Fuarlar ve Heyetler

27.MARBLE İZMİR ULUSLARARASI DOĞALTAŞ VE TEKNOLOJİLERİ FUARI KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI

Aydın Dinçer’den madencilik sektörünün tüm aktörlerine birlik çağrısı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) destekçisi olduğu doğal taş sektöründe dünyanın en büyük üç fuarı arasında gösterilen MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın açılış konuşmasında söz alan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, fuarın yeni pazarlara açılma konusunda büyük öneme sahip olduğunu belirterek sektörün önündeki konteyner sorununun çözüme kavuşması için somut adımları atmaya başladıklarını söyledi.

T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ile İZFAŞ tarafından düzenlenen ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından desteklenen 27. MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. Dünya doğal taş rezervlerinin önemli bölümüne sahip Türkiye'nin bu alandaki zenginliğini ve teknolojisini dünyaya tanıtacak fuarın açılış konuşmasında söz alan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Bugün yine İZFAŞ'ta çok önemli bir fuar gerçekleştiriyoruz. Maden ihracatı 6 milyar dolar seviyesinde ancak tüm sanayilere ham madde olması nedeniyle 40 milyar dolara etki eden bir sektörüz. Doğal taş özelinde 2,1 milyar dolara ulaşan ihracatımızı daha da geliştirmek üzere fuarda buluştuk. İnanıyorum ki bu fuar daha öncekiler gibi çok başarılı olacak. Bu fuarın gelecek yıllarda da sektörümüze yön vereceğini ve yeni pazarlar açacağına inanıyoruz” dedi.

Madencilik sektörü, sorunların çözümü için yeni adımlar atıyor

Sektörün doğal taş özelinde ciddi sorunlarla mücadele ettiğine değinen Dinçer, konuşmasına şu şekilde devam etti: “En öncelikli problemimiz, ihracatta yaşadığımız konteyner sorunu. İlk hedefimiz, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşması ve hasarlı konteynerlerden dolayı sektörümüze kesilen cezaları firmalarımızın üzerinden almak. Bunun yanı sıra pandemi döneminde çok önemli icraatlar ile online ticaret heyetleri gerçekleştirerek sektörün daha da büyümesine çaba sarf ettik. Bundan sonra da kurumların başında kim olursa olsun, bu beraberliği ve Ankara’da kamu nezdinde kazandığımız itibarı bozmayacağına inanıyorum. Geçen hafta en büyük problemimiz olan mahkeme kararlarını daha iyi inceleyebilmek adına Türkiye'de ilk defa  ‘Maden Hukuk Sempozyumu’nu gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye Adalet Akademisi, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), İMİB ve Ege Maden İhracatçıları Birliği iş birliği ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 100 idare mahkemesi hakimini bir araya getirerek madenciliğin hayatımızdaki yeri ve önemi ile sürdürülebilir madenciliğin ne olduğunu kendilerine aktardık. Bu, Türkiye’de ilk defa yapıldı ve çok önemli bir gelişme.”

Marble İzmir Fuarına İhracatçı Birlikleri olarak ortak info stant alanında katılım sağlanılarak, İZFAŞ iş birliği ile düzenlenen geniş kapsamlı B2B alım heyeti organizasyonunda katılımcı firmalarımız 40’ın üzerinde ülkeden yabancı satın almacılar ile görüşmeler yapmaktadır.

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7