02
MAR
2016

Tüm maden şehidi yakınlarına kamuda iş imkanı

soma yasasi herkeseZonguldak’ın Ereğli ilçesinde Maden Şehidi Aileleri Derneği ‘Soma Yasası’ olarak bilinen ve Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden 301 madenci yakını için kamuda iş imkanı sağlayan yasadan, Zonguldak maden şehidi yakınlarının da faydalanması için idari mahkemesine açtığı dava Zonguldak madenci yakınlarının lehine sonuçlandı.

Soma’ Yasasından Zonguldak Maden Şehidi Yakınları da Faydalanacak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Maden Şehidi Aileleri Derneği ‘Soma Yasası’ olarak bilinen ve Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden 301 madenci yakını için kamuda iş imkanı sağlayan yasadan, Zonguldak maden şehidi yakınlarının da faydalanması için idari mahkemesine açtığı dava Zonguldak madenci yakınlarının lehine sonuçlandı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Zonguldak Maden Şehidi Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Türkiye genelinde 700’ün üzerinde madenci yakını olduğunu ve bu madenci yakınlarının kamuda iş bulabilmesi amacıyla Zonguldak Bölge İdari Mahkemesi’ne açtıkları davanın olumlu neticelendiğini ve dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini, Anayasa Mahkemesi’nde de aynı kararın çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Çetin, “Bildiğiniz gibi Soma yasasından dolayı Soma’daki maden şehitleri kardeşlerimizin yakınlarına kamuda iş imkanı tanınmıştı. Bu yasadan Tüm Türkiye’deki ve Zonguldak’taki maden şehitleri yakınları mağdur edildi. Bizim bu konuyla ilgili bir yoldan bu yana çeşitli girişimlerimiz oldu. Ancak mahkeme açmak zorunda kaldık. 15.09.2015 tarihinde Zonguldak İdari Mahkemesi’ne dava açtık. Davamızla ilgili dün Zonguldak İdari Mahkemesi karar verdi. ‘Anayasa’ya eşitlik ilkesine aykırı’ olduğu kararı verildi. Dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmiştir. Bu, bizim için maden şehitleri yakınları için olumlu gelişmedir. İnanıyoruz ki oradan da dosyanın aynı şekilde geleceğini ve tüm maden şehitleri yakınlarının bu haktan yararlanacağından dolayı inşallah bir nebze acılarını dindirmiş olacağız.” dedi.

HABERLER.COM