02
EKI
2016

Marmomacc’tan “ŞEN” döndüler

marmomacc-2016-519Türk doğal taş sektörünü temsil eden 176 firma, 15 Temmuz kalkışmasından sonra dünyada oluşan negatif algının “yersiz” olduğunu anlatmak için gittikleri Verona’dan yeni iş bağlantılarıyla mutlu döndü. Firmalarımızın fuar hakkındaki görüşleri, yorumlar ve yüzlerce fotoğraf haberimizde…

Yüce Marble ve 2 E Madencilik: Nokta atışı yaptık

Verona bir prestij fuarıdır. Bu yıl fuar geçen yıldan daha verimli. Nihai alıcılar burada. Nokta atışı yapıyoruz. Verona’dan korkuyordum ama gayet güzel geçti. Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu anlatmak açısından da katılmak gerekliydi.

Delta Mermer: Israrla milli katılım

Yaklaşık 15-16 yıldır Verona fuarına katılan bir firmayız. Israrla milli katılımı tercih ediyoruz. Bazı firmalar bireysel katılıyor saygı duyuyorum. Özellikle bu yıl böylesine bir ilgi beklemiyordum. Önceki yıllara göre özellikle milli katılıma çok güzel bir teveccüh var.  Sebebine gelince, bir müşterimiz “artık ben İtalyan, İspanyol firmalarıyla çalışmak istemiyorum” dedi.  Çünkü, aldığı malzemenin Türk malzemesi olduğunu biliyormuş.  “O nedenle direkt milli katılım stantlarına geldim” dedi. Bu onur verici bir durum.

İltaş: Ali Başkan’ın siftah parası bize hayırlı geldi

Son 3 yılın en yoğun, en başarılı ve en verimli fuarı. Hem blok, hem de kesilmiş taş ebatlı satışları yaptık. Fuarın bu kadar bereketli geçmesinin nedeni, ilk gün İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu’nun standımıza attığı 10 dolarlık siftah parası olabilir. Rızkı veren Allah’tır ama katkıda bulunan Ali Bey’e de teşekkür ediyoruz. Seneye yine milli katılımla buradayız. Çünkü, çok başarılı ve eksiksiz bir hizmet aldık. Ayrıca, tüm dünya alıcıları bu fuara geliyor ve Türk stantlarına özel ilgi gösteriyor. Bizim de birarada olmamız gerek. İMİB, tüm dünyada göstermiş olduğu başarıyı burada gösterdi.

Akdağ Marble: Yeni firmalarla tanıştık

Geçen yıldan çok daha iyiydi. Bizimle hiç ticaret yapmamış birçok firma ile tanıştık. Olumlu geri dönüşler bekliyoruz. Mevcut çalıştığımız firmalara da, burada olduğumuzu gösterdik.

Tramertaş Traverten: Verimli bir fuar oldu

Geçen yıl da katıldık. Bu yıl çok daha verimli bir fuar geçti. Birçok bağlantı yaptık, görüşmeler devam ediyor. Seneye de milli katılımla geleceğiz.

Kuşgölü Marble: Bağlantılar yaptık, inşallah olumlu sonuçlanır

Geçen yıl da katıldık. Bizim için bu yıldan pek de farklı değildi. İş bağlantıları yaptık, inşallah olumlu sonuçlanır. Seneye de milli katılımı tercih ederek burada olacağız.

Modamar: Seneye de İMİB ile katılırız

Fuara ilk kez katıldık. Çok verimli geçti. Organizasyon da iyiydi. Hiçbir sorunla karşılaşmadık. Seneye yine İMİB ile katılırız.

Topkara Marble: Müşteri geldi, ama aralarında yenisi yok

Geçen yıl da katıldık. Bu yıl yok denecek kadar az iş bağlantısı yaptık. 7 yıldan beri katılıyorum, dikkat ederseniz sistemin başında ve uygun bir yerdeyim. Benim prensibim, her fuarda en az iki yeni müşteridir. Eski müşterilerimiz yine geldi ama aralarında yenileri yoktu. Seneye yine ve milli katılımla geleceğim.

Hürok Marble: 2008 yılından bu yana fuarda düşüş var

Biz 15 yıldır Verona fuarına katılıyoruz. Özellikle 2008 yılından sonra, her yıl daha da gerilemeye başladı. Bu yıl da geçen yıldan daha az ziyaretçi oldu. Bağlantılar tabi ki yaptık. Biz milli takım olduğumuz için seneye de milli katılımla geleceğiz.

Nero Picasso: Ziyaretçi sayısı yüzde 50 daha fazlaydı

Fuarın nasıl geçtiğini, fuar bitiminden sonra defterleri açıp, istatistiklere bakıp değerlendiriyoruz. Fuarlarda bir telaş olur, gelen gidenlerin ne istediklerini, hedeflerini bilemeyebilirsiniz. Bir hafta içinde sonucu göreceğiz. Ziyaretçi sayısı açısından geçen yılı yüzde 50 oranında aştığımızı söyleyebilirim. İMİB’ten bir şikayetimiz yok ama seneye ferdi katılacağız. Çünkü, biz proje işi yapıyoruz ve taş bizi oraya götürüyor.

Özeller Marble: Geçen yıl kadar olmasa da mutluyum

Fuar geçen yıl daha iyiydi. Ama bu yıl için de mutlu olduğumu söyleyebilirim. Dikkat çekici bir aktivite olmalı, biraz geride kalıyoruz. Milli katılımsa, milli bir şeyler yapmalıyız. Örneğin, çay-kahve, lokum dağıtmalıyız. Bütün bunlara rağmen, seneye de milli katılımla geleceğim.

Gül Marble: Stantlar biraz daha havalı olmalı

Fuara ilk kez katılıyoruz. O nedenle önceki yıllarla kıyaslama şansımız yok. Yeni müşteriler edindik. Farklı ülkelerden birkaç bağlantı yaptık. Seneye de, İMİB’i ve milli katılımı tercih ederiz. Ancak, stantların biraz daha havalı ve farklı olması lazım. Herkes, Portekiz’in stantını konuşuyor. Stantlar ve yerler güzel olursa, İMİB’in hizmet kalitesi tartışılmaz.

BAİB Batu Marble: Seneye de milli katılımla buradayız

Güzel geçtiğini söyleyebilirim. İş bağlantıları yaptık. Seneye de milli katılımla geleceğim.

Alpmar Natural Stone: Sorunları çözecek insanlar bize daha yakın olmalı

Fuara geçen yıl da katıldık. Hemen hemen aynı geçtiğini söyleyebilirim. Bağlantılara gelince, ucuna yaklaştık inşallah fuarın ardından netleştireceğiz. Milli katılımdan memnunuz ama eksikleri de olduğunu söylemeliyim. Sorunlarımızı o an çözebilecek insanların bize daha yakın olması gerekir.

Barla Mermer: Stant konstrüksiyonu geliştirilebilir

Fuardan memnun sayılırız. İş bağlantılarımız oldu, zaten mevcut pazar durumuna göre de aşırı beklentilerimiz yoktu. Seneye milli katılımı da, ferdi katılımı da değerlendireceğiz. Milli katılım genel anlamda iyi ama stant konstrüksiyonu biraz daha geliştirilebilir.

Emre Stone: Daha önce görüştüğüm firmalardan bu yıl sonuç aldım

Bu yıl, geçen yıla göre daha iyiydi. Çünkü, birkaç yıldır görüştüğüm firmalardan bu yıl sonuç alabildim. Milli katılımı organize eden arkadaşlar çok ilgilendiler, bir sıkıntı yaşamadım. Milli katılımdan memnunuz ama ferdi katılımla gelip, 9 ya da 11. Hol gibi bir yeri de tercih ederiz.

