27
NIS
2016

İMİB 2015 yılı Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi

IMIB GENEL KURUL (2)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin 2015 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, 27 Nisan Çarşamba günü Dış Ticaret Kompleksi’nde yapıldı. Toplantıda İMİB Yönetim ve Denetim kurulları oybirliği ile ibra edildi.

İMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, Bakanlık ve TİM temsilcilerinin oluşturduğu, Ersoy Erol’un da Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulun açılışında konuşan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, sektörün geçen yıl çok da iyi bir tablo çizmediğini vurguladığı konuşmasına bu yılın da çok iyi geçmeyeceği uyarısında bulunarak başladı. Çin’deki inşaat sektörünün daralmasını en önemli neden olarak gösteren Kahyaoğlu, şöyle devam etti:

IMIB GENEL KURUL (5)“Çin’deki üreticilerin de çoğu karamsar. Hindistan’da kota sorunu aşılmadığı için mallarımız bekliyor. ABD umut verici gözüküyor ama sektörü toparlayacak ölçüde değil. Sektörün acil bir kredi desteğine ihtiyacı var ama maalesef bankalar elimizdeki değerleri teminat olarak görmüyor. Madencinin en değerli varlıklarından biri olarak gördüğümüz ancak, finans sektörünün buna çok da sıcak bakmadığı arama ruhsatlarımızın teminat olarak kabul edilmesini sağlamak için çaba gösteriyoruz.

“Katar’da Olimpiyat var, bu daha çok mermer demek”

Aslında sorunlarımızın çözümü sektörü biraraya getirmekten geçiyor. Bütün bu sıkıntıları birlikte çözmemiz lazım. Dışarıdan bakıldığında Başkan çok geziyor denebilir ama şunu söyleyebilirim bu benim için bir zulüm. Yarın yine yolculuk var. Bu kez Yönetim Kurulu Üyemiz Selçuk Çevik ile Katar’a gideceğiz. Katar’da düzenlenecek bir olimpiyat organizasyonu var. Olimpiyat daha çok mermer demek. Katar’ı boş bırakmamak ve imkanları yerinde gözlemlemek için orada olacağız.

Buradaki birçok arkadaşımızın ocaklarla ilgili sorunları var. İzinler niye verilmiyor bunu doğru dürüst bilen ve cevap alacağınız bir merci yok. Bu işler biraz ezbere yapılıyor. Çünkü, çalışan bir ocağa dahi yenileme izni verilmediğine şahit olduğumuz durumlar yaşandı.

IMIB GENEL KURUL (7)

“İMİB kadar URGE yapan Birlik yok”

İMİB gerçekten çok hızlı çalışıyor. Şu an 7. URGE’ye gidiyoruz. Bu sayıda URGE yapan başka bir birlik yok. Biz mermerin haricinde Makine İhracatçıları Birliği ile de bir URGE daha yapacağız. İran’a makinecileri götüreceğiz. İran pazarını iyi izlemek gerek. Çünkü,  3 yıl sonra bizim olduğumuz yerlerde olacaklar. İran ile mermer konusunda İtalyan modelini uygulamak lazım. En baştaki o İtalyan firmalar olmasaydı, ihracatta bu kadar başarılı olamazdık. Sonuçta bizim taşımızı sattılar ama biz de bu işi öğrendik.  Sektör çok büyüdü. Gittiğimiz her yerde de Türk izini görüyoruz. Fiyatları düşürmeden iyi fiyatlara mal satıp, sektörü olması gereken yere getirmeliyiz.”

IMIB GENEL KURUL (24)

Denetim Kurulu Üyesi Coşkun Bozanlı, denetim kurulu raporunu okudu. Ardından yapılan açık oylamada Yönetim ve Denetim Kurulları oybirliği ile ibra edildi.

IMIB GENEL KURUL (8)

IMIB GENEL KURUL (11)

IMIB GENEL KURUL (17)

IMIB GENEL KURUL (13)

IMIB GENEL KURUL (18)

IMIB GENEL KURUL (27)