12
KAS
2015

Çin’e ihracat atağa kalktı

08 – 11 Kasım 2015 tarihleri arasında Çin’in büyük Mermer bölgesi Shuitou (Nan’an) kentinde dünyanın en büyük taş satış merkezi “Cathay Stone Mall” içinde düzenlenen “The 16th China Shuitou International Stone Exhibition” Fuarı’nın Türkiye milli katılım organizasyonu bu yıl ikinci kez birliğimizce düzenlenmiştir. T.C. Ekonomi Bakanlığı Guanço Başkonsolosu Sayın Batu Kesmen ve Ticaret Ataşesi Sayın Hasan Köse de Fuar açılışı için Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ali Kahyaoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerimize eşlik etmişlerdir.

Türkiye Pavilyonu için toplam 1620,5 m2‘lik bir alan tahsis edilmiş olup; 10’u Milli Katılım kapsamında, 24’ü UR-GE Doğal Taş Pazarlama Takımı Projesi kapsamında, 24’ü UR-GE Doğal Taş Güç Birliği Projesi kapsamında, 8’i Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAIB) UR-GE Projesi kapsamında toplam 66 firma mermer, granit ve traverten gibi ürünlerini sergileme fırsatı bulmuş, ve firmalarımız bir çok nitelikli alıcı tarafından ziyaret edilmiştir. Dongsheng Stone, Wanlong Stone (Fujian), Universal Marble & Granite Group, ve Dong Xing Group gibi Çin’in önde gelen 90 adet alıcı firma ile yemekli davet düzenlenmiş, ikili ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunulmuştur.

İMİB yine Türkiye’yi de anlatan özel stant tasarımları ve katılımcı ve ziyaretçi memnuniyetiyle düzenlediği bu fuarda büyük ilgi görmüştür. Çin doğal taş sektörü için bu kadar önem arz etmekteyken Shuitou Fuarı ise, gerek doğal taş fabrikalarının bu bölgede bulunması ve bir doğal taş işleme merkezi konumunda olması sebebi ile gerekse de Çin’in önemli ticaret limanlarından biri olan Uluslararası Xiamen Limanı’na olan yakınlığı ile ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” ekibimiz ve firmalarımız tarafından Türkiye yerel saati ile 9:05’te  törenle anılmıştır.