12
NIS
2015

İhracatın yıldızları ödüllendirildi

immib odulİMMİB başarıya imza atan ihracatın yıldızı şirketleri ödüllendirdi. Türkiye’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en büyük paya sahip olan şirketlere toplam 195 ödül verildi. İMMİB 2014 Türkiye geneli ihracat liderleri Vestel, Arçelik ve Habaş oldu.

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren, altı birliği bünyesinde barındıran “İMMİB”in geleneksel hale getirdiği, bu yıl sekizincisi düzenlenen gecede 2014 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en büyük paya sahip olan şirketlere toplam 195 ödül verildi. İMMİB 2014 Türkiye geneli ihracat liderleri Vestel, Arçelik ve Habaş oldu.

TÜRKİYE’NİN AR-GE PROBLEMİ VAR

Türkiye’nin ihracatta önemli mesafeler elde ettiğini dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Son 12 yılda ortalama yüzde 14 ihracat artışı ile ekonomimiz bugünlere geldi. Türkiye’nin cari açık, dış ticaret açığı, bütçe açığı problemi kalmamıştır, yoktur. Türkiye’nin sadece inovasyon ve Ar-Ge problemi vardır. Bunun çözümü ise ileri teknoloji ve bilgi planı ile mümkün. Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatındaki payı yüzde 4 seviyesinde olan bir Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmakta zorlanır” diye konuştu.

43 MİLYAR DOLARLA BİRİNCİ BİRLİK

Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 43,6 milyar dolarlık ihracatla en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB, 2014 yılının ihracat yıldızlarını 65 farklı kategoride toplam 195 ödül ile onurlandırdı. Kimya, elektrik-elektronik, çelik, maden, mücevher, demir ve demir dışı metaller gibi Türkiye’nin en ihracatçı sektörlerinde faaliyet gösteren 25 bini aşkın ihracatçıyı temsil ediyor.

200 MİLYARLIK HEDEF

İMMİB Koordinatör Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Katma değeri yüksek ihracat için gece gündüz demeden çalıştık. İMMİB, şimdiye kadar ihracata katkı sağlayan bir merkez olarak çalıştı. 2023’te 200 milyar dolar ihracat hedefi için İMMİB olarak çalışmaya devam edeceğiz” dedi.