26
KAS
2014

Madenciliğin sorunları masaya yatırıldı

maden sorunlariYurt madenciliğini Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanlığı, madenciliğin sorunları ile ilgili Ramada Otel’de bir toplantı gerçekleştirdi.

Trakya Madenciler Derneği Başkanı Maden Mühendisi Cahit Sağlam, ” Madencilik riskli bir iştir. Kömür madenciliği daha riskli bir iştir. Biz madenciler olarak ülke ekonomisine, toplumsal ve sosyal katkılar sağlayarak, insanlarımızın mutluluğu için yerin bin kat derinliklerine girerek, sanayiye ucuz kömür vermiştir. Kömür geleceğin enerji kaynağıdır. Biz pes etmeyeceğiz. Aydınlık gelecek için durmak yok. Madencilikte insanlarımız için, hizmet etmeye devam” dedi.

“MEVZUATLARIN ALTINDA KALACAĞIZ”

MİGEM Metalik Madenler ve Kömür Daire Başkanı Maden Mühendisi Hukukçu Mehmet Tombul, ” Madencilik gerçekten zor bir iş. Madenciliğin etkisi toplumda fazla oluyor. Anaların yüreğini babaların evlatsız kalması çok kötü. Bilime, iş güvenliğine, işçi sağlığına kurallarına uyacağız. Uymayacaksak bu işi yapmayacağız. Yeni mevzuatlar geliyor. Çok ağır bunlar. Bazılarımız bu mevzuatların altında kalacak, bazılarımızın maden ocakları kapatılacak” diye konuştu.

Yurt madenciliğini Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanlığı, madenciliğin sorunları ile ilgili Ramada Otel’de bir toplantı gerçekleştirdi.

Madenciliğin sorunlarıyla ilgili toplantının açılış konuşmasını Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Kani Alp yaptı. Kani Alp, ” Yurt Madenciliğini geliştirme vakfı Trakya Geliştirme Komitesinin düzenlemiş olduğu bu toplantıda maden mevzuatı ile ilgili gelişmeleri anlatmak ve aramızdaki dayanışmayı pekiştirmek amacıyla yılda bir kaç yaptığımız toplantıyı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Trakya Madenciler Derneği Başkanı Maden Mühendisi Cahit Sağlam , ” Soma’da, Ermenek’te meydana gelen kazada şehit olan arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biz madenciler olarak ülke ekonomisine, toplumsal ve sosyal katkılar sağlayarak, insanlarımızın mutluluğu için yerin bin kat derinliklerine girerek, sanayiye ucuz kömür vermiştir. Kriz döneminde bile varını yoğunu ortaya koymuştur. Bu durumda kömür üreticilerin payı büyüktür. Madencilik riskli bir iştir. Kömür madenciliği daha riskli bir iştir. Özellikle Soma ve Ermenek’te yaşanan olaylar sonucu kömür üreticileri kamuoyunda ciddi bir şekilde gözden düşürülmüştür. İş sağlığı ve işçi güvenliğini her zaman ön planda tutan üreticiler olarak, meydana gelen kazalar sonucu hedef olarak gösterilmek bizleri üzmüştür. Özellikle konu hakkında bilgisi olmayan, ya da konu hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip kişiler bizleri suçlamaktadır. Tüm bu durumlar sosyal hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Ömrümüz boyunca insanlarımıza yardım etmeye çalışmak istihdam sağlamak, göçleri önlemek, bölgemiz ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalışan bizler şuan da acınacak duruma geldik. Enerjimizi kaybettik ama yine de diyorum ki hiçbir meslekte olmayan madenci mücadelemizde birlikte olmak ve biz üreticilere destek olan, bizleri motive eden ve bilgilendiren Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı başkanımız ve hocamız Prof. Dr. Güven Önal’a teşekkür ederim. Ocak kapatmalar bizlerin işine son vermeye çalışmalar olmasını istemiyoruz. Kömür geleceğin enerji kaynağıdır. Biz pes etmeyeceğiz. Aydınlık gelecek için durmak yok. Madencilikte insanlarımız için, hizmet etmeye devam” dedi.

“PARÇA PARÇA ÜRETİM BİTTİ”

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, “Dünya da eşi benzeri olmayan bir kaza meydana geldi. Bu kaza maalesef Soma’da gerçekleşti. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşanmaz. İşçi sağlığı, iş güvenliği projeleri yapılmalıdır. Hayata geçirilmelidir. Şimdiye kadar benim gördüğüm Türkiye’de tek bir yerde bu proje var. Bir de yabancı şirketlerde var. Özellikle altın bulma işlerinde. Bir tek buralarda projelendirme var. Buralarda her şey planlandığı gibi gerçekleşiyor. Oralarda da bir iş kazası olmuyor” dedi.

MİGEM Metalik Madenler ve Kömür Daire Başkanı Maden Mühendisi Hukukçu Mehmet Tombul, ” Madencilik gerçekten zor bir iş. Madenciliğin etkisi toplumda fazla oluyor. Anaların yüreğini babaların evlatsız kalması çok kötü. Bunun karşısında önem vereceğiz. Bilime, iş güvenliğine, işçi sağlığına kurallarına uyacağız. Uymayacaksak bu işi yapmayacağız. Olmazsa olmazımız iş sağlığı güvenliği. Dünyanın yaptığını biz ülke olarak neden yapamayalım. Belirli noktalarda ileri gitmiş bir ülke olarak maden sektöründe de neden ileri gitmeyelim. Bunun için yeni mevzuatlar geliyor. Çok ağır bunlar. Bazılarımız bu mevzuatların altında kalacak, bazılarımızın maden ocakları kapatılacak. Bunu şimdiden belirtiyorum. Ama istersek biz bunları başarabiliriz. Aynı damarda, aynı havza içerisinde parça parça üretim dönemi bitti. Birleşeceğiz, bu üretimleri bir arada yapacağız. Bütün teknik kuralları yerine getirerek, daha da ekonomik yapacağız” diye konuştu.

Toplantı, Mehmet Tombul’un sunumuyla devam etti. Daha sonra karşılıklı soru cevaplarla ve plaket takdimiyle toplantı son buldu.

http://www.trakyagazetesi.com.tr/gundem/madenciligin-sorunlari-gorusuldu-h5778.html