22
ARA
2014

TOBB, Ermenek madencilerinin ailelerine ev alacak

tobb ev alacakSon 12 yılda 500 milyon liraya ulaşan sosyal yardım ve yatırım yapan TOBB, bu yıl yılbaşı hediyesi dağıtmak yerine Ermenek’teki maden kazasında hayatını kaybeden 18 madencinin ailelerine birer ev alacak.

ÖNCEKİ yıllarda önde gelen bürokratlar dahil siyasi isimlere ve delegelerine pahalı teknolojik hediyeler dağıtmasıyla gündeme gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bu yıl yılbaşı hediyesi yerine Ermenek’te meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden 18 madencinin ailesine yardımda bulunacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “TOBB Yönetim Kurulu olarak bu yıl Ermenek’teki maden kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerine birer ev alma kararı aldık” dedi. TOBB’un daha önceki yıllarda genel kurullarında ve yılbaşında yerli marka tablet, diz üstü bilgisayar, çeşitli markalarda cep telefonları ve son olarak ipad şeklindeki hediye seçimleri geniş yankı bulmuştu.

ayse teyze“OĞLUM YÜZME DE BİLMEZDİ, SUYUN İÇİNDE NE YAPTI”

recep gokceAYŞE TEYZE’NİN EŞİ RECEP GÖKÇE DE YÜREKLERİ BURKMUŞTU

500 MİLYON TL YARDIM

TOBB’un son 12 yılda, doğal afetler ile eğitim, gıda ve kültür konularındaki yardım ve yatırımlarının 500 milyon liraya ulaştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Halen de 81 ilde 81 Anadolu, Fen, İmam-Hatip ve meslek lisesi yaptırıyoruz” diye konuştu.  Hisarcıklıoğlu, Soma’da yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için iş dünyasını seferber ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Topladığımız 17 milyon lirayı da hükümetimize takdim etmiştik. Ermenek’te vuku bulan maden faciası için de benzer bir yardım planlıyoruz. TOBB olarak yılbaşı dolayısıyla başkanlarımıza ve üyelerimize ajanda dışında herhangi bir hediye dağıtımı yapmayacağız. Bunun yerine Ermenek’te meydana gelen kaza nedeniyle mağdur olan ailelere yardımda bulunacağız.”

rifat hisarcikliogluTÜRK ESERLERİNİ BASTI

Sadece yurt içinde değil, yurtdışında da mağdurun ve mazlumun yanında olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, kültürel değerleri muhafaza etmeye ve gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Bugüne kadar milli şairimiz Mehmet Akif, Türk ve İslam mutasavvıfı Yunus Emre ve büyük üstat Necip Fazıl’ın eserlerini hazırlamıştık. Bu yıl Türk edebiyatının en muazzam örneklerinden birinin basımını gerçekleştiriyoruz;  Türklerin bilinen en eski kadim destanlarından, Oğuz Türklerinin büyük destanı Dede Korkut hikayelerini basıyoruz. Dede Korkut kitabının biri Almanya Dresden’de, öbürü Vatikan’da olmak üzere iki orijinal yazması bulunuyor. Dede Korkut’un orijinal tasvirlerine ulaşabilmek için büyük uğraşlar verdik. Ama ortaya çıkan eseri görünce, tüm bu emeklerimizin boşa gitmediğini de anladık.”

lutfi elvanTüm ihtiyaçları karşılanacak

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da, Ermenek Kültür Ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, kazadan hayatını kaybedenlerin yakınlarına yardım için herkesin çaba sarf ettiğini belirterek, örnek olarak TOBB’un, yılbaşı promosyonu dağıtmayarak kazada hayatının kaybeden 18 işçinin ailesine ev alma kararını gösterdi. Elvan bazı belediyelerin de ev taahhütlerinin olduğunu anlatarak, “Evlerinin tamiri içinde çalışmalarımız sürüyor. Ev içinde ihtiyaç duyulan beyaz eşya gibi malzemenin tamamını karşılayacağız” dedi.

HÜRRİYET