02
ARA
2014

Doğal taş sektörü, Shuitou fuarını sevdi

imib_foto3Çin’in en büyük doğal taş fuarlarından olan Shuitou International Stone Fuarı’na ilk kez Milli katılım düzenleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 33 firma ile ülkemizi temsil etti.

alikahyaoglu İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), doğaltaş sektörünün en önemli fuarlarından olan ‘Shuitou International Stone Fuarı’nda Türkiye adına milli katılımla yer aldı. 8 – 11 Kasım 2014 tarihleri arasında, Çin’in Shuitou kentinde, Shuitou New International Exhibition Center’da15. kez düzenlenen fuara katılan firmalar, geçtiğimiz yıla göre daha da büyüyen fuarından olumlu izlenimlerle döndü.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, ilk kez milli katılım gösterdikleri Shuitou International Stone Fuarı’ndan memnun döndüklerini söyledi. Bölgenin doğaltaş ve mermer merkezi olmasının, fuarı tüm ülkeler gibi Türkiye için de cazip hale getirdiğini Belirtten Kahyaoğlu, önümüzdeki yıl fuar alanının büyüyeceğini

Doğaltaş sektörünün ihracatı açısından büyük önem taşıması nedeni ile Çin Halk Cumhuriyeti, 2014 yılının hedef pazarı haline getirildi.  Bu kapsamda İMİB, Çin’in en büyük doğaltaş fuarları arasında yer alan Shuitou International Stone Fuarı’na Türkiye’yi tanıtan özel stantlarıyla; 11’i milli katılım, 22’si UR-GE Projesi kapsamında toplam 33 firma ile 990 metrekare alanda katılım sağladı.

Çin’in alanında en büyük ikinci fuarı

Geçtiğimiz yıl 15 bin metrekare alanda düzenlenen fuar, katılımcıların yoğun ilgisi ve talebi üzerine bu yıl 55 bin metrekareye çıkarıldı. Geçen yıl 1400’ü yabancı toplamda 65 bin ziyaretçi ve 300 firma fuara katılım gösterdiği Shuitou Fuarı, Türk firmaları için de büyük önem taşıyor. Shuitou International Stone Fuarı, gerek doğal taş fabrikalarının bu bölgede bulunması ve bir doğal taş işleme merkezi konumunda olması, gerekse de Çin’in önemli ticaret limanlarından biri olan Uluslararası Xiamen Limanı’na olan yakınlığı ile Çin’deki en büyük fuarı olan Xiamen Stone Fair’in ardından ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye ilk kez milli katılım yapıyor

Türk doğaltaş sektörünün en büyük pazarı konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti’ne, blok mermer ihracatı yanında işlenmiş ürün ihracatını da artırmak önemli bir unsur olan fuara Türkiye, İMİB organizasyonu ile ilk kez milli katılım gerçekleştiriyor. Aralarında Türkiye, Brezilya, ispanya, İtalya, İran, Pakistan, Ukrayna’nın da yer aldığı dünyanın pek çok ülkesinden çok sayıda firmanın yer alacağı fuarda; mermer, granit, levha, ham blok, insan yapımı taş ürün, özel şekilli taş malzeme, taş oymalar, kültür taş, anıt ve mezarlar, peyzaj taş madencilik makineleri, işleme makineleri, elmas aletleri, aşındırıcılar, bilimsel araştırma sonuçları ve test ekipmanları sergilenecek.

imib_foto2

imib_foto1İMİB.ORG.TR