25
EKI
2016

Yeşil Pasaporttan Tüm Sektörler Faydalanmalı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeşil pasaportun detaylarını açıkladı. Zeybekci, “1-10 milyon arası ihracat yapana 1, 10-25 milyon arasına 2, 25-30 milyon arasına 3 yeşil pasaport vereceğiz” dedi. Pasaport müjdesi ihracatçılarda heyecan yarattı

pexels-photo-122164

İhracatçıların yıllardır talep ettiği yeşil pasaport müjdesini, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de verdi. Zeybekci, yaklaşık 15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verileceğini belirterek, “1 ile 10 milyon dolar arası ihracat yapan şirkete 1 pasaport hakkı, 10-25 milyon dolar arasına 2, 25-50 milyon dolar arasına 3, 50-100 milyon dolar arasına 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek” dedi. Zeybekci’nin açıklamasını, ihracatçılar heyecan ve memnuniyetle karşıladı.

Denizli İhracatçı Birliği’nce düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne katılan Zeybekci, şunları söyledi:

“Yaklaşık olarak 15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz. Pasaportlar şirketin uygun gördüğü çalışanlarına verilecek. Çalışanı ayrılırsa şirket yazacak yazısını, iptal ettirecek, yeni çalışanına verdirecek. İhracat desteklerinde iddia ediyorum dünyada en iddialı teşvikleri önümüzdeki yıldan itibaren göreceksiniz. İhracatını artırana nakdi olarak destek vereceğiz.”

Zeybekci, yeni yatırım teşvik sistemiyle ülkenin ihtiyaç duyduğu stratejik yatırımlar için proje bazlı teşvik döneminin açıldığını, Türkiye’nin farklı adımlar atarak edilgen değil etken bir ülke olmak zorunda olduğunu söyledi.

Özal dönemi teşvikleri
Bakan Zeybekci, Turgut Özal döneminde uygulanan ihracat primlerinin gelecek yıldan itibaren tekrar yürürlüğe gireceğini, hedef ülke ve hedef ürünle sınırlı kalmak kaydıyla taşımayla ilgili maliyetlerin de karşılanacağını dile getirdi.

‘İhracatta kaldıraç etkisi yaratacak’
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi
“Hükümetimize arz ettiğimiz 22 maddelik öneri paketinin en önemli maddelerinden birisi ihracatçılara yeşil pasaport verilmesiydi.
Başbakanımız Binali Yıldırım müjdeyi vermişti. Ekonomi Bakanımız tarafından uygulamanın kapsamına açıklık kazandırılmasıyla önemli bir adım daha atıldı. İhracatçılarımızın ceplerine yeşil pasaportlarını koymalarına çok az kaldı.
Yeşil pasaport ihracatımız için kaldıraç etkisi yaratacak. Yeşil pasaport almaya hak kazanan firma temsilcileri, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyadaki birçok noktaya rahatlıkla ve zaman kaybı olmaksızın ulaşacak.
Önemli diğer bir konu ise yeşil pasaportun süreklilik arz eden ihracatçılara verilecek olması. Son 3 yılın herbirinde ihracat yapan ve ortalama 1 milyon dolar seviyesini aşan 11 bin civarında firma var.
Bakanımız açıklamasında yeşil pasaportun son 3 yıl ihracat yapan firma temsilcilerine verileceğini belirtti. Bu da ihracatta sürekliliği teşvik edecektir.
İhracat arttıkça verilecek pasaport sayısının artması da desteklediğimiz bir konu. İhracatçılarımızın hükümetimizin desteğini güçlü bir şekilde arkalarında görmeleri, çok kısa vadede ihracat verilerinde gözle görülür artışları beraberinde getirecektir.”

‘Yeşil pasaport bir devrimdir’
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi
“İhracatçıya yeşil pasaport verilmesinin başlatılması bir devrimdir. Ülkemiz ihracatı çok olumlu etkilenecektir. Yeşil pasaport verilecek baremler biraz daha düşük tutulsa çok daha iyi ve özendirici olurdu. Şirketlerin çoğu iki ortaklı. Buradan hareketle 2 pasaport baremini 5 milyon dolara indirmenin çok daha fazla fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Tek yeşil pasaport için başlangıç rakamı da 500 bin dolara çekilebilir.”

‘Tüm sektörler faydalanmalı’
İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu
“Son derece olumlu bir karar. Zaman kaybı ortadan kalkacak. Açıklanan oranlara baktığımızda birçok sektörün bu imkandan faydalanamayacağını görüyoruz. Bir çiçekçilik sektörü, zeytinyağı sektörü hiç faydalanamayacak. Bizim sektörde çok az firma bu kapsama girebilir. Kararın gözden geçirilmesi ve oranların sektör dinamiklerine göre yeniden belirlenmesini diliyoruz.”
‘Tabana yayılması daha iyi olacaktır’

İTHİB Başkanı İsmail Gülle
‘Uzun yıllardır talep ettiğimiz bir konuydu. Emeği geçen tüm kesimlere teşekkür ederiz. Geleceği olan küçük ihracatçıları kapsamayacak olması sıkıntı yaratabilir. İhracatı artırmak ve tabana yaymak için sorunun büyüğünü küçük firmalar yaşıyordu. Düzenlemenin bu firmaları da içine alacak şekilde yenilenmesi faydalı olacaktır. Firmalarımızın vize kuyruklarında beklemesi onur kırıcıydı. Bu nedenle İhracatçıya yeşil pasaport verilmesi son derece önemli bir adım.”
‘İhracatçıya moral ve enerji verecek’

Orka Holding Başkanı Süleyman Orakçıoğlu
“Başbakanımız ve bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. İhracatımıza olumlu katkısı olacak, ihracatçıya moral ve enerji verecek. Bu tür adımların daha da genişletilmesini ve ihracatçının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İhracatçı firmalarda görev yapan, müşterilerle birebir görüşmesi gereken, mimariden görsel tasarıma tüm ekiplerin bu uygulamadan faydalanmasını arzu ediyoruz.”

‘Önemli bir ihtiyaçtı’
AKAMİB Başkanı Bülent Aymen
“Yeşil pasaport ihracatçıların ve ihracatın önemli ihtiyaçlarından biriydi. Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar gayet makul ve yerinde. Bu şekilde kabul edilip yürürlüğe girmesi ile ihracatçının sıkıntı yaşadığı konulardan biri daha çözülmüş olacaktır. Vize nedeniyle gecikiyor, görüşmelerimizde aksamalar yaşıyorduk. Hükümetimizin ihracata yönelik adımları çok olumlu.”

Kaynak: Milliyet