24
ARA
2014

URGE ile yeni pazarlara yelken açılacak

IMIB CALISTAY (30)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, (İMİB) doğal taş endüstrisinin yarattığı katma değerin artırılması amacıyla öneriler oluşturmak ve stratejiler belirlemek üzere sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

23 Aralık 2014 Salı günü Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayın yönetim masasında  AON Danışmanlık’tan Tülin Seçen ile Erdem Prekic; İMİB’ten ise Zeynep Şeker yer aldı. Toplantının moderatörlüğünü ise İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya üstlendi.

IMIB CALISTAY (38)RÜSTEM ÇETİNKAYA: YUMURTALARI FARKLI SEPETLERE KOYMALIYIZ

Türkiye’nin toplam doğal taş ihracatının yüzde 63’lük kısmını Çin ve ABD’ye gerçekleştirdiklerini ifade eden Rüstem Çetinkaya, “İki ülkede oluşacak riskler sektörü batırır. Blok satanların yoğun sıkıntısı var. Mart ayında neyin ne olduğunu göreceğiz. Şu anda küçük çaplı bir de devalüasyon yaşadık. Bunları bertaraf etmenin tek yolu pazar çeşitliliğidir. Web sayfamızda ülke raporlarını görebilirsiniz. Lütfen onları indirin ve inceleyin. Buradaki bilgiler tamamen ücretsizdir. Hatta taleple gelin farklı ülkeleri de değerlendirelim. Personel sayımız yeterli, lütfen daha fazla diyalog içinde olalım ve bizden lütfen faydalanın! Bizim mal satabileceğimiz daha birçok pazar bulunuyor. Örneğin, Afrika ülkeleri var. Brezilya’yı biz belirledik. Bizim göremediğimiz pazarları da URGE kapsamında değerlendirelim. Birlikte güçlenmek zorundayız. Çinliler bizim üzerimizde manipülasyon yapmaya başladılar. Çünkü, tek alıcı konumundalar. Bizim URGE  gibi projelerle daha yakın olmamız elimizi rahatlatacaktır. İtalyanların fiyatı birlikte hareket etme kabiliyetine sahip oldukları için düşmüyor. Made in Italy kavramını da unutmamak gerekir” diye konuştu.

IMIB CALISTAY (33)BOZANLI: YÖNLENDİRİCİ PAZARLAR VE ALTERNATİFLER OLMALI

Çalıştay, tebliğlerle değil, daha interaktif bir seçenek olan karşılıklı diyaloglar şeklinde sürdü. Katılımcılardan söz alan R. Coşkun Bozanlı, “Yönlendirici pazarları listeleyip, alternatifleri de koymak lazım. Sizin verdiğiniz tablo kümelerin tablosu. Mevcut pazarlardan farklı bir tablo da ortaya çıkabiliyor. Hedef pazarları farklı görebileceğimiz gerçeğinin altını çizmek gerekir. Büyümekte olan pazarlara girecek ülke sayısının daha fazla olması lazım. Bizim hedefimiz, kümelerden doğru tespite gidebilmek olmalıdır” tespitinde bulundu.

İMİB Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya da, “Pazarların kendi tarz ve yapıları var. Ülkelerdeki vergiler farklı olabilir. Kümeyi biraz da serbest bırakmak lazım” karşılığını verdi.

IMIB CALISTAY (22)SEÇEN: KÜÇÜK FİRMALARI DA YURT DIŞINA TAŞIMALIYIZ

Kürsüde yapılanları özetleyen AON Danışmanlığın temsilcisi Tülin Seçen ise, “20 firmanın dışında ihtiyaç analizi yapılmadı. Kümenin profili sektörün profili gibi gözüküyor. Yapının, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyalım. Amaç, sadece fuarlara gitmek olmamalı. Bu sizi ne kadar büyütür? Yeterli mi, değil mi onu tartışmak gerekir. Kümelenme mantığı birlikte hareket edip güçlenmekten de geçer. Büyük firmalar, ölçek sorununu aşıp, kapasiteyi yaratmış, yani onların bir sorunu yok. Projenin amacı, Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirmek. Ölçek sorununu çözmesi beklenen küçük firmalardır. Onlar da hizmetlerini yurt dışına aktarabilmelidir.  Fiyat dengeleriyle oynayabiliyorlar. Bizim bir araya getireceğimiz 50 firmanın oluşturacağı kümenin işlevi birlikte hareket etmeyle sınırlı olmamalıdır. Belki farklı kümeler gruplar kurup ticareti de birlikte yürütebilecek oluşumlar yaratılmalı. Bizim hatırladığımız kümenin profilidir. Hangi pazarlara yönelineceği tartışmalarla belirlenir. Taşın markalaşabileceğini düşünüyorum. Taşın da kendi içinde renk ve isimlerle markalaşabileceğine inanıyorum. Sektör buna dikkat etmeli. Yurtiçi marka tescili olan yüzde 33. Uluslararası tescil ise hiç yok” açıklamasını yaptı.

IMIB CALISTAY (34)SATIRBAŞLARIYLA DİYALOGLAR

 • TÜLİN SEÇEN: İletişim var ama işbirliği yok. Bu güçlendirilmeli.
 • RÜSTEM ÇETİNKAYA: Türkiye’den alım yapan Çinliler’de bizden daha fazla iletişim var. Fiyat ve kalite konusunda bütün bilgileri paylaşıyorlar.
 • ÜLKÜ SOYGENÇ: Bizde herkes birbirine küs oturur. Hiçbir ziyaretçi oradan buraya gelmiyor. 100 geliyorsa, size 10 geliyor. Biraz saygı düzeyinde daha dikkatli olmak gerekiyor. Her şey bizim tutumumuzdan kaynaklanıyor. Ucuz vermek adına inanılmaz yanlışlar yapıyoruz. İtalyan benim taşımı 100 liraya satarken, ben 50 liraya ancak satabiliyoruz.

