02
MAR
2015

“Maden sektörünün büyüklüğü 10 milyar dolar”

Disiad_2015 (8)İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Devlet maden sektöründe böl, parçala, yönet stratejisi izliyor. İddia ediyoruz, madencilik sektörü en az 10 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Eğer bu şekilde bilinse devlet sektöre destek verirdi” dedi.

“Türkiye’de Madencilik Sorunları Ve Diyarbakır’ın Madencilik Sektöründeki Yeri” konulu panel, Diyarbakır Sanayici ve İş insanları Derneği öncülüğünde Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla  Diyarbakır Hilton Garden Inn Hotel ’de gerçekleştirildi.

Öğle yemeğinin ardından, Sabah Gazetesi köşe yazarı Şeref Oğuz’ un başkanlığındaki oturuma Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Kahyaoğlu, panelist olarak katıldılar.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, mirasın geçmişten gelen bir değer olduğunu, madenin ise gelecek 20 kuşağın mirası olduğunu belirterek çok dikkatli kullanılması ve çıkarılması gerektiğini söyledi. Kahyaoğlu, 2008 yılında maden sektörünün 3.24 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, ancak demir, cam, seramik gibi madenlerin madencilik sektörü içinde sayılmadığı için sektörün toplam ihracatının küçük gözüktüğünü söyledi. Kahyaoğlu, “Devlet maden sektöründe böl, parçala, yönet stratejisi izliyor. İddia ediyoruz, madencilik sektörü en az 10 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Eğer bu şekilde bilinse devlet sektöre destek verirdi” dedi.

Kahyaoğlu, dünyanın en büyük maden rezervlerine sahip olan Türkiye’nin 81 vilayetinin tamamında maden ocağı bulunduğunu söyledi. Madencilik sektörünün zorluklarından söz eden Kahyaoğlu, özetle şöyle dedi: “Bir dağ başına maden ocağı açmak için Orman Bakanlığı’na arazi kirası ödüyoruz, işletme bedeli ödüyoruz. Oraya kendi imkanlarımızla yol yapıyoruz, yolun kirasını ödüyoruz. Elektrik çekiyoruz, diktiğimiz her direğin sağlı sollu 3’er metre gölgesinin parasını da ödüyoruz. Ayrıca kestiğimiz her ağacın bedelini yine Orman Bakanlığı’na ödeme yapıyoruz. Bakanlık ise bizden aldığı bu parayla ağaç dikmiyor. Çevrecilerle karşı karşıya kalıyoruz.”

Katılımcılar, daha sonra maden sektörü ve kentin sorunları üzerine sohbet ettiler.