08
HAZ
2016

İhracatçıya taşıma ve finansman desteği yolda

ihracatRusya ve Irak başta olmak üzere ihracatta yaşanan sorunun çözümü için hükümetin hazırladığı yeni teşvik paketinin detayları netleşiyor. 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için uygun finansman, bürokrasinin azaltılması, taşıma gibi kapsamlı destekler sağlanacak. Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda edinilen bilgilere göre ihracatçıların taleplerinin önemli bir bölümü ihracata teşvik paketinin içerisinde yer alacak.

İhracatçıların talepleri arasında taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra Rusya, Suriye ve Irak gibi ülkelere mal satan firmalara ilave destekler sağlanması yer alıyor. İhracatçılar, Kurumlar Vergisi’ni düzenli ödeyen ihracatçı firmaların SGK priminin indirilmesini ve ihracat yapan firmalara ücretsiz yer tahsisi yapılması var. Rusya, Suriye ve Irak gibi savaş olan bölgelere ihracat yapan firmalara kredi borçları konusunda kolaylık sağlanması da isteniyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından çalışılan ihracat destek paketini değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi yetkilisi, uzak pazarlara yönelik taşımacılık desteğinin önemli olduğunun altını çizdi. Vergisini düzenli ödeyenlere SGK prim indirimi sağlanması gerektiğine dikkat çeken yetkili, “İhracat yapan firmalara ücretsiz yer tahsis edilmeli. Buradaki fabrikalarda süreci uzatan bürokratik işlemler kaldırılmalı yada en aza indirilmeli. Dünyanın farklı ülkelerinde ticaret noktaları oluşturulmalı. İhracat garantili yatırım yapan firmalara 10 yıllık yatırım kredisi verilmeli” diye konuştu.

110 BİN YENİ İHRACATÇI

Ekonomi Bakanlığı 2016’da dünya ticaret hacminden yüzde 1 pay almayı planlıyor. Bu kapsamda daha önce ihracat yapmış ama sonra farklı gerekçelerle sadece iç piyasaya çalışan firmaların kapısı çalınacak. 2015 yılında 62 bin ihracat yapan firma bulunuyor. Daha önce ihracat yapmasına rağmen bugün ihracat yapmayan 110 bin firmanın daha sisteme dahil edilmesi üzerinde duruluyor.

STAR