06
OCA
2015

Demir cevherindeki düşüş, petroldeki düşüşü geçebilir

demir cevheriDemir cevheri yılı yaklaşık %50 oranında düşüşle kapatarak, 2014 yılının muhtemelen en kötü performans gösteren temel emtiası haline geldi. Avustralya’daki ve diğer madenlerdeki demir cevheri üretim miktarının, en büyük alıcısı Çin’in talebinin küçülüyor olmasına rağmen artması demir cevheri fiyatının düşmesine neden oldu. Bu hafta demir cevheri fiyatındaki az miktardaki artış yıl boyunca kaydedilen eğilim tarafından gölgelendi. Bazı analistler çelik üretimi yapımında kullanılan demir cevherinin yeni yılda da azalacağına inanıyorlar.

Geçen hafta, demir cevheri fiyatı belirsiz talep karşısında son beş buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. Özellikle deniz yoluyla yapılan ticaretin yarısına tekabül eden Avustralya kaynaklı arzın artması piyasadaki düşüşü destekledi. Analistler, demir cevheri fiyatının çelik üreticilerinin yılın son aylarında kuzey yarımküre kışa girmeden alım yapması neticesinde genellikle arttığını ancak bu yıl stoklamanın çok fazla gerçekleşmediğini belirtmişlerdir.

The Metal Bulletin’e göre, demir cevheri fiyatı geçen haftanın en düşük seviyesi 65,6 dolar/ton’dan %3,6 artışla 71,15 dolar/ton seviyesine yükselmiştir. Demir cevherinin yılbaşında fiyatı 134 dolar/ton seviyesindeydi. Bu yıl demir cevheri fiyatında kaydedilen düşüş 2008 yılı sonunda Çelik Endeksi’nin (The Steel Index) spot fiyatlarını yayınlamaya başlamasından itibaren kaydedilen en sert düşüştür.

Demir cevheri petrolden sonra dünyanın en fazla ticarete konu olan emtia olmasına rağmen, petrol, bakır, kahve gibi emtiaları da içeren yirmi iki piyasanın kayıtlarını tutan Bloomberg Emtia Endeksi gibi temel emtia endekslerinde yer almamaktadır. Bu seçili emtialardan, enerji akitleri bu yıl için en kötü performansı göstermiştir. Ham petrol fiyatları beş yılın en düşük seviyesine gerilemiştir. Salı günü itibariyle, Brent petrolün fiyatı bu yıl %47 oranında azalmıştır.

Demir cevheri için küresel doygunluk ana endişe olmaya devam edecek ancak aşağı yönlü gidişin, bazı üreticilerin fiyatlarının üretim maliyetlerine yaklaşması sebebiyle yavaşlayacağı ve 65 dolar/tonluk fiyatın altına doğru sürdürülebilir bir düşüşün olası olmadığı öngörülmektedir.

Kaynak: http://www.theaustralian.com.au/
Kaynak: http://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/blog/newsDetail?news_id=EK-020794
Kaynak: http://www.wsj.com/articles/iron-ore-slump-could-outpace-oils-fall-1419923311