07
AğU
2015

‘Çin’e blok satılmasın’ polemiği

IMIB DENETIM SECIMI (22)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, 6 Ağustos 2015  Perşembe günü gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet ile katıldıkları gezi izlenimlerini aktardı.

Cumhurbaşkanı’nın seyahate katılan tüm katılımcı işadamlarını toplantıya çağırdığını belirten Başkan Kahyaoğlu şöyle devam etti: “Grubun içindeki iki bayandan biri olan Netlog Global Forwarding Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Metin söz aldı. Hanımefendi, Türkiye’den Çin’e giden blok mermerlerin çoğunu kendilerinin taşıdığını belirterek, ‘Türkiye niye Çin’e blok satıyor’ deyince, bir anda sanki ortaya bomba düştü. Tabi, yönetimde Cumhurbaşkanı var, hemen söz alıp araya giremiyorsunuz. Benim içim içimi yiyor.  Sözlerini şöyle sürdürdü: “Mermerciler, Çin’e blokları satıyor, sonra biz bunları kesilmiş olarak geri getiriyoruz” yani bir bomba daha. Bu konuşma Cumhurbaşkanımızın hoşuna gitti. ‘Yani blok satılmasın, kesilmiş mi satsınlar? niye Türkiye’de kesmiyorlar da Çin’de kesiliyor mu diyorsunuz?’  dedi. Hanımefendi öyle anlatıyor ki, sanki konunun uzmanı. Ardından bor madenine girdi, boru da Çin’e kendilerinin getirdiğini söyleyerek, bor yatırımı da yapacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı ‘nerede’ diye sordu. Çin’de deyince Tayyip Bey de, ‘Niye Türkiye’de yapmıyorsunuz’ dedi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, sonunda müdahale etti. “Hanımefendi, yanlış yapıyorsunuz konu sizin uzmanlığınız değil. Burada doğal taşı konuşmaya en yetkin kişi var ama her şeyi siz söylüyorsunuz.” Bu arada ben elimi kaldırıp ayağa kalktım, Cumhurbaşkanı ‘sen dur’ dedi. Yine benim hemşehrim endüstriyel mutfak üreticisi ama görünen o ki, ‘mermer uzmanı’ Fikret Kaya, aynı şovu yaptı. Daha sonra söz hakkı bana geldi.

ali kahyaoglu“ÇİNLİ SANILIP, DAYAK YİYEN KORELİLERE DÖNDÜK”

“Sayın Cumhurbaşkanım, şu anda sektörüm yargısız infaz ediliyor. Kendimi Çinli zannedilip dayak diyen Korelilere benzettim. Tayyip Bey, ‘Sen zaten Koreli değil misin’ deyince gülüşmeler oldu. Ardından da, “Öyle diyorsun ama blok satılmasın diyenler senin hemşehrilerin” diye ekledi. Ben de, efendim size bir rapor hazırlayacağım. Hem kesilmiş, hem de blok mermerin katma değerlerini çıkardıktan sonra kararı siz verin’ dedim. Cumhurbaşkanımız bu işe kafasını taktı, böyle bir raporu benden bekliyor. Özellikle fabrikası olanlar gerçek rakamları ortaya koyup bana yardımcı olsunlar, bir rapor hazırlayalım.”

“KÜLLİYEDE YEŞİL MERMER”

Daha sonra Cumhurbaşkanımız, konuyu Van’da gittiği bir mermer fabrikasına getirdi. “Bana bir mermer getirdiler, bakınca arkası görülüyor” dedi.  Ben de, “Efendim biz de bir tamir fabrikası getirdik, Ekonomi Bakanımız da destek oldu” deyince, “O zaman külliyenin devamı için mermerleri sen verirsin” dedi. “Peki efendim” dedim. “Zaten biliyorsun ben orada yerli mermer kullandım” deyince, benim de ağzım durmadı. “İtalyan kullandınız” dedim. “Yok” dedi. “Bir tek yeşil bulamadık onu da Hindistan’dan getirdik” deyince, ben yine boş durmadım. “O yeşil de boyalı, Alanya’da güzelim yeşil mermerler varken, Hindistan’dan boyalı taş aldınız” Biraz bir soğuk hava esti. Tahmin ediyorum, Cumhurbaşkanımız soruşturmuştur, doğruluğu anlaşılınca ses çıkmadı, yoksa geri dönerlerdi.”

İZİNLER HALA VERİLMİŞ DEĞİL

“Seçimle işbaşına geldiğimde 2012 Genelgesiyle ilgili mücadele edeceğimizi söylemiştim.  Gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan, gerekse de bakanlar nezdinde bu mücadelemi sürdürdüğüm geçmişteki kayıtlarda mevcuttur.  En son Enerji Bakanımızın da katıldığı Endonezya ziyaretinde kendisine izinlerin hala verilmediğini sordum, o da izinlerin verildiğini ve verilmeye devam edildiğini söyledi. Ben de, verilen izinlerin devletin kendisine ait izinler olduğunu, sektöre henüz yansımadığını anlatmaya çalıştım. Konu sadece bizi ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki devlete ait tüm kiralamalar ve satışlar bu 2012 Genelgesi kapsamında değerlendiriliyor. Enerji Bakanımız, izinler konusunda uğraşacağı sözünü verdi.”

İRAN İLE TEŞVİKSİZ REKABET EDEMEYİZ

“İran, petrol ve doğal gazı bize göre bedavaya yakın kullandığı için İran’ın ambargosunun kalkmasıyla  çok zor günler bizi bekliyor. Şu an İran, Çin’e 180-190 milyon dolarlık mermer satıyor. Ama burada söylüyorum, ambargo kalktığında İran bizim başımızın belası olacak. Bu nedenle devletin muhakkak surette bize destek olması lazım. Mevcut teşviklerin hiçbiri yeterli olmaz. Çünkü, bizim kullandığımız ana malzeme yakıt ve elektrik. Bunu sıklıkla gündeme getirmemiz gerek. Cumhurbaşkanımıza bizi korumaları adına ne yapabileceğimizi konuşacaktım. Ancak, programımız çok yüklü, bunu başka bir zamanda konuşalım dedi. “

HER OCAK AĞAÇLANDIRILACAK

“Çevre ile ilgili büyük sıkıntılarımız var. Hala ağaç katili diye nitelendirilen bir sektörüz. Bunu önlemek için daha önce başlattığımız ‘çevreci madencilik’ ile ilgili bir çalışmayı yeniden gündeme aldık. Ocak yakınlarında 1 milyon metrekarelik bir alanı ağaçlandırmak üzere yola çıktık. Ocaklarınızın etrafında altında maden çıkmayacak, boş ve kullanmayacağınız yerleri Birliğin de katkılarıyla ağaçlandırmanızı istiyoruz. Bunu da gün gün fotoğraflayıp kamuyla paylaşmayı planlıyoruz.”