06
KAS
2014

Mermer, ilçede işsizliği bitirdi

bucak_traverten_ocagiMermer sanayisi ile ünlü Bucak’ta işsizlik sıkıntısı yok. Sanayi kuruluşları ve firmalar, işçi bulmak için belediye hoparlörlerinden anons yaptırıyor

Türkiye’nin işsizlik sorunu olmayan tek ilçesi olan Burdur’a bağlı Bucak ilçesinde iş çevreleri çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyor. İşverenler belediye hoparlörlerinden akşama kadar ilan veriyor. Mermer, taş ocakları ve çimento sektörü ile tarım sektörü gelişen Bucak’ta 350 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriliyor. Gelecek yıl ilçenin ihracat hedefinin 500 milyon dolar olduğunu belirten Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Süleyman Duran, aktif üye sayılarının 850’yi ilçedeki fabrika ve işletme sayısının da 120’yi bulduğunu kaydetti. Bucak’ta kişi başına 7 bin dolar ihracat yapıldığını anlatan Süleyman Duran, işçi bulmakta sıkıntı yaşadıklarını bildirdi.

SURİYELİ İŞÇİLER

İşverenlerin belediye hoparlörlerinden işçi aradığına yönelik ilan verdiğini bildiren Duran, “İşçi sıkıntısı çektiğimiz için Suriyeliler bölgeye gelmeye başladı. Birçok fabrikada Suriyeli çalışıyor” diye konuştu. Bucak sanayisini çimento, mermer ve iskele sektörü ile taş ocaklarının oluşturduğunu anlatan Duran, “Köydeki insanımızın bile kafasında ihracat var, üretim vardır. Bir ülkenin gücü üretim gücüyle ölçülür. Bucak’ta sanal bir ekonomi yoktur, tamamen üretime dayalı ekonomi vardır” dedi.

SABAH