13
AğU
2015

Somalı çocukların hayallerine İMİB desteği

SOMALI COCUKLAR (19)Hürriyet Gazetesi’nin başlattığı “Soma’nın hayalleri var” projesi kapsamında, 2014 yılında Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin çocuklarından bazıları, hayalleri olan İstanbul gezisini gerçekleştiriyor.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği de, İstanbul hayalini gerçekleştiren Somalı çocuklara destek oluyor. Bugün gerçekleştirilen etkinlikte Aqua Florya ve ve İstanbul Akvaryum’u gezen çocuklar, yarın ise Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edecek. İMİB’in desteklediği etkinlik çerçevesinde Akvaryum gezisi öncesi, Aqua Florya’da bulunan Sütiş Emirgan’da öğle yemeği yenildi. Çocuklara sırt çantası ve hikaye kitapları hediye eden birlik yetkilileri, projeyle ilgili bilgi de aldı.

Etkinlik ayrıca bir de sürpriz doğum günü kutlamasına sahne oldu. 6 yaşına giren Ecrinnur Çiftçi, doğum günü pastasının mumlarını arkadaşlarıyla birlikte üfledi.

Maden faciasının birinci yıl dönümünde başlatılan projeyle, faciayı yeniden gündeme getirmek, bir daha olmamasını sağlamak, toplumsal duyarlılık yaratmak ve şehit madencilerin çocuklarının çok istedikleri bir hayallerinin yerine getirilmesi hedefleniyor. Hayalleri sorulan çocukların hayallerinin büyük bölümü Hürriyet Gazetesi’nin okuyucuları tarafından gerçekleştirilirken, çocukların yeni yerler görmek ve gezmek gibi hayallerini ise belediyeler ve çeşitli kurumlar üstlendi. İstanbul’u görmek isteyen çocuklar için de Maltepe Belediyesi destek oldu. Geziye, 15 madencinin 32 çocuğu ve anneleri katıldı.