21
MAR
2016

“Madeni devlet bulsun, ihaleye açsın, yoksa her yer kazılıyor”

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, gereksiz ağaç kesimine yöneİMİB-Foto 01lik öneride bulundu: “Madeni devlet bulsun, alt yapıyı yapsın, ihaleye açsın, zaten cevher varsa madenci o parayı verir. Bu olmayınca her yer kazılıyor” dedi.

Madenciler, sektörün sorunlarını Antalya’da düzenlenen Doğal Taş Değerlendirme Toplantısı’nda masaya yatırdı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ev sahipliğinde düzenlenen ve sektörün tüm kesimlerinden temsilcilerin katıldığı toplantıda alınan kararlar, bir rapor haline getirilerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a sunulacak.

Çalıştay sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, 2012 yılında çıkarılan ve maden izinlerini Başbakanlık’a bağlayan genelgenin sektörün elini kolunu bağladığını vurguladı. Kahyaoğlu, “2002 yılından bu yana devletin de desteğiyle yüzde 600’ler seviyesinde büyüyen madencilik sektörü, genelgenin ardından birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Üç yıldır krizdeyiz. İzinler verilmiyor veya çok geç veriliyor. Sektörün üzerine birbiri ardına, izin paraları, ruhsat giderleri, ağaç kesim-dikim ücretleri gibi anlamsız birçok yük bindirildi. Yola diktiğimiz ve masrafını ödediğimiz elektrik direğinin gölgesine bile para ödüyoruz. Madencilik sektörü hiçbir yerden maddi destek, hibe alan bir sektör değil. Herkes kendi öz kaynakları ile yatırım yapıyor. İhracat artarken yatırımlar da arttı. Herkes yatırım yaparken borçlandı. Çok fazla borçlu firma var. Önümüzdeki süreçte çok fazla batacak firma olacak” diye konuştu.

Bir çok sektörden fazla katma değer yaratıyoruz

Bir yandan terör, bir yandan devletin uygulamaları, diğer yandan daralan dış ticaret nedeniyle sektörün küçülmeye başladığını kaydeden Kahyaoğlu, şunları söyledi:

”Çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle maden sektörü zora girdi. Bu toplantıyı kendi aramızda tartışıp doğruları, yanlışları bulmak için yaptık. Bir dosya hazırlayıp TBMM’de grubu olan tüm partilere gideceğiz. Bu sektör, makine ve akaryakıt kullanımı hariç yüzde 99,9 yerli kaynak kullanıyor. Yani cari açığın azaltılmasında büyük rol oynuyor. İki sene önce 5 milyar dolar ihracat yapıyorduk. Şimdi ihracat 3,9 milyar dolara indi. Yine de ihracatta bir çok sektörden daha fazla katma değer sağlıyoruz.”

Ağaçları madenciler değil Orman Genel Müdürlüğü kesiyor

Ali Kahyaoğlu, Soma, Ermenek gibi üzücü olayların sektör üzerinde mahalle baskısı oluşturduğunu söyledi. Artvin’in Cerattepe bölgesinde yaşanan olaylara da değinen Kahyaoğlu, ”Orada söylendiği gibi bir durum var mıdır bilmiyorum. Ama bazıları maden sahibinin kendisine tepki gösteriyor. Fakat tüm sektör hedef alınıyor. Maalesef Hükümet’i eleştirmek için madenciler kullanılıyor. Burada bilinmeyen bir konu daha var. Maden sahalarında kesilmesi gereken ağaçları madenciler kesmiyor. Ağacı Orman Genel Müdürlüğü kesiyor. Bizden de hem kesme hem de yeni ağaç dikme parası alıyor. Kestiği ağacı da kozalağına varana kadar alıp götürüyor. Burada ülkede refahı artıracak bir değer varsa ortaya çıkarmamak yanlış. Ama yoksa orada çevreyi bozmak da yanlış. Bir ağaç 10 yılda yetişiyor ama bir maden için dünyanın alt üst olması ve milyonlarca yıl geçmesi lazım. Firmalar sondaj yapmak için mecburen çevreyi tahrip edebiliyor.

Kahyaoğlu, gereksiz ağaç kesimini önlemek için şu öneride bulundu: “Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) gibi çok değerli bir kurumumuz var. Bizim 5 milyar dolarlık ihracatımızdan 500 milyon ila 1 milyar TL ile bu kuruma makine alınsın. Madeni devlet bulsun, alt yapıyı yapsın, ihaleye açsın, zaten cevher varsa madenci o parayı verir. Bu olmayınca her yer kazılıyor.”

1 milyon metrekare alana ağaç dikilecek

İMİB olarak Çevreci Madencilik sloganıyla çalıştıklarını kaydeden Kahyaoğlu, halen çalışan maden sahalarında toplam 1 milyon metrekare alana ağaç dikme projesi başlattıklarını duyurdu. Ali Kahyaoğlu, ”Bunların çoğunun meyve ağacı olmasını istiyorum. Çalışmaları başlattık. Çevreci madencilik de yapılabilir. Kapatılan sahalar rehabilite edilebilir. Firmalar ocakların içinde, çalışmaların tamamlandığı ve rezervin bittiği bölgelere toprak dikerek ekime hazır hale getirecek, İMİB bu firmalara ağaç temin edecek. Beş yıl süreyle ağaçların bakımını firma üstlenecek. Zaten daha sonra ağaçlar kendi kendilerine yetebiliyorlar” dedi.

İzmir Fuarına yabancılar gelmeyebilir

Mart ayı başında Çin’de düzenlenen fuarda konuştukları yabancı iş ortaklarının kendilerine Türkiye’ye gelme koşunda endişeli olduklarını söylediğine de değinen Kahyaoğlu, ”Yabancı iş ortaklarımız Doğu’ya nasıl gideceğiz, Ankara’ya nasıl gideceğiz? diye soruyor. Gelecek hafta mermer fuarımız var. Geçen yıl fuar kötü geçmişti. Masrafları sineye çektik. Bu sene de gelmek istemeyenler var, yine kötü geçebilir” dedi.

İMİB-Foto 02

Soldan sağa: İMİB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kurt, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Naci İlci ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Selçuk Çevik.