26
KAS
2015

Türkiye İnovasyon Haftası’nda Geri Sayım Başladı

SINIRSIZ INOVASYONTürkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İstanbul’da 4’üncü kez düzenleyeceği ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinlikleri 3 Aralık’ta başlayıp 3 gün boyunca devam edecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İstanbul’da 4’üncü kez düzenleyeceği ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinlikleri 3 Aralık’ta başlayıp 3 gün boyunca devam edecek. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası’nın önemine değinerek, “Bu amaçla ticari faaliyetlerde katma değerin arttığı, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüştüğü ve şirketlerde yeni buluşların geliştiği kültürlerin yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin başta 2023 olmak üzere gelecek hedeflerine inovasyon, Ar-Ge ve tasarım odaklı ulaşılacağını öngören Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceği ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliklerinde ‘Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel’ temasıyla dünyaca ünlü konukları ağırlayacak. 3 Aralık’ta başlayıp üç gün sürecek etkinliklerde “Teknolojiyle dünyayı değiştirebilir miyiz?” konferansıyla Easton Lachapelle, nano teknoloji konferansıyla da Dave Blank katılımcılara inovatif olmaları yönünde ilham verecek. Bu yılki etkinliğin bir başka önemli noktası ise ilk kez ‘Küresel IMProve Ödülleri’nin İstanbul’da verilecek olması.

Ekonomi Bakanlığı’nın katkıları, TİM’in organizasyonu, Arçelik A.Ş., TEB, Sabancı Holding, THY ve Turkcell’in sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenecek dördüncü ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinlikleri Türkiye’de inovasyon dalgası yarattı. İstanbul’da 2012’deki ilk yıl etkinliklerini 15 bin kişi izlerken, 2013’te 27 bin, 2014’te ise 40 bin kişi izlemişti. Geçen yıl ayrıca etkinlikleri TİM TV’den 83 bin kişi canlı takip ederken, inovasyon ruhu Anadolu’da İzmir, Ankara, Gaziantep ve Adana’ya da taşınmıştı.

GİRİŞİMCİLİK EKO SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Etkinliklerle ilgili bilgi veren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Hollanda’nın bu yıl partner ülke olarak destek vereceğini aktardı. Büyükekşi, Amerikalı yazılım mühendisi Watts Humphrey’nin “İnovasyon, fikirlerin üretilebilir ve pazarlanabilir forma dönüştürülme sürecidir” sözlerini hatırlatarak, “Bizim amacımız Türkiye’de hem fikirlerin değer gördüğü, kaliteli fikir üretiminin arttığı; hem de bu fikirlerin inovasyonla birlikte ticarileşme sürecinin kolaylaştığı girişimcilik ekosistemini oluşturmak. Bu amaçla ticari faaliyetlerde katma değerin arttığı, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüştüğü ve şirketlerde yeni buluşların geliştiği kültürlerin yaygınlaşmasını istiyoruz” diye konuştu.

Dünyanın hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğunu hatırlatan ve yenilikçi zihinlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Büyükekşi, bu konuda İnovaLİG organizasyonunun önemine değindi. Büyükekşi, “İnovaLİG’de başarılı olan firmalarımız etkinliklerimizde ödüllendirilecek. Ayrıca Avrupa çapında yapılan ve 30 ülkenin temsilcilerinin katılacağı ilk ‘Küresel IMP³rove Ödülleri’ de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın katılımıyla verilecek” dedi.

HOLLANDA PRENSİ ORANJE DE ETKİNLİKLERE KATILIYOR

Partner ülke Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Hollanda Kraliyet ailesinden Prens Maurits Van Oranje’nin etkinliğe inovasyon heyetinin sembolik lideri olarak geleceğini ve bir de konuşma yapacağını müjdeledi. Türkiye-Hollanda bilim mutabakatı imzalayacaklarının da altını çizen Schuddeboom, “Hollanda’da toplumsal konuları ele alan ortak araştırma programları ve inovasyon merkezlerinin oluşturulması için maddi ve beşeri yatırımlarda bulunuyoruz. Bunu Hollandalı iş ortaklarının yanı sıra uluslararası ortaklarla da gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki kurumları da inovasyon ağımıza katmayı hedefliyor ve biz de sizin inovasyon ağınıza dahil edilmeyi arzuluyoruz. Diğer bir deyişle: rekabet yerine yaratıcı işbirliği istiyoruz” şeklinde konuştu.