30
ARA
2016

Türk firmaları Cibuti’de “Özel Bölge” kuruyor

zeybekci-cibutiTürkiye, Doğu Afrika’nın dünyaya açılan kapısı Cibuti’de Türk firmaları için özel bir bölge kuruyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “5 bin dönüm alan üzerinde kurulacak bu özel bölge firmaların depolama, stoklama, montaj ve teknik bazı üretim faaliyetlerini yapabilecekleri alan olacak” dedi. 99 yıllığına kurulacak Türk Özel Ekonomi Bölgesi’nin konuşulduğu Türkiye-Cibuti İş Forumu’nda Bakan Zeybekci, şunları söyledi:

HAYALLERE DESTEK: Cumhurbaşkanımızın gönlünde Cibuti’nin çok farklı bir yeri var. Ülkenin hayallerini sonuna kadar destekliyoruz.

 ÇERÇEVE ANLAŞMASI: İş dünyası temsilcilerimizin burada köklü şekilde yer almalarını sağlayacak olan serbest ticaret anlaşmasının çerçeve anlaşmasını imzaladık. Çifte vergilendirme anlaşmasının da bir an önce bitirilmesi düşüncesindeyim. .

 DEMİRYOLU YAPALIM: Cibuti- Etiyopya demiryolunun büyük kısmı bitti. Orta Afrika’ya kadar gidecek bir güzergâh olduğu için destekliyoruz. O demiryolunun Cibuti’deki limanlara bağlantılarıyla ilgili projelere de, buradaki firmalarımızın dahil olmasını istiyoruz.

POTANSİYELİ AÇMAYA HAZIRIZ

Cibuti Yatırım Bakanı Ali Guelleh Aboubakar da, “Türk işadamlarına temin ederim ki sizlerin faaliyetlerini desteklemekteyiz ve ülkemizdeki yatırımları, çeşitli potansiyeli açmak için hazırız” dedi.

Ahmet TOPAL – SABAH