03
KAS
2014

“Dinamikler madenlerin açık kalmasını istiyor”

faruk-celik-671“Madenleri kapatmak istediğimizde 50 kişi engel oluyor” cümlesinin tepki görmesi üzerine açıklama yapan Çelik, “İşçisiyle, işvereniyle, STK’sıyla herkes madenlerin işletilmesini istiyor. İşte 50 kişi bu dinamikler” dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “İşçisiyle, işvereniyle, o ilin tüm dinamikleriyle, sivil toplum örgütleriyle herkes bir taraftan bu madenlerin işletilmesi konusunda bir tavır ortaya koyuyorlar. Şu anda Ermenek’te de olduğu gibi. 50 kişi dediğimiz bu” dedi.

Çelik, kamuoyuna, “madenleri kapatmak istediğimizde 50 kişi engel oluyor” şeklinde yansıyan sözlerine açıklık getirdi. Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı çok acı bir olayla karşı karşıya olduklarını dile getiren Çelik, günlerdir işçilerin maden ocağından çıkartılmasıyla ilgili devletin bütün kurumlarının seferber olduğunu söyledi. Bakan Faruk Çelik, “Kardeşlerimizi biran önce inşallah sağ olarak, ailelerine teslim etme gayretindeyiz” diye konuştu.

‘NE OLUR KAPATMAYIN’ DİYORLAR

Bütün kurumlar ittifak ve organize içinde sorunu çözmeye çalışırken bölgeye bir çok ziyaret olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

“Bu görüşmelerde bir çok konuyu konuştuğumuz, sohbet ettiğimiz doğrudur. Ama ne konuştuk? CHP’li milletvekili arkadaşlarımız gelmişlerdi, onlarla ayaküstü sohbet ederken Soma’dan, diğer madenlerden değerlendirmeler yaparken dedik ki ‘Şimdi geldiğimiz yerde çok yakın, birinci derece akrabaları şu anda yerin altında olan aileler, maden ocaklarının kapatılmamasıyla ilgili talepte bulunuyorlar. Ne olur kapatmayın, çünkü bizim gerek Ermenek Havzası’nda gerekse Zonguldak gibi yerlerde madenden başka geçim kaynağımız yok’ ifadelerinde bulunuyorlar” dedi.

YAPISAL SORUNLAR VAR

“Kim bunlar? Burada çalışanlar, buradan geçimini temin edenler. Bir taraftan da madenciliğin yapısal sorunları var. Bu yapısal sorunlar gereği kapatma işlemleri, birçok şey oluyor. Vatandaş da diyor ki ‘Geçim kaynağımız bu, bundan başka bir şey yok’ şeklinde taleplerini ortaya koyuyor” diyen Çalışma Bakanı Faruk Çelik şöyle konuştu:

“Bu çerçevede dedim ki ‘İşçisiyle, işvereniyle, o ilin tüm dinamikleriyle, sivil toplum örgütleriyle herkes bir taraftan bu madenlerin işletilmesi konusunda bir tavır ortaya koyuyorlar’. Şu anda Ermenek’te de olduğu gibi. 50 kişi dediğimiz bu. Yani izafi olarak işçisi, işvereni, sivil toplum örgütleri, yöredeki tüm dinamikler, 50 kişi diyor ki ‘bu madenler açık olsun.’ Bunu getirip ‘50 kişi baskı yapıyor, 50 kişi kimdir’ noktasına getirme gibi bir bahtsızlığı, talihsiz değerlendirmeyi bu acı olayları yaşadığımız ortamda kim yapıyor doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum.”

BU NASIL MİLLETVEKİLLİĞİ

Bu yönde açıklama yapan milletvekillerine tepki gösteren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Bu nasıl bir milletvekilliğidir ki bu tabloyu burada görmek için geliyorsunuz ve buralarda konuşulmayan maksadı aşan bir çok değerlendirmeleri kamuoyuna taşıyorsunuz. Buradaki çalışmaları adeta aksatmaya dönük farklı değerlendirmelere sebebiyet veriyorsunuz. Bunlar son derece yanlış yaklaşımlardır” diye konuştu.

YENİAKİT.COM