21
ARA
2015

Orman bedellerinde ticaretin gerçekleri gözetilmiyor

 

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Yeni Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın da katıldığı etkinlikte sektörün sorunlarını paylaştı.

Madencinin en önemli sorunlarının başında orman bedellerinin geldiğini kaydeden Kahyaoğlu, “Metrekaresini 1 liraya satın alacağınız araziyi, Orman Bakanlığı bize 5 liraya kiraya veriyor. Bu ticaretin kanununa aykırıdır. Dağda, bayırda kimsenin olmadığı arazilerden söz ediyoruz. Madencileri orman aşımlarında bir kaçakçı gibi yargılıyorlar. Bunlardan biri de benim, cezayı ödeyip kendimi kurtardım ama mahkeme devam ediyor. Biz ihracatın lokomotifleri olarak gösterilen sektörler arasındaki en önemlilerinden biri olan madenciliği temsil ediyoruz, daha pozitif bir yaklaşımı hak ettiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Enerji Bakanlığı’na bağlıyız ama madenin adı yok

2012 yılında yayınlanan Başbakanlık Genelgesi’nden çıkarılma taleplerinin altını bir kez daha çizen Kahyaoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye gerçek bir maden ülkesidir. Çünkü, 81 ilin 81’inde de maden bulmanız mümkündür. Doğal taşta dünya rezervinin yüzde 35-40’ı Türkiye’de. Bütün bunları göz önüne aldığınızda sektörün bir maden bakanlığına ihtiyacı olduğu gerçeği ortaya çıkar. Enerji Bakanlığı’na bağlıyız ama madenin adı dahi geçmiyor. Maalesef bu bakanlıkta madencilerin hiçbir hükmü yok.”

Kendi enerjimizi kendimiz üretmek istiyoruz, lütfen yardım edin!

Yeşile en fazla katkı sağlayan sektörlerden biri olmalarına karşın, her fırsatta ‘çevre düşmanı’ gibi gösterilmelerinden duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Ali Kahyaoğlu, devletin enerji yükünü azaltmak için projeleri olduğunu, ancak bunun için de desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Kahyaoğlu, şöyle devam etti: “Madencilik sektörü, kendi ocaklarında güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımları yapmak istiyor. Fakat bu durumda da, kullanacağınız arazi için ormana bedel ödemeniz istenecek. Hem Kalkınma Ajansı’nın, hem de Orman Bakanlığı’nın bize bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz.”

İçinde cami de olan 3 bin kişilik konferans salonu

Bir başka sorunlarının da toplantı yeri hususunda olduğunu kaydeden Kahyaoğlu, bu taleplerini ilettiği konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Şu anda toplantı yaptığımız yere ancak 240 kişi sığdırabiliyoruz. 500 milyar dolarlık bir ihracattan bahsediyoruz ama küçücük bir yere sığmak zorundayız. Yanımızda daha önce Bakanlıktan bize tahsisli bir arazi vardı. Biz buraya camisiyle birlikte 3 bin kişilik bir konferans salonu yapalım. Sizden bu konuda destek rica ediyorum.”