02
ARA
2014

Orhaneli’ne mermer piyangosu

orhaneli mermer osbOrhaneli ilçesinde kurulması planlanan Maden Organize Sanayi Bölgesi için 42 mermer firması müracaat etti. 2015’te start alacak proje binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, teknolojinin ilerlemesi ve geçim sıkıntısı nedeniyle Orhaneli köylerinden Bursa’ya hızlı bir göç verildiğini hatırlatarak yeni bir projenin müjdesini verdi. Tatlıoğlu “Orhaneli dağlarında ciddi anlamda mermer çıkıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre, Orhaneli’de 900 yıl yetecek mermer rezervi bulunuyor. Mermer ocakları sahipleriyle toplantılar yaptık. Kendilerinden mermer işletme fabrikalarını Orhaneli’de yapmalarını istedik. Bu konu büyük ilgi gördü. Bakan müsteşarı, Valimiz, BTSO ve OSB’lerle görüştük” dedi.

TERSİNE GÖÇ BAŞLIYOR

Şu ana kadar 42 mermer firmasının, Orhaneli Maden Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika açmak için başvuru yaptığını ifade eden Tatlıoğlu, “Orhaneli’de 2 bin 500 dönümlük araziyi Maden Organize Sanayi Bölgesi olarak planlayarak belediye meclisimizden kararımızı geçirdik. Orhaneli’den Bursa’ya yapılan göçü tersine çevirmek istiyoruz. Bizler Orhaneli’de mutluyuz, ekonomimiz düzeldiğinde sılaya geri döneriz diye düşünüyorum” dedi. Maden OSB’nin hem Orhaneli’nin ekonomisini kalkındırma, hem de gençlere iş imkanı sağlama açısından çok verimli olacağını kaydeden Tatlıoğlu, “Maden Organize Sanayi Bölgesi’nin yapılacağı alan 2 bin 500-3 bin dönümlük bir arazi. Zaten atıl durumda. Dolayısıyla hem atıl olan bu yeri değerlendireceğiz hem de mermer işletme fabrikaları kurularak istihdama katkı sağlayacağız. Böylelikle gençlerimiz Bursa’da asgari ücretle hamallık yapmayıp, babasının dizinin dibinde çalışacak. Dedelerin torun özlemini de gidermiş olacağız” diye konuştu.