02
TEM
2016

UTİKAD Konteyner Tartım Rehberi Yayınladı

konteynir tarti1 Temmuz’dan itibaren uygulanmaya başlanan yönergeye uygun olarak hazırlanan rehber, denizyolu konteyner ihracat taşımacılığı yapan firmaların akıllarındaki soru işaretlerini giderecek.

 1 Temmuz’dan itibaren uygulanmak üzere, Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi-SOLAS Konvansiyonu’na taraf olan ülkelerin limanlarından yüklenecek tüm ihraç dolu konteynerlerin, konteyneri kimin yüklediği ve paketlediğine bakılmaksızın tarttırılarak, konteynerin Doğrulanmış Brüt Ağırlığının (DBA) bu konvansiyona taraf olan ülkelerin bayraklarını taşıyan gemilere yüklenmeden önce yükleten tarafından beyan edilmesi şartı getirildi.

SOLAS kapsamında Konteyner Tartımı uygulamalarına dair yönerge, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Yönergeye göre, Doğrulanmış Brüt Ağırlık bilgisi bulunmayan konteyner gemiye yüklenmeyecek.

1 Temmuz 2016 tarihinde tüm dünyada yürürlüğe giren bu uygulamaya dair sektörün sorularını yanıtlamaya yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, ihracatçılara yönelik rehberi Dernek internet sitesinde (www.utikad.org.tr) yayınladı.

SOLAS Hükümleri uyarınca ‘Konteyner Tartımı’na ilişkin detayların yer aldığı rehberlerde, uygulamaya göre planlanan iş akışları ve taraflara düşen sorumluluklar da kapsamlı olarak anlatılıyor.

UTİKAD tarafından ihracatçılara yönelik hazırlanan Konteyner Tartımı Rehberi’ne ulaşmak için tıklayınız.