IMIB CALISTAY (18)İRAN AMBARGOSU KALKARSA ÇİN’E MAL SATMAYI UNUTUN!

 • RÜSTEM ÇETİNKAYA: Biz de sadece fiyat endeksli bir rekabet olmasın çabasındayız. İtalyanlar diyor ki, biz 50’ye satıyoruz. Hadi siz de 45’satın! Ama siz 25’e çekiyorsunuz. İkincisi çok üretiyorsunuz buna gerek yok. Her ocağı 12 ay çalıştırmak zorunda değiliz. Malın fiyatının arz fazlasından düştüğünü görürsek, bunu tartışmalıyız. İtalya’da 200 ocak var. 200’ü de dip dibe, Çinliler de hemen yanlarında. Her mala alıcı yaratmış durumda. Ben İtalyan sempatizanı değilim ama iyi tarafları almalıyız. İran’a ambargo kalkarsa Çin’e mal satmayı unutun! Fiyatlar yüksek, ayda 500 ton üretebiliyor ama bejlerde hiç epoksi kullanmayacağınız çok güzel taşlar var. Aynı damar bizden de geçiyor ama bizde de terör sorunu yaşanıyor. Orada ocak açmak bir fırsat olabilir.
 • TÜLİN SEÇEN: CE laboratavurları Almanya ve Belçika’da var. Bu konuda da birçok eksiğimiz bulunuyor. Yeterli yetkinlikte laboratuvarımız yok ama TSE kurabilirim diyor.

IMIB CALISTAY (45)DOĞAL TAŞ MUADİLLERİNE DİKKAT!

Tülin Seçen konuşmasını sahte ürünlere getirince toplantının moderatörlüğünü yapan Rüstem Çetinkaya, yeniden araya girerek,  sahte ürüne çok  güzel bir örnek diye nitelendirdiği bir seramiğin yukarıdan getirtilmesi için talimat verdi. Ürün geldiğinde ise, şu açıklamayı yaptı: “Uzaktan bakıldığında herkes fark edemeyebilir. Doğal taşın muadilleri olması; daha ucuz sentetik taşlar, seramik, plastik kaplama gibi malzemelere karşı dava açmayı planlıyoruz. Alın size tehdit!  Bu seramiklerle birçok müşteriyi ikna edebiliyorlar. Biz yabancıları da uyardık. Onların da bu konuda tereddütleri var.”

CALISTAY 2 (2)KÜMELERDEN ÇEKİRDEK KADRO OLUŞTURULDU

Öğleden sonraki oturumun başkanlığını İMİB Genel Sekreteri Mutlu Öktem üstlendi. Hangi ülkelere ticaret için işbirliği önerirsiniz sorusuna ise katılımcılar şu yanıtları verdi:

Brezilya, Hindistan, Çin gerçekleşti.  Afrika, ortak görüş olarak öne çıktı. Bunun dışında Kazakistan, Azerbaycan önerildi.

Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda’dan oluşan Avrupa grubuna Polonya’nın eklenmesi istendi.  Alım heyetleri önerisi de pek sağlıklı bulunmadı.

Küme firmalarının ortak Show room oluşturma önerisinin ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılması kararı alındı. Küme bazlı taş tasarım atölyesi kurulması (altyapı, teknoloji, istihdam) ve devlet teşviklerinden yararlanma çalışmaları yapılması görüşünde uzlaşıldı.

Başkan Mutlu Öktem, alım heyetlerinin gerçek alıcılar değil, sıradan kişiler olarak görülebildiğini bunun da olumlu sonuçlara dönüşemediğinin altını çizdi.

Bunun üzerine alım heyetlerinin sağlıklı yürümesi için küme üyesi firmalar arasında koordinasyon olması görüşünde birleşilerek, bir çekirdek kadro oluşturulmasına karar verildi. Buna göre, İMİB adına koordinasyonu sağlamakla görevli çekirdek kadro şu isimlerden belirlendi:

Ülkü Soygenç (KSG Mermer) Faruk Murtezaoğlu (Göksutaş Mermer) Cemal Erdal Batıbay (TMG Doğaltaş) Firdevs Çelik (Kadim Mermer) Oğuz Dinç (CVK Traverten)

URGE’DE ÖNCELİK SIRASI

Ticari heyet düzenlenecek ülkeler

 • ABD
 • Güney Amerika (Brezilya)
 • Çin
 • Hindistan
 • Almanya, Avusturya, Hollanda, Polonya, Romanya, İngiltere
 • Kazakistan, Azerbaycan
 • Arap ülkeleri, (ırak, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, BAE)
 • Rusya (izlenecek) Kırım
 • Avustralya, Yeni Zelanda,
 • Güney Kore, Singapur, Endonezya

Kıyaslama ziyareti yapılacak ülkeler

 • İtalya, İspanya

Alım heyeti düzenlenecek ülkeler

 • Nijerya, Gabon, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Benin

IMIB CALISTAY (8)

IMIB CALISTAY (16)

IMIB CALISTAY (41)