25
MAR
2015

MARBLE 2015, Fuar İzmir’de kapılarını açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli fuar merkezi Fuar İzmir, kapılarını MARBLE 2015-21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’yla açtı.

İzmir, mermer ve doğaltaş sektöründe dünya çapında bir buluşmaya daha evsahipliği yapıyor. MARBLE, bu yıl metraj olarak yüzde 168, katılımcı sayısı olarak yüzde 31 ve stant sayısı olarak yüzde 64 oranında büyüdü. İzmir Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ) tarafından düzenlenen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda, 27 ülkeden 373’ü yabancı olmak üzere toplam 1562 katılımcı ürünlerini sergiliyor. Toplam 119 bin metrekare alan üzerinde düzenlenen fuarda mermer ve doğaltaş, fabrika makineleri, ocak ve iş makine ve ekipmanları ile sarf malzemeleri yer alıyor. Fuarda, ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere 15 bin ton doğaltaş, toplam 784 adet blok sergileniyor. Sadece profesyonellere açık olan fuar, 28 Mart 2015 tarihinde sonra erecek.

Fuarın açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

KOCAOĞLU: PİRİŞTİNA’NIN RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Başkan Kocaoğlu, “Türk fuarcılığının yeni mabedi” olarak tanımladığı Fuar İzmir’in açılışı ile büyük bir onur yaşadıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Bugün İzmir’in düğün günü. Bugün İzmir’in bayramı. İzmir Fuarı’nın kurucusu, unutulmaz belediye başkanı Dr. Behçet Uz’dan aldığımız bayrağı, bugün çok daha yukarılara taşıdık. ‘Fuarlar ve kongreler kenti İzmir’ hedefiyle çalışan merhum Başkanımız Ahmet Piriştina’nın en büyük rüyalarından birini gerçekleştirdik. Bu başarı tüm İzmirlilerindir.” dedi.

MALİYETİ 1 MİLYAR LİRAYI BULACAK

Fuar İzmir ile fuarcılık tarihinin yeniden yazıldığını belirten Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti: “İzmir İktisat Kongresi’nden 9 Eylül Sergisi ve Arşı Ulusal İzmir Panayırı’na, İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan Fuar İzmir’e uzanan çizgisiyle kentimiz bugün fuarcılığın tarihini yeniden yazıyor. İzmir demek, fuar demek. Fuar demek ticaret, turizm, istihdam demek. Kazanç, iş, aş, bereket demek. İşbirliği, barış ve dostluk demek. Açtığımız fuar, yerelde kalkınma hedefimizin en önemli parçasıdır. Fuar İzmir, A’dan Z’ye her şeyiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. 337 bin metrekarelik arazisi, parsel parsel satın alınmıştır. İlk etapta harcanan para 400 milyon TL’dir. Monoray, kavşak, otel ve kongre merkeziyle birlikte maliyeti 1 milyar lirayı bulacaktır. Sadece Türkiye’de değil, dünyada böyle bir model yok. En büyük teşekkürüm İzmirlilere, sevgili hemşehrilerime. Bize inanıp güvendikleri, sahip çıktıkları için.”

FUARDAN SATIRBAŞLARI

- Fuarın 27 ülkeden, 373’ü yabancı toplam bin 562 katılımcısı bulunuyor.

- 119 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda 15 bin doğal taş, 784 adet blok sergileniyor.

- Fuar İzmir, 337 bin metrekarelik arsaya, yani 50 futbol sahasına eşit bir araziye inşa edildi.

- Toplam inşaat alanı 240 bin metrekare büyüklüğünde.

- Fuar İzmir’de 4 adet kapalı, 1 adet açık sergi alanı bulunuyor. Sergi holleri 90 bin metrekare, yani 12 futbol sahası büyüklüğünde.

- Ayrıca 8 kattan oluşan bir ofis bloğu bulunan Fuar İzmir’de 6 katlı otopark, ofis, VIP salonu ve dinlenme salonu bulunuyor. 12 bin 900 metrekarelik bölümünde ise 2 adet seminer salonu, kafeterya, ofis ve restoran bulunuyor.

- 48 metre yüksekliğinde 14 katlı seyir kulesinin yanısıra 2 bin 500 araba kapasiteli kapalı otopark da yer alıyor.

- Fuar İzmir’in yapımında kullanılan 34 bin ton demirle beş tane Eyfel Kulesi inşa edilebilir.