15
EKI
2014

Muğla’dan çıkan mermer 36 ülkeye ihraç ediliyor

muglada-cikarilan-mermer2Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koçer ve üyeleri, Vali Amir Çiçek’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette Muğla’daki mermercilik ve mermer işletmecilerinin sıkıntıları hakkında bilgi veren Koçer, “İlimizdeki 100 tane mermer işleyen fabrika ve işletmemiz, 75 tane de mermer ocağımız var. Muğla’da ilk ocak 1984 yılında faaliyete geçti. 1990 yılından sonra ise mermercilik Muğla’da gelişti. Yaklaşık olarak yıllık 350 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Tam rakamlara ulaşamıyoruz ama bu rakamın üstünde olduğunu tahmin ediyoruz. İlimizde mermer sektöründe 800-900 milyon liralık ticari kapasite var. İlimizden mermer, yüzde 90 oranında işlenmiş olarak gönderiliyor. ABD ve Çin başta olmak üzere 36 ülkeye ihraç ediliyor. Anavatanı Akdeniz olan beyaz mermer rezervinin yüzde 35’i Muğla’da bulunuyor. Türkiye’de Muğla, beyaz mermerde birinci.” ifadelerini kullandı. Koçer, dünyadaki en son teknolojiyi, modern makineleri ve sistemi kullandıklarını belirterek, “Muğla sınırları içinde 10 bin vatandaşımız, mermer sektöründe istihdam edilmiş durumda. İşletmelerimiz kırsalda olduğundan kırsal kesimde istihdam, ürünlerin alımını yaparak kırsalın ekonomisine hareket getiriyoruz.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çiçek ise, “Mermer ihracı 10 bin vatandaşımızın, nakliyecilerimizin, ambalaj ve yan sanayide çalışan insanlarımızın istihdam edilmesini sağlıyor. Bu, ailelerle birlikte neredeyse 50 bin insana ekmek demektir. Dernek çatısı altında organize ve dayanışma içinde olmak, sorunların çözüme götürülmesinde avantaj sağlar. Makamlarımızda oturarak sektörlerimize değer katamayız. İlimizin tüm sektörlerinde katma değeri arttırmak için buradayız. Ben daima ocaklara geleceğim, tanıtım fuarlarında yanınızda olmaya çalışacağım. İlimizde çıkan mermeri yurtdışı fuarlarında tanıtalım. 36 ülkeye ihraç edilen mermerimiz, neden daha fazla ülkeye ihraç edilmesin?” diye konuştu.

HABER3