24
MAR
2016

“İran’ı frenleyerek pastayı büyütemeyiz”

İMİB-Foto 01İran’a ambargonun kalkmasından sonra dünyadaki ekonomik güç dengelerini  sarsan İran, mermer ve doğal taş sektörü için de büyük bir tehlike olarak öne çıkıyor. Ancak, İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, sektörün “tehlike” olarak gördüğü bu durumdan yararlanılabileceği görüşünde.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, maden ve doğal taş sektörünün sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı Antalya’da farklı bir söylemle yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. İran’ı durdurma şansımızın olmadığının altını çizen Kahyaoğlu, mücadele etmek yerine ortak işler yapmanın en doğru yöntem olduğunu belirtti.

İTALYANLAR’IN BİZE YAPTIĞINI İRAN’A YAPMALIYIZ

İran’da petrolün ucuz olduğunu, buna rağmen makine parkının zayıf olmasını kullanmamız gerektiğini ifade eden Ali Kahyaoğlu, “Çok büyük petrol rezervlerine sahip olan ve bu nedenle cevheri bizden çok daha ucuz maliyetlerle çıkarabilecek İran’ı durdurma şansımız yok. Ayrıca, en az bizimki kadar kaliteli ve güzel maden ve mermer var. İran’da petrol ucuz ama makine yok. İran’da bir bina kiralandı. O binanın alt katındaki 200 metrekarelik bir yere Show room açmalı, onların malını alıp işleyip satmalıyız. İtalyanlar’ın bize yaptığını biz de İran’a yapmalıyız. İran’ı frenleyerek pastayı büyütemeyiz. Böyle düşünmezsek, İran en büyük tehlikemiz olacak. Dünyada kilitlenmiş 110 milyar dolar parası var. Bunun 5 milyar doları sektöre aktarılsa, çok hızlı gelişir. Biz de makineci arkadaşları özellikle oraya götürmek istiyoruz. Sırada bir Türkiye markası yaratmak var. Bunu başarabilirsek, ortak işler yapabiliriz. Çünkü ben İran’ı çok büyük bir tehdit görüyorum. Ama, durumdan fırsat da çıkarabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.