15
MAY
2015

Çin, nadir toprak elementleri sektörünü konsolide edecek

cin madencilik2Çin Arazi ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin geleneksel endüstