01
EKI
2015

Marmomacc Fuarı’nda Türk rüzgarı esiyor

verona acilis
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdiği Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’nda bu yıl Türk rüzgarı esiyor. 146 Türk firması yeni pazar arayışlarını İtalya’da sürdürüyor.  

Marmomacc Fuarı, 30 Eylül’de kapılarını açtı. Doğal taş sektöründe son aylarda ihracat rakamlarının gerilemesi, firmaların yurt içi ve yurt dışı fuarlara ilgisini artırdı.  İtalya’nın Verona kentinde her yıl düzenlenen ve dünya doğal taş devlerini bir araya getiren Marmomacc fuarı bu yıl Türk firmalarının ilgi odağı oldu. Milli katılım organizasyonunu İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin  (İMİB) düzenlediği fuarda Milli Katılım ve Bireysel Katılım olarak geçen yıl 111 firma yer alırken, bu yılki katılım Milli Katılım ve Bireysel Katılım da artışın yanı sıra URGE Projesi kapsamında da katılımın olması ile146’ya ulaştı.

Fuara 2014 yılındm Milli Katılım ve Bireysel Katılımla toplamda 111 firma ile katılan Türkiye, bu yıl hem firma sayısını hem de toplam sergi alanını artırdı. İtalya’nın Verona kentinde 50. kez düzenlenen Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’na Türkiye’den 56’sı Milli Katılım, 77’si Bireysel Katılım ve 14’ü de İMİB’in URGE projesi kapsamında olmak üzere 146 firma ile katıldı. 2014 yılında toplam 5 bin metrekare alanda yer alan Türk firmaları bu yıl ürünlerini 6 bin metrekare alanda yer alıyor.

Fuar pazar çeşitliliği yaratmak için iyi bir fırsat

Sektör ihracatının gerilediği bu günlerde fuarın yeni bir çıkış yakalamak için iyi bir fırsat olduğunu belirten İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Türkiye’den katılan firma sayısındaki artışın fuarın önemini ortaya koyduğunu söyledi. Küresel piyasalardaki etkenler nedeniyle doğal taş ve mermer ihracatındaki düşüşün sürdüğüne değinen Kahyaoğlu, “İMİB olarak tüm firmalarımızın pazarlarını büyütmek ve yeni pazarlar bulmak için fuarlara katılmasını destekliyoruz. Ekonomi Bakanlığımız da bu konuda firmalara önemli destekler veriyor. Mermer ve traverten üretiminde dünya lideri konumundaki Türkiye’nin mevcut pazarları güçlendirme ve yeni pazarlar keşfetmesinde önemli rol oynayan fuarda, dünya üzerindeki son teknolojileri de takip etme imkanı bulunacak. Ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra sektörün ekonomik vizyonu, yeni pazarlar ve yeni ticari işbirlikleri için zemin oluşturulmasına önemli katkı sağlayacağı için bu fuarı çok önemsiyoruz.” dedi.

30 Eylül 3 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek fuar esnasında İMİB, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin ve Türk doğal taşlarının tanıtımı açısından bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

MARMOMACC 2015 (4)

MARMOMACC 2015 (3)

MARMOMACC 2015 (2)