Metamar: Fuar sonrası sergilenen ürünler hibe edilmeli

Fuar, bizim için geçen yıl da iyiydi. Bu yıl da gayet iyi. Birçok iş bağlantısı yaptık. Seneye de milli katılımla geliriz. Ancak, eleştirim de var. Stantlarda fuar bittikten sonra, sergilenen ürünler bir kuruluşa hediye ya da hibe edilmiyor. Burada bırakılıp, parçalanmasına göz yumuluyor. Biz mamulümüzü paketleyip, Polonya bölümüne gönderiyoruz. Türkiye’nin doğal kaynaklarının böyle heder edilmesine izin verilmemeli.

Efendioğlu Marble: Stantlarımız daha ilgi çekici hale getirilmeli

Bu yıl, geçen yıla göre gerçek ziyaretçi sayısı daha yüksek. İş bağlantıları yaptık. Seneye de muhtemelen milli katılımla olacağız. Ancak, stant tasarımlarının daha farklı olması lazım. Fakat onlar da haklı, bir standart yakalanması gerekiyor.  Stantlarımız eskisi gibi çok ilgi çekmiyor diyebilirim.

Özeller Marble: Firma isimleri küçük yazılmış

Geçen yıl ziyaretçi olarak biraz daha fazlaydı. Bu yıl ciddi bir alıcı göremedik. Gelenler, blok ve plaka üzerine yoğunlaşmıştı. Seneye yine milli katılımla geliriz. Ama stant tasarımlarının da gözden geçirilmesi gerekir. Firma isimleri çok küçük yazılmış. Türk pavilyonları, gerek şehir merkezi, gerekse de fuar güzergahında yeterince tanıtılmamış.

Çiçekmersan Marble: Milli katılım bize yol gösteriyor

Birçok iş bağlantısı yaptık. Seneye de milli katılımla geliriz. İlk kez katıldık ve nerede kalınır, nerede yemek yenir bilmiyorduk. Milli katılım, bize rehberlik ediyor, fuar boyunca çay kahve hizmeti verdiler. Her türlü kolaylığı sağladılar.

marmomacc-2016-407

UR-GE STANTLARI

Durukaya, Klasik Mermer, Han Stone, Prostone:  Konseptimizi tanıttık, mutlaka geri dönüş olacak

Fuarda bir de ilk yaşandı. 10 firma fuar için bir araya gelerek bir ev konsepti oluşturdular. Firma yetkililerine fuarı sorduk:

Fuarda memnun olduğumuz ve olmadığımız noktalar var. Bir proje ile katıldığımız için fuar kurduğumuz kontaklar şeklinde geçti. Sonuçlar için konuşmak henüz erken. Türk mermercileri olarak konseptimizi yansıtmak istiyorduk, bunu başardık. Mutlaka geri dönüş alacağımızı düşünüyorum. Bir proje ile katıldığımız için seneye daha farklı bir yerde olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Daha göze çarpıcı bir alan olmalı.

KGS Mermer: Stant alanı daha farklı yerleştirilebilirdi

Geçen sene ile karşılaştırırsak, bu alana gelen ziyaretçi sayısı çok azdı. Acaba yer farkından mı diye düşünmeden edemiyor insan. Seneye gönlümden bireysel katılım geçiyor ama şartlar uygun olur mu bilemiyorum. UR-GE’den genel olarak memnunuz. Bizi tanımadığımız, görmediğimiz yeni pazarlara ulaştırıyorlar. Stant alanı daha verimli dizayn edilebilirdi. Belki farklı bir şekilde yerleştirilebilseydi, daha iyi olabilirdi.

Altınsoy Marble: İkili görüşmeler organize edilsin

Fuar genel olarak beklentilerimizin altındaydı. Görüştüğümüz firmalar tabi ki var ama fuardan sonra neticeleneceğini umuyoruz. Seneye de fuara katılırsak yine UR-GE ve milli katılımla geliriz. İMİB, ikili görüşmeler organize edebilirse, çok daha verimli bir fuar olur diye düşünüyorum.

