26
KAS
2016

Yabancı katılımı, İstanbul Mermer’de yüzleri güldürdü

mermer-fuari-03Doğal taş sektörünün İstanbul’daki en büyük buluşması “İstanbul Mermer”, 13. Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” CNR Expo Yeşilköy’de düzenlendi. Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türk Mermer Maden Vakfı iş birliğinde, KOSGEB desteğinde organize edilen fuarda, mermerden kalkere, travertenden, onikse, granite kadar pek çok çeşit Türk doğal taşının yanı sıra, yurtdışından gelen taşlar da tanıtıldı. Sektörler arasında sinerji yaratmak amacıyla CNR Emlak Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen fuara, Suudi Arabistan, İtalya, Hindistan, İran, Libya, Ürdün, Gana, Cezayir başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden sektör profesyoneli katıldı. Zengin doğal taş rezervlerine sahip olan Türkiye’nin potansiyelinin gözler önüne serildiği İstanbul Mermer Fuarı, 2.040’ı yabancı olmak üzere 18 bin 710 sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi.

“Fuarın başarısı önümüzdeki yılı etkileyecek”

İstanbul Mermer Fuarı’nı değerlendiren İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, fuarın ziyaretçi yoğunluğuna dikkat çekti. Fuarda aralarında Çin, Kenya, Azerbaycan, Ürdün, Özbekistan’ın da yer aldığı yabancı katılımcı firmaların olduğunu aktaran Kahyaoğlu, “Yabancı ziyaretçinin yerliye oranla çok daha yüksek olduğu bir fuar organize ettik. Yerli ve yabancı katılımcılarla tek tek görüştüm. Hepsi fuardan çok memnun kaldı. Fuarda gerçekten iyi iş oldu. İMİB olarak yurtdışından davet ettiğimiz alım heyetleri fuara katılan 42 firmamız ile birebir görüştüler ve bu görüşmelerin olumlu sonuçları da alınmaya başlandı. Buradaki başarı bu yıl fuara katılmayan firmaları da etkileyecek. Burada yapılan işleri duyunca eminim önümüzdeki yıl onlar da gelip fuara katılacaklar” diye konuştu.

“İş anlamında İzmir’deki fuarı geçtik”

Fuarda yabancı yatırımcının ilgisini çeken stantlar arasında yer alan Kraliçeler Mermercilik firması ortaklarından Beytiye Tülay Akyıldız, fuarın çok verimli geçtiğini belirterek, şöyle konuştu; “Bu fuarda çok yoğun sipariş aldık. Burası bize çok büyük bir sürpriz oldu. Fuarda yaptığımız anlaşmalarla İzmir’de katıldığımız fuarı geçmiş olduk. Buradaki işin güzelliğinin bir diğer nedeninin de CNR Emlak Fuarı olduğunu düşünüyoruz. Emlak Fuarı’ndan gelerek, bize yüklü sipariş verenler de oldu. Burada sipariş aldığımız yatırımcıların hepsi yabancı oldu.”

Türkiye’nin zenginliği tanıtıldı

Akyıldız, önümüzdeki yıl düzenlenecek İstanbul Mermer Fuarı için şimdiden yer ayırtacağını söyleyerek, “Umman, İtalya, Filistin, Mekke, Medine ve Riyad’dan çok büyük firmalar geldi. Birçoğu ile iş anlaşmaları yaptık. Benim firmamda aradığını bulamayanı da kendi elimle diğer arkadaşlara götürdüm. Fuarda, sektör olarak dayanışma halinde ülkemizin zenginliğini yabancılara tanıtmak için elimizden geleni yaptık” diye konuştu.

50 bin dolar değerinde mermerden yatak

Oniks mermerden tasarlanarak yapılan yatak da İstanbul Mermer Fuarı’nda taştan tasarlanan en dikkat çeken ürün oldu. Işığı yansıtma özelliği de bulunan oniks mermerinden normalde küvet, vazo ve lambalar tasarlanırken, İstanbul Mermer Fuarı’na özel olarak yatak da tasarlandı. Yabancı ziyaretçilerin de ilgi gösterdiği mermer yatağa, yerli ziyaretçilerin ilgisi daha büyük oldu. Mermer yatağın fiyatının ise 50 bin dolar civarında olduğu belirtiliyor.