17
EYL
2015

Duşanbe 2015 Uluslararası Girişimcilik Forumu

tacikistan turkiyeDış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda; Tacikistan Hükümeti tarafından bu yıl içerisinde alınan bir karar ile 14 Ekim tarihinin “Girişimciler Günü” olarak ilan edildiği bildirilmekte olup, bu vesileyle her yıl çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinin uygun görüldüğü belirtilmekte, bu bağlamda, 14 Ekim 2015 tarihinde başkent Duşanbe’de “Duşanbe – 2015 Uluslararası Girişimcilik Forumu”nun organize edileceği, Türkiye’den girişimci ve işadamlarının söz konusu etkinliğe katılmasının arzu edildiği hususunun Tacikistan Büyükelçiliği kanalıyla Kurullarına iletildiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, açılışını Tacikistan Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon’un yapacağı forumda Tacikistan’dan üst düzey hükümet yetkililerinin, yabancı devlet temsilcilerinin, önde gelen uluslararası firma yöneticilerinin ve akademisyenlerin konuşmacı olmalarının planlandığı, söz konusu Forum çerçevesinde düzenlenecek oturumlarda başta enerji, sanayi, tarım ve finans olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği imkanlarının, halihazırda yürütülen projelerin ve yeni fırsatların değerlendirilmesi, özel sektör yatırımları ve iş ortaklıklarında devlet teşviklerinin masaya yatırılması, ayrıca önceden bildirilen talepler doğrultusunda katılımcıların Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı, Tarım Bakanı, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı ile görüşme yapmalarının beklendiği ifade edilmektedir.

Anılan foruma katılmak ve ekte sunulan taslak program çerçevesinde 15 Ekim günü gerçekleştirilmesi öngörülen temaslarda bulunmak üzere DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından 13 – 15 Ekim 2015 tarihlerinde Duşanbe’ye işadamları heyeti ziyaretinin düzenlenmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Bu itibarla, söz konusu ziyarete katılmayı arzu eden firmaların, en geç 21 Eylül 2015 Pazartesi günü saat 18:00’e kadar http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/100/5452 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yaptırarak, kişi başı 800 Avro avans tutarını online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerektiği belirtilmekte, belirtilen son kayıt tarihten sonra yapılacak bütçe çalışmaları sonucu belirlenecek nihai katılım ücretinin kayıt yaptıranlara bilahare bildirileceği ifade edilmektedir.

NOTLAR:

  • Bahse konu katılım ücretine İstanbul’dan gidiş ve dönüş uçak biletleri, konaklama, transfer, tercüme hizmetleri vb. dahildir.
  • Üzerinde katılımcının ad ve soyadının yazıldığı, katılım ücretinin yatırılmış olduğunu gösterir dekontların neski@deik.org.tr e-posta adresine iletilmesi gerekmektedir.
  • Katılım teyidi veren firma temsilcileri listesi DEİK tarafından Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na iletilecek olup, vize için başvurular heyet üyelerince bireysel yapılacaktır. Bunun yanı sıra, 2 adet vesikalık fotoğraf ve 40 USD ücret karşılığında Duşanbe Havalimanında vize almak mümkün olacaktır.
  • Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesini teminen başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce, mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.

EKLER:

1 – Seyahat Programı Taslağı (1 sayfa)
1 – Forum Programı (1 sayfa)