18
MAR
2015

İhracatçıya düşük maliyetli kredi

ihracatMerkez Bankası, faktoring şirketlerinin ihracat reeskont kredilerine aracılık etmesine imkân tanıdı. 60 bine yakın ihracatçı, uygun maliyetli kredi kullanacak.

Merkez Bankası’nın, faktoring şirketlerinin ihracat reeskont kredilerine aracılık etmesine imkan tanımasıyla birlikte ilk uygulamayı TEB Faktoring gerçekleştirdi. TEB Faktoring, İspanya’ya yapılan 10 milyon Euro’luk ihracatı Türk Eximbank aracılığı ile finanse etti.

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, ihracatçıların faktoring şirketlerine temlik ettikleri ve şirketler tarafından Eximbank’a ciro edilen bonoların, Merkez Bankası tarafından reeskonta kabul edilmeye başlanmasıyla birlikte doğrudan Eximbank müşterisi olmayan ihracatçıların da uygun maliyetli finansman imkânına kavuştuklarını söyledi. Türkiye ihracatının yüzde 65’inin KOBİ’ler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Baydar, “İhracatçılarımızın ve KOBİ’lerimizin işlerini yaparken faktoringe ihtiyaçları var” dedi.

VADELER UZAYACAK

Çağatay Baydar, KOBİ’lerin finansman kaynaklarına ve uygun koşullu kredilere ulaşmada zorlandıklarına değinerek, “Eximbank ile yaptığımız bu anlaşma, özellikle KOBİ’lerin ihracat risklerini faktoring yoluyla garanti altına almalarını sağlayacağı gibi ucuz finansman alternatifi de yaratacak. Faktoring kullanan KOBİ’ler, bu kaynağa çok daha hızlı ulaşabilecek, daha uygun maliyetlerle ihracat yapabilecek” şeklinde konuştu.

Baydar, yeni uygulama çerçevesinde Eximbank’ın, kredi sigortası kapsamında limit tahsis ettiği alıcıları da finanse etmek istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Kararın alınmasıyla 76 ülke ve 274 üyeli Factors Chain International kanalıyla aldığımız garanti hizmetlerine 238 ülkeyi kapsayan Exim sigortasını eklemiş olacağız. Ayrıca ticarette gittikçe uzayan vadeleri mevcut sistemde 180 güne kadar alabilirken, Exim sigortasıyla 360 günlük işlemlere de taraf olabileceğiz.”

İLK FİNANSMAN DESTEĞİ İSPANYA’YA

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, Türk Eximbank’ın sevk sonrası reeskont kredilerinin faktoring sektörü aracılığıyla ihracatçıların kullanımına sunulmasıyla, krediyi kullandıran ilk şirket olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Merkez Bankası’nın geçen yılın Ekim ayında aldığı kararlar faktoring sektörü, Eximbank aracılığıyla ihracat reeskont kredilerine ulaşılabilir hale geldi. İlk olarak da geçen hafta bir İspanyol alıcıya yapılan toplam 10 milyon Euro tutarlı yıllık ihracatın 18 Haziran 2015 vadeli kısmı, bizim tarafımızdan Eximbank aracılığıyla finanse edildi. 60 bine yakın ihracatçının bu uygun maliyetli garanti, finansman ve tahsilat hizmetlerini almasında büyük fayda var. Böylece bilinmeyen yeni pazarlara ihracatın arttırılması mümkün.”

KOBİ’LER İÇİN AVANTAJ

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Yardımcısı Zafer Ataman, 2014 yılında faktoring sektörünün 116 milyar TL ciro gerçekleştirdiğini, bunun içinde ihracatın payının 20 milyar TL olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Reeskont kredisi konusunda üç yıldır çalışıyoruz. Eximbank, İhracatçılar Meclisi ve Faktoring Derneği ile başladı, FKB çatısı altında sonuçlandı. Kullanım da başladı. Bu ürün pazarda hızla büyüyecek. Öncelikle Eximbank’ın kriterleri doğrultusunda limit verilen faktoring şirketleri aracılığı ile kullandırılacak. Eximbank, kendisine yapılan başvuruları değerlendirdi, faktoring şirketlerine limit çıkarttı. Bu kredilerin tanımları belli; ihracatın arttırılmasına yönelik krediler içerisinde maliyeti çok iyi olan bir kaynak. Burada ihracat sigortası ya da faktoring garantisi ile de çalışma özelliği bulunuyor. Bu sayede faktoring şirketleri, birçok ülke ile Eximbank sigorta limitleri çerçevesinde çalışılabilecek. Özellikle KOBİ ihracatçılar, bu sistemden önemli fayda sağlayacak.”

HÜRRİYET