17
KAS
2014

Sarayın mermerleri Alanya, granitleri Isparta’dan

aksaray6701Birçok tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı dış kaplama mermerlerinin Isparta ve Alanya’dan,  mermer masaların  ise Alanya’dan gittiği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde yeni Başbakanlık binası olarak inşa edilen; ancak daha sonra Cumhurbaşkanlığı’na devredilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yeşil renkli dış kaplamaları, Demirtaş Maden ve Mermer Ocağı’nda işlenerek gitti.

Gazetemiz Genel yayın Yönetmeni Rıza Yanık’ın soruların yanıtlayan Ocak sahibi Ahmet Sak, “1997 yılında sadece diyabez üretimi için kurulan Demirtaş Maden ve Mermer Ocağı’mızdan çıkartılan yeşil renkli mermerler ülkenin en iyi mermeri olarak gösteriliyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı sarayı dış kaplamalarında bizim mermerlerimiz tercih edildi” dedi.

REFERANS OLARAK GÖSTERİLDİ

Demirtaş Maden ve Mermer Ocağı resmi sitesinde o dönem Başbakanlık olarak düşünülen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın dış kaplama duvarlarının kendileri tarafından yapıldığına dair görsellere yer verildi. Bu referansın ardından yeşil renkli diyabez mermeri bir anda ününe ün katarken, çok sayıda sipariş alındığı öğrenildi.

NOT: İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Basın Bürosu’nun edindiği bilgiye göre; Sarayın dış kaplama mermerlerinin bir kısmının da Isparta’daki Metamar Mermer Granit tarafından karşılandığı öğrenildi. 

http://haberalanya.com.tr/sarayin-mermerleri-alanya-dan-5714.html