11
ŞUB
2016

“İMİB, bu yıl 1 milyon metrekareyi ağaçlandıracak”

IMIB KOC UNIVERSITESI (1)İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Koç Üniversitesi Sarıyer Kampüsü’nde öğrencilerle buluştu. Madencilerin geçmişte çevreyi koruma konusunda pek de hassas davranmadıklarını kabul eden Kahyaoğlu, “Fakat biz, doğaya borcu olduğunun bilincinde bir sektörün temsilcileriyiz. O nedenle İMİB üyeleri olarak ocaklarımızın etrafını ağaçlandırma kararı aldık. Yalnızca 2016 yılında 1 milyon metrekarelik yeşil alanı ülkemize kazandıracağız” diye konuştu.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, maden ve madencilik sektörünü genç kuşaklara tanıtma projesi kapsamında bu kez Koç Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. ‘Maden olmazsa modern yaşam da olmaz’ gerçeğini bir kez daha anımsatan Kahyaoğlu, öğrencilerin sorularını da yanıtladığı konuşmasında özellikle çevre konusuna değindi.

“İMİB, görüntü olarak günü kurtarmayı seçmek yerine, 1 milyon metrekareyi ağaçlandırma kararı aldı” diyen Kahyaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yasada böyle bir şey yok ama biz çocuklarımıza bu mirası bırakmak zorundayız. Madencilik sizden sonra gelen 20 nesle mirastır. Suyu, havayı ve doğayı korumak, kollamak zorundayız. Kaz dağlarında ülkemiz insanlarını kişi başı 20-25 bin dolar milli gelire ulaştıracak bir petrol geliri olacaksa çıkarmaz mısınız? Ama bunu doğru çıkarmak ve doğayı bozmamak gerekir. Özel sektör, bir ağaç kesiyorsa 10 ağaç dikmeli. Bunu bir türlü Maden Kanunu’na koyduramadık. Eğer yapabilseydik, Türkiye bir cennet olurdu.

Bundan 20-25 sene önce maalesef doğayı çok hoyratça kullandık. 30 yıl önce Türkiye’nin doğal taş ihracatı 9.6 milyon dolardı, şu an milyar dolarlar seviyesindeyiz. Ama ilk başlarda çok acemice davrandık ve malzemeyi hor kullandık. Dağları patlattık ve maalesef çok zarar verdik. 1 yılda 350 metreküp üreten büyük madenci sayılıyordu. Şimdi ayda 25 bin ton üretiyoruz. O tarihlerde yanlış çalışmalar yapmasaydık. Ülkemizdeki değerlerden çok daha uzun süreli yararlanacaktık. Biz yabancılardan sistemleri kopyaladık ve bir yere geldik ama çevreciliği kopyalamadık. Dikmezsen bir şey çıkmaz, ağaç sadece çamda büyür, diğer ağaçları dikmeniz gerek. Biz hoyratça kullandığımız yerleri bırakıp çıktık. Doğa kendini tamir ediyor ama bu da 30-50 yıl alabiliyor. Doğa bize lazım, çocuklarımıza lazım. Biz İMİB olarak 1 milyon metrekareyi bu yıl ağaçlandıracağız.

Sizden ricam doğacak çocuklarınızı sisteme uygun yetiştirin. Çocuklarınız varlığı ve yokluğu bilsin. Bu ülkenin gelecek nesillerinin çok sağlam olması lazım. Dünyada bir yerden bir yere gitmek hiç de kolay değildir. Bu topraklarda yaşayan insanlar çok özeldir. Dünyada bundan daha güzel bir ülke yok.”

IMIB KOC UNIVERSITESI (3)Doğal Taş Tasarım Yarışması tüm gençlerimize açık

Başkan Kahyaoğlu’ndan sonra sözü İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde Doğal Taş Tasarım Yarışması organizasyonundan sorumlu Banu Sürmen aldı. Sürmen, Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın bu yıl diğer yıllardan farklı olarak üniversitelerin tüm branşlarına açık olduğunun altını çizerek, “Birlik olarak ihracata katma değeri olan, doğal taşa katma değer sağlayan projeleri değerlendireceğiz. Yarışmamız her alandan doğal taşın tasarımına fikri olan gençlere açıktır. Para ödülünün yanı sıra, öğrencilerimize yurt dışında eğitim bursu da veriyoruz. Bunun dışında aylık 1.500 dolar da yaşam desteği sağlayacağız” sözleriyle öğrencileri yarışmaya katılmaya davet etti.  Doğal Taş Tasarım Yarışması hakkında daha fazla bilgi için http://www.dogaltastasarimyarismasi.com/

 

IMIB KOC UNIVERSITESI (12)

Toplantının ardından tüm öğrencilere İMİB logolu sırt çantaları hediye edildi.