22
NIS
2015

‘Olumsuz’ 960 ruhsat talebi ‘olumlu’ya dönüştürüldü

davutogluTOBB Sektörel Ekonomi Şurası’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu katılımcıların taleplerini dinledi. Bakanlarla konuları görüştüğünü söyleyen Davutoğlu, madencilik izinleriyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Madencilik izinleriyle ilgili bazı sitemler geldiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:  “Bu konuda gecikmeler varsa çözüm üretilmesi talimatı vermiştim. Arkadaşlarımız gerekli mekanizmaları kuruyorlar. Ama bazı şeyler de abartılıyor. Son duruma göre 4 bin 305 ruhsata geçtiğimiz dönemde olumlu cevap verildi. Bekleyen ruhsat 897 idi. Olumsuz cevap verilen 960 talep ise tekrar değerlendirildi. Son bir haftada daha önce olumsuz olan 960 talep yeni bir değerlendirmeyle olumluya dönüştürüldü. Dolayısıyla herhangi bir gecikmeye izin vermeyeceğiz.”

Madencilik izin türü katsayısının 15 Nisan 2015’te yapılan düzenlemeyle indirildiğini söyleyen Davutoğlu, maden arama izinlerinde yüzde 50, maden işletme izinlerinde yüzde 75, maden tesis ve alt yapı tesislerinde yüzde 100 oranında indirime gidildiğini bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Korunan alanlarla ilgili talep edilen hususlar yeni bir genelgeyle düzenlendi. Madenlerde orman izinleriyle alakalı süreler kısaltıldı. Sektörlerin diğer talepleriyle ilgili gerekli çalışmalar da yapılıyor. Enerji Meclisi yüzde 1.5 harcın kaldırılması konusunda bir talep getirdi. Bunu değerlendireceğiz.”