09
ARA
2016

Yeni UR-GE projemiz: Maden ve Maden Teknolojileri

maden-ve-teknolojileriİhracatçı birlikleri arasında en fazla UR-GE Projesi geliştiren kurum olan İMİB, 6. UR-GE’sini de maden ve maden teknolojileri konusunda yapacak.

Firma ihracatlarının artırılması için verilen devlet teşvikinden üye firmalarımızın da yararlanması adına oluşturduğumuz UR-GE ekibi, projelerine bir yenisini daha ekledi.  3 yıl süresince Bakanlık tarafından firmalara sağlanan devlet teşvikine prefinansman yaparak, ihracatı artırma misyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz.  Aşağıdaki tabloda da dikkatinize sunulduğu üzere teşvik kapsamında yapılan etkinliklerin 75%’lik kısmı Bakanlığımızca desteklenmekte olup (bu süreçte ön ödemeyi firmanız adına İMİB yapmaktadır); sadece kalan 25%’lik tutar firmalarca ödenmektedir.

Ekte teşvik ile ilgili tebliğ ve UR-GE Nedir? sunumu size fikir vermesi için bilginize sunulmuştur.

Söz konusu destekten faydalanmak için projeye katılmak isteyen firmalarımızın, http://tinyurl.com/URGE-MADEN linkinde yer alan başvuru formunu en geç 30 Aralık 2016 Cuma günü saat 17:30’a kadar doldurmaları hususunda bilgileri ve gereği rica olunur.

URGE Desteği’nin kapsamı aşağıdaki gibidir:

Proje başlangıcında firmanızın mevcut durumunu, SWOT analizinizi, hedef pazarlarını ve olası potansiyel pazarlarınızı belirlemek için “ihtiyaç analizi” adı altında danışmanlık alabilirsiniz.

Yurt dışı sektörel heyetlere ya da yurt dışı fuarlara katılımınızda 75% destek alabilir; konaklama, uçak, tanıtım, ikili iş görüşmesi, sektörel gezi, yer kirası, konstrüksiyon, nakliye, tercüman masraflarınızın sadece 25%’sini ödeyerek (Örneğin toplam masraf 4.000 USD ise siz sadece 1.000 USD ödeyeceksiniz) 3 yıl boyunca toplamda 10 yurt dışı sektörel heyet düzenleyebilir ya da fuarlara katılabilirsiniz. Tüm hazırlık süreçleri proje uzmanınız tarafından yürütülecektir.

3 yıl boyunca 10 alım heyetine heyet başı 100.000 USD’ye kadar mali destek verilmektedir. Böylece potansiyel müşterilerinizi, var olan müşterilerinizi ve yabancı ülkelerden satın almacıları Türkiye’ye getirip onlarla Türkiye’de görüşebilirsiniz.

3 yıl boyunca toplam 400.000 USD ortak eğitim ve danışmanlık bütçesinden yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Proje bitiminde (3. yılın sonunda) her firma 50.000 USD’lik bireysel danışmanlık alma hakkına sahip olacaktır.

Bakanlık teşviği benzer sektörde faaliyet gösteren belli sayıda firmanın bir araya gelerek oluşturacağı proje grubuna ortak olarak verilmektedir. Bu sebeple yurt dışı heyetler-geziler yapmak ya da diğer etkinlikleri düzenleyebilmek için en az 8 proje firmasının ortak talebi gerekmektedir. Tüm organizasyonları 3 yıl süresince proje ile ilgilenmek için işe alınan proje uzmanınız proje firmaları için ortak yapacaktır. Proje uzmanı İMİB tarafından işe alınacaktır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

İlgili tebliğ nedeniyle şahıs firmaları projeye katılamamaktadır.

Projeye katılacak firmadan projeyi takip edecek kişilerin firma sahibi, firma ortağı ya da SGK’lı firma çalışanı olması gerekmektedir.

Projeye katılacak firmanın İMİB üyesi olması gerekmektedir.

Projeye katılacak olan firma 3 yıl süresince proje faaliyetlerinde asgari seviyede aktif olmalıdır.

Her türlü sorunuz ve daha detaylı bilgi almak için  canan.caglayan@immib.org.tr adresine mail atarak ya da 0 212 454 05 08 numaralı telefondan Canan Çağlayan’ı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

EKLER:

1. UR-GE NEDİR?
2. NEDEN UR-GE?
3. 2010-8 SAYILI TEBLİĞ