24
ARA
2014

“Tüm Türk taşları elinizin altında olacak”

IMIB CALISTAY (2)İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Ipad ya da iphone’nunuza taşı okuttuğunuzda, taşı buluyor ya da taşa en yakın seleksiyonları gösteriyor. Eğer üye iseniz direkt firmanın adres ve krokisini veriyor. Bu Türk taşını tanıtmak adına devrim gibi bir proje” dedi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, (İMİB) doğal taş endüstrisinin yarattığı katma değerin artırılması amacıyla öneriler oluşturmak ve stratejiler belirlemek üzere sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

23 Aralık 2014 Salı günü Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, sektörün önünü açabilecek her organizasyonun daha fazla desteği hak ettiğinin altını çizerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üyelerimizden bir arkadaş, ‘Çin’e nasıl gidilir’ diye sordu. Ben de normal olarak süreci anlattım. Onu değil, abi bedava Çin’e götürüyormuşsun onu soruyorum’ dedi.  Gelin şunu yapalım deyince insanlar gelmiyor. Ben her gün Birlik’teyim. Akşam çıkış saatim 7:30 eve gidişim 21:00. Telefon istiyorsun vermiyor, mailini istiyorsun alamıyorsun. İhracatçı birliğinde 1800 faal üyenin 600’ünün maili yanlış. Devlet alacakları ile ilgili bir yükümlülük getiriyor. Biz para harcayıp insanların adreslerini bulmaya çalışıyoruz. URGE’yi daha ciddiye almalıyız. Sadece 1 firma 500 bin dolar akreditif aldı, demek URGE faydalı bir şey. Amacımız, bu çalışmaları 2015 yılının ortalarına doğru bitirmek olacak. Kuvvetli bir URGE hazırlayıp, belli bir kadro ihdas edip, yolumuza devam edeceğiz.”

“URGE BÜYÜK FİRMALAR İÇİN DEĞİL”

URGE çalışmalarının KOBİ diye nitelendirilebilecek kuruluşlar için uygun olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, “Ancak, aramızda çok büyük firmalar da var. Örneğin, ben Alfa’nın yerinde olsam Çin fuarına katılmazdım. Bu kadar büyük bir firma için prestij kaybı diye nitelendirilebilir. URGE 1 milyon doların altındakiler için uygun bir oluşum. Biz kendi ekibimizi zorluyoruz. En yukardakilerin gelmesi bana göre doğru değil. URGE’nin kendi yasası olması lazım. Biz 12.2 metrekarelik büyüklükleri bile türlü girişimler sonrası alabildik. Hedefimde 100’e yakın firma var. Bu firmalarla çok daha büyük projelere imza atmalıyız. Depo kiralamayla ilgili çok güzel teşvikler geliyor. ABD’ye mal götüremeyen arkadaşlarımız bunları kullanabilecek. Devlet, bunların kurulması için bize destek hazırlığında. Katıldığınız fuarla ilgili satış ve belge varsa, lütfen bize bildirin.  Biz de bunları ilgili kurumlarla paylaşabiliriz. Bunlar, yapılan işin ne kadar doğru ve etkili olduğunu anlatmamız için bize gerekli” açıklamasını yaptı.

“TÜRK TAŞI İÇİN MÜKEMMEL BİR PROJE GELİŞTİRDİK”

Bir süredir sektöre büyük prestij kazandıracak bir proje üzerinde çalışıldığını ifade eden Kahyaoğlu, “Bir projenin geliştirilmesine öncülük ettik. Bazen projelerde Türk taşı bulamıyoruz. Taşa da çok değişik isimler verince taşı bulmak mümkün olamayabiliyor. İlk önceleri sistemi hazırlayan firmanın belirleyeceği  bir bedelle yürüyeceğiz. Teşvik almaya çalışıyoruz. Alırsak, vereceğiniz ücret daha da azalacak. Ocak ayının sonunda programın işlemeye başlayacağını öngörüyoruz. Ipad ya da iphone’a taşı okuttuğunuzda, taşı buluyor ya da taşa en yakın seleksiyonları gösteriyor. Eğer üye iseniz direkt firmanın adres ve krokisini veriyor. Bu Türk taşını tanıtmak adına devrim gibi bir proje” sözleriyle yeni çalışmanın önemine dikkat çekti.

“FAHRİ TEMSİLCİLER ATAYACAĞIZ”

Üyelerle diyalogu artırmak için de adım atacaklarını belirten Başkan Kahyaoğlu, “Burası bir hizmet yeri ve sizleri müşteri olarak görüyorum. Burada tüm sorunlarınıza, taleplerinize şikayetlerinize yanıt bulabileceğiniz bir çalışma yapıyoruz. Bunun yanı sıra, fahri temsilciler diye bir oluşuma gidiyoruz. Bunlar birliklerden para almayacak ama birlik adına çalışacak. Yönetim Kurulunun da onaylayacağı arkadaşları fahri temsilci yapacağız. Diyelim Üsküdar’da 40-50 üye var. Fahri üye, Birlikle oradaki üyeler arasında kontak kuracak. Bunları fahri temsilciler bize getirecek. Biz ihracatçı birliği olarak herkese ulaşmak istiyoruz. Fahri temsilci olmak isteyen lütfen bize isimlerini bize bildirsin” diye konuştu.

“OCAK AYINDA SES GETİRECEK BİR TOPLANTI VAR”

Yıllardır İMİB ile sıcak ilişkiler kuran ve ‘mermer dostu’ diye tanımlanan gazetecilerden biri olan Hürriyet Gazetesi ekonomi editörü Sadi Özdemir’in kendisini arayarak büyük bir organizasyon hazırlığında olduğunu anlattığını söyleyen Ali Kahyaoğlu,  “Hürriyet Gazetesi Kadıköy Hilton ile bir anlaşma yapmış, her ay bir sektörün sorunları burada tartışılacak. Çıkan sonuçları da Hürriyet tam sayfa yayınlayacak. Sadi Özdemir, ilk toplantıyı da mermercilerle yapacaklarını söyledi. Ses getirecek bir toplantı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

IMIB CALISTAY (11)Selçuk ONUR – MADENMETAL.NET