29
OCA
2015

İMİB, kota sorununu Hindistan Parlamentosu’na taşıyor


STONEMART HINDISTAN (12)Stonemart Fuarı için Jaipur’da bulunan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Rajasthan Eyalet Başbakanı Vasundhara Raje’ye Hindistan’ın Türk doğal taşına uyguladığı kotanın tamamen kaldırılması talebini iletti. Raje de, konuyu meclis gündemine taşıyarak, çözüm için çalışılacağı sözünü verdi.

8.’si düzenlenen Stonemart 2015 fuarı Hindistan’ın Jaipur kentinde başladı. Açılış töreninde Rajasthan Eyalet Başbakanı Vasundhara Raje’nin başta olmak üzere birçok ülke bürokratı ve doğal taş sektör temsilcilerinin yanı sıra İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Hüsnü Ayvacı, İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Erol Yüce,  MİGEM Daire Başkanı Eyüp Yadigar da hazır bulundu.

Tören sonrası Başbakan Vasundhara Raje ile İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu gerçekleştirdikleri ikili görüşmede Hindistan ile yapılan doğal taş ihracatında yaşanan sorunlar ı konuştu. Kahyaoğlu, Hindistan’ın Türk doğal taşına uygulanan kota sorununu dile getirerek, bunun iki ülke ticaretini de olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Türkiye’nin Hindistan’dan kota uygulamadan ciddi miktarda granit aldığına dikkat çeken İMİB Yönetim Kurulu Başkanı, bu kota nedeniyle Hindistan’a yapılan blok satışının belli bir rakamda kaldığını, ama aslında çok daha fazla potansiyel olduğunu ve Hindistan’ın Türk doğal taşına uyguladığı kotanın tamamen kaldırılıp serbest ticaret yapılmasının önünün açılmasını talep etti.

Başbakan Vasundhara Raje, sektör danışmanından bu konuda bilgi aldıktan sonra, konuyu meclis gündemine getirip sorunların çözülmesi yönünde adım atılacağını söyledi.