19
NIS
2016

Rüstem Çetinkaya’dan mimar adaylarına doğal taş dersleri

kemerburgaz universitesi (3)İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, Kemerburgaz Üniversitesi İç Mimarlık bölümü öğrencileriyle Türk doğal taşlarına ilişkin bilgilendirme toplantısında buluştu. 15 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğin ardından öğrencilere verilen bilgiler, firma ziyareti kapsamında yerinde gösterildi.

İMİB Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, Türk doğal taşını öğrencilerin teorik derslerinin yanı sıra, pratikte de kullanma tekniklerini aktardıkları “sektör-üniversite” buluşmalarını Kemerburgaz İç Mimarlık Bölümü öğrencileriyle sürdürdü. Bilgilendirme toplantısının bu defaki eğitmeni İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya’ydı.

Çetinkaya, yaklaşık 2 saat süren eğitimde öğrencilere doğal taşların yapısı, yüzey işlemler ile kesme işlemlerindeki teknik detayları anlatarak, mimar adayı gençlere projelerinde doğal taşı kullanırken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgi verdi. Eğitim sonrası öğrencilerden gelen soruları da cevaplayan Rüstem Çetinkaya, kesme esnasında yararlanılan elmas uçlar ile yüzey işlemelerinde kullanılan aparatları da tanıttı.

Etkinlik, öğleden önce verilen bilgilerin ardından öğleden sonraki firma ziyaretiyle devam etti.  Birbirinden farklı doku ve desenlerdeki doğal taşlar hem öğrencilerin hem de  ziyarete katılan akademisyenlerin oldukça ilgisini çekti.  Ziyaret sırasında, eğitimde öğrenilen  “Bookmatching”  metoduyla yapılan ürünler sergilenerek, öğrenilen bilgilerin daha da somutlaşmasına özen gösterildi.   Firma temsilcileri ve mimarlar da, genç tasarımcıların taşları tek tek incelemesine destek olarak öğrencilerin sorularını titizlikle cevapladılar.

kemerburgaz universitesi (5)

 

kemerburgaz universitesi (6)

kemerburgaz universitesi (7)

kemerburgaz universitesi (8)

kemerburgaz universitesi (1)

kemerburgaz universitesi (9)

kemerburgaz universitesi (10)

kemerburgaz universitesi (12)