26
TEM
2016

İMİB, hem taşımızı hem de Türkiye’yi tanıtacak

Verona_01Türkiye 15 Temmuz’un yaralarını sarmaya çalışıyor. Özellikle dış ülkelerdeki Türkiye algısının negatif yönde oluşturulmaya çalışılmasına karşın, ihracatçılar karşı atak için hazırlanıyorlar.

Başta birçok meslek örgütü yurtdışında verdiği ilanlar ile Türkiye’nin demokrasi mücadelesini anlatırken, ihracatçılar yurtdışı fuarlarda yaptığı ürün tanıtımının yanında ülke tanıtımına da hız verecekler. Eylül ayında İtalya’nın Verona kentinde düzenlenecek olan Marmomacc fuarına hazırlanan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), katılımı artırmak için özel uçak kaldıracak.

28 Eylül – 1 Ekim 2016 tarihleri arasında VeronaFiere fuar merkezinde 51. kez düzenlenecek “Marmomacc 2016, International Trade Fair for Stone Design & Technology” fuarının milli katılım organizasyonunu üstlenen İMİB, Fuar esnasında yabancı alıcıları Türkiye’nin tanıtımı için de bir dizi etkinlikler düzenleyecek.

Kendimizi dışarıda çok iyi anlatmalıyız

Ali Kahyaoğlu_01Marmomacc fuarının mermer sektörü için en önemli buluşma noktası olduğunu ve geçen yıl 55 ülkeden bin 524 firma ile 67 bin profesyonel ziyaretçinin geldiğine dikkat çeken  İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Türkiye hakkında yanlış bilinenleri düzeltmek, gerçek Türkiye’yi anlatmak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bizlerin en önemli görevi. Türk halkı çok önemli bir demokrasi sınavı verdi. Bunu tüm dünyaya anlatmalıyız. Yıkılmadığımızı, dimdik ayakta durduğumuzu göstermeliyiz” dedi.

Fuara katılanlar Ekonomi Bakanlığı desteğinden yararlanacaklar

Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Belçika, Brezilya, Çin, Fransa, Hırvatistan, Mısır, Ürdün, İran, Pakistan, Hindistan, Portekiz, İspanya ve Tayvan’ın da milli katılım organizasyonu düzenlediği fuarın sektör için önemli olduğunu belirten Kahyaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Doğal taş sektöründe dünyada düzenlenen en büyük etkinliklerden biri olan fuar, tüm sektör için vazgeçilmez ve sektöre yön veren bir etkinlik konumunda. Bu yıl daha fazla firmamızın fuara katılmasını istiyoruz. Bu nedenle İMİB olarak özel uçak kaldıracağız. Ayrıca Marmomacc Fuarı, Ekonomi Bakanlığı tarafından prestijli fuar kapsamında değerlendirildiğinden, bu fuarı 2016 yılında prestijli fuar katılımı olarak belirleyecek firmalar destek kapsamındaki harcamalarının yüzde 50 si oranında destekten yararlanabilecekler.

Rusya ve İsrail ile ilişkilerin yumuşaması mermer ihracatını artırır.

Rusya ile uçak krizinin ardından duran ihracatın yeniden canlanmasının beklendiğini belirten Ali Kahyaoğlu, “Rusya’da inşaat çalışmaları yapan Türk firmaları yeniden çalışmalara başladılar. İnşaat sektöründeki hızlanmaya paralel olarak mermer ihracatında da artış bekliyoruz. Ayrıca İsrail ile ilişkilerin yumuşamasıyla birlikte hem İsrail, Hem de Filistin’deki yeniden yapılanma döneminde firmalarımızın ihracatı artacaktır” diye konuştu.