30
AğU
2015

Çinliler Türk doğal taşını görmeye geliyor

Natural Stone FuarıTürk doğal taş endüstrisinin ihracat odaklı fuarı Natural Stone 12. kez CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek.

 İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Natural Stone Fuarı’nda en büyük pazarımız Çin’den çok sayıda profesyonel alıcıyı ağırlayacağız.  Organizasyon aracılığıyla Çin’e olan ihracatımızın yeniden yükselmesi için çalışacağız”

 CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı, “Türkiye’de sektörlerinin önde gelen organizasyonları arasında olan Natural Stone ve Emlak 2015 Fuarlarını bir arada düzenliyoruz. Buradaki amacımız emlak sektöründeki en büyük müteahhitleri doğal taş firmaları ile bir araya getirmek.”

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve KOSGEB desteğinde düzenlenen “Natural Stone – 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” yatırımcıları İstanbul’da katılımcı firmalarla bir araya getirecek. CNR EXPO Yeşilköy’de 4-7 Kasım 2015  tarihleri arasında düzenlenecek Natural Stone Fuarı’na, Çinli yatırımcıların damga vurması bekleniyor. Sektör ve fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Başta Çinli profesyonel alıcılar olmak üzere Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Libya, Makedonya, Ürdün, Yunanistan, Bulgaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok sayıda profesyonel alıcıyı fuarımızda ağırlayacağız” dedi.

 Çin’e olan ihracat yeniden yükselişe geçecek

“Sektör olarak en çok ürün sattığımız ülkeler arasında olan Çin’in fuara olan ilgisi sevindirici. Ülkenin çalkantılı bir dönemde olmasına rağmen Natural Stone’a yapacağı katılım ihracatımızı artırmamıza destek olacak” diye konuşan Kahyaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yılın ilk yarısında Çin’e yapılan doğal taş ihracatımız değer bazında yüzde 25,44 azalarak, 435,9 milyon dolardan 325 milyon dolara düştü. Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörün ihracatı eski dengesine kavuşacak.”

Yerli ve yabancı 250 firma katılıyor

CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı da gayrimenkul ve doğal taş sektörlerinin önde gelen organizasyonları olan Natural Stone ve Emlak 2015 Fuarlarının bir arada düzenlenmesinin iki sektör arasında sinerji yaratacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Natural Stone Fuarı’nın katılımcı firmaları ile Emlak 2015 Fuarı’na katılan Türkiye’nin en büyük müteahhit firmaları bir araya getirilecek.  Fuarların bir arada düzenlenmesi doğal taş sektörünün ticaret potansiyelini artırmasına olanak sağlayacak.”

Bu yıl Natural Stone’a yerli ve yabancı 250 firmanın katılacağını belirten Tartıcı, “Fuara katılacak yerli firmalar arasında Delta Mermer, Netmer Mermer, Emmioğlu Mermer, Eyüpoğlu Mermer, Tür-er, Sesemak Makina, Ekizoğlu Makine de var. Natural Stone’a Çin ve Hindistan başta olmak üzere Hong Kong, İtalya, Yunanistan ve Mısır’dan da çok sayıda firma katılacak” diye konuştu.

30 bin metrekare alanda, 30 bin ziyaretçi hedefi

Mermer, granit, traverten, mozaik, iç ve dış cephe kaplamaları, işlenmemiş bloklar, mermer makineleri, blok kesme makineleri, vinçler, kompresörler, iş makineleri, ekipmanlar, motorlar ve bilgisayar destekli teknolojilerin sergileneceği fuarda 30 bin ziyaretçi hedefleniyor. İstanbul, Afyon, Denizli, Muğla ve Burdur başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından alıcıların da katılacağı Natural Stone 30 bin metrekare alanda düzenlenecek.