Kadim Marble: Stantlar nedeniyle ürünlerimizi sergileyemedik

Fuar, beklentilerimizin biraz altında geçti. Görüştüğümüz ve bağlantı kurduğumuz firmalar var. Seneye stantlardan dolayı UR-GE olmayacak. Milli katılım ya da ferdi katılım ile iştirak etmeyi düşünüyoruz. Stantlar, sergileme açısından verimli olmadı.

Özerler Marble: Stantlar iç içe geçmiş

Geçen yıl fuar daha hareketliydi. Bağlantı açısından da aynı şeyi söyleyebilirim. O tarafların biraz daha hareketli olduğunu düşünüyorum. O nedenle seneye milli katılımla gelirim. Stant tasarımları fonksiyonel olmuş ama uçlardaki taşların kime ait olduğu bilinmiyor, biraz iç içe geçip karışmış.

Natural Stone Klas: Stant alanları geniş olabilirdi

Bu yıl ilk fuarım, bence iyi bir fuar oldu. Seneye milli katılımla gelmek isterim. Stantların alanları daha geniş tutulabilirdi.

FMG Natural Stone: 30-40 görüşme yaptık

Fuar ilk iki gün çok verimli geçti. İlk iki gün kendi müşterilerimiz ziyaret etti. Üçüncü gün ise, 3-4 yeni müşteri geldi. Toplam 30-40 görüşme yaptık.

Soylu Marble: Ulaşamadığımız pazarlara UR-GE sayesinde gidiyoruz

Fuar, genel olarak beklentilerimizi karşıladı. Geçen yılki Verona fuarından çok daha verimliydi. Gelen ziyaretçilerimizin yüzde 80’i tanıdık firmalardı. Ama, hep gördüğümüz, konuştuğumuz bir müşterimiz, ilk kez bu fuarda sipariş verdi. Bu bizim ikinci UR-GE’miz, kendi başımıza gitmeye gücümüzün yetmediği, çekindiğimiz pazarlara gitmemizi UR-GE’ye borçluyuz. Biz hiç Verona fuarına katılmıyorduk. Seneye de UR-GE ile katılıp, ardından milli ya da bireysel katılıma geçeriz diye düşünüyorum.

Dinçer Marble: Seneye fuar idaresinden daha iyi bir yer almalıyız

Fuara, geçen  yıl yine UR-GE katılımıyla iştirak etmiştik. Orada çok iyi geçmişti, sanırım bunda geçen yıl UR-GE ile katılan firma sayısının da etkisi vardı çünkü bu kez geçen yılı yakalayamadık. Seneye muhtemelen milli katılımla burada olacağız. Milli katılımın olduğu bölüm daha organize ve Türk pavilyonları olarak daha aktif. Dolayısıyla milli katılımı tercih ederiz. Fuar alanında çok uygun bir noktada olduğumuzu düşünmüyorum. Sayımız oldukça fazla seneye fuar yönetiminden çok daha iyi bir yeri almalıyız diye düşünüyorum.

Davut Marble: Taşlarımızı yeterince sergileyemedik

Bu yıl ilk kez UR-GE  ile katıldık. Standımızın küçüklüğüne karşın, yeni bağlantılar elde ettik. Bu yılki standımızın hem uzak, hem de küçük olmasından dolayı seneye biz de milli katılımı tercih ederiz. Stant şekli daha farklı olabilirdi. Taşlarımızı yeterince sergileyemedik. Örneğin standımın ortasındaki yuvarlak zemin ürünümü sergilemem için ayrılmış. Ben ürünü oraya koyarsam masa sandalyemi nasıl sergileyeceğim ürünün üzerine koyarım?

Aydoğan Marble: Organizasyon süper, stantlar kötü

Fuar bu yıl daha iyiydi. Güzel iş bağlantılarımız oldu. Seneye milli katılım düşünüyorum. Organizasyon süper. Stantların dizaynları dışında her şey 10 numara. Sanırım, stantlar da pratik yerine kağıt üzerinde düşünüldüğü böyle bir yanılgı yaşandı. Fakat otel konaklamaları, servis, ulaşım fevkalade. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Naturelmar: Fuar çok iyi, internet sorunluydu

Bu yıl fuar çok daha iyiydi. Güzel iş bağlantıları yaptık. Ben ABD’de de, milli katılımın içinde özel olarak katılıyordum, seneye de bu imkanı arayacağım. Eğer olmazsa milli katılımla geleceğim. Bu yıl o kadar yoğunduk ki, etrafı görecek halde değildik. Böyle bir imkan sağlayarak, bize yeni ufuklar açan İMİB yönetimine teşekkür ediyorum. İnternet  konusunda biraz daha özen gösterilmeli.

marmomacc-2016-641

MİLLİ KATILIM MAKİNE ÜRETİCİLERİ

Doğrar Kepçe: İlk peşinatımızı aldık

Geçen yıl katılımcı değildik. Bu yıl ilk peşinatımızı aldık. Fuar gayet güzel geçti. Seneye yine milli katılımla yer alacağız. Ferdi katılımda kendinizi çok da öne çıkaramıyorsunuz. Ama milli katılıma gelen ziyaretçi, arkalarında Türkiye Cumhuriyeti var diye düşünüyor. O nedenle yine milli katılımla iştirak edeceğiz.

Hidrobarsan: Organizasyon çok güzel

Bu yıl gayet güzel bir fuar oldu. Bağlantılar kurduk, görüşmelerimiz devam edecek. Organizasyon çok güzel olduğu için seneye de milli katılımla geleceğiz.

Zimek: Ferdi geldik, seneye milli geleceğiz

Fuara 3 yıldır katılıyorum. Her yıl daha farklı ama bu yıl biraz daha iyiydi. Sonuç çıkacağını umduğumuz ciddi görüşmeler yaptık. Biz ferdi katılımla geldik ama seneye milli katılım düşünüyoruz.

Elkay: Doğru holde değildik

Fuar, bu yıl geçen dönemlere göre daha iyiydi. Yeni bir ürün sunduk ama gönül isterdi ki, bu ürünü daha iyi ortamlarda sunabilelim. Sonuç alabileceğimiz görüşmeler yaptık. Seneye doğru holde olabilmek adına ferdi katılımı tercih edebilirim. Çünkü, benim hedef kitlem, makinecilerin etrafında değil. Devletin bizim için harcadığı paranın doğru yere gitmesi için hedef kitlemize yakın bir yer seçilmeliydi diye düşünüyorum.

AGM Makine: Stantlarımız aralara serpiştirilebilirdi

Geçen yıl,  bu yıla göre biraz daha hareketliydi. Fakat genel olarak memnunuz.  Ama buranın biraz sığ bir bölgede kaldığını düşünüyorum. Bir de mümkünse, Türk stantlarının iç içe, ya da yan yana değil aralara serpiştirilmesini öneriyorum. Büyük makinecilerin yanında olmamızın hiçbir mahsuru yok, hatta getirisi de olabilir.

Özteknik: Seneye yine milli katılım

Fuardan memnunuz. Geri dönüş alabileceğimiz birçok bağlantı kurduk. Organizasyon güzeldi, seneye yine milli katılımı tercih edeceğiz.

Akal Makine: Daha büyük bir stantla katılacağız

Bu yılın biraz daha profesyonelce ve iyi geçtiğini söyleyebilirim. Ciddi iş bağlantıları kurduk. Seneye yine İMİB üzerinden milli katılımla iştirak etmeyi düşünüyoruz ama farklı olarak metrajı daha büyüteceğiz. UR-GE projesi başarılı, organizasyon güzeldi.