsamında ülkeye giriş için talep edilen aşı sertifikası, PCR zorunluluğu, hızlı antijen testi vb. yükümlülüklerin heyet katılımcısı tarafından bireysel olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

 1. ABD vize başvuru randevularındaki belirsizlik nedeniyle sadece hali hazırda geçerli ABD vizesi olan firma temsilcisi / temsilcileri heyete katılabilirler.

 

 1. Avansın yatırılacağı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği USD hesabı banka bilgileri aşağıdaki gibidir:

USD HESAP BİLGİLERİ

BANKA:

VAKIFLAR BANKASI

IBAN (USD):

TR97 0001 5001 5804 8012 0284 44

ŞUBE:

GÜNEŞLİ TİCARİ

HESAP NO

00158048012028444

**Mevzuat gereği sadece Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Giresun, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinden birinde ticaret sicilinde kayıtlı merkezi ya da şubesinin adresi olan firmalar; İMİB üyesi değilse ya da ihracatını önceden başka Birlik üzerinden geçiriyorsa, Şartlı Heyet Katılım Taahhütnamesini imzalayarak;  imza tarihinden itibaren İMİB'e üyelik kaydını yaptırarak ve üyelik tarihinden sonrasında da ihracatlarını İMİB üzerinden geçirerek ilave destekten yararlanabilirler.

EKLER:

1- Taslak Program

2- Katılımcı Şirket Talep Yazısı (EK C-1) (Şirket ünvanı doğru ve eksiksiz yazılmalı, firma kaşesi bulunmalıdır) 

3- Katılımcı Şirket Bilgi Formu (EK C-2) (Excel dosyası olarak e-mail gönderilmesi gerekmektedir)

4- Taahhütname (Şartsız)

5- Taahhütname (%100 Şartlı)

6- Kişisel Verilerin Kullanımı Onay Formu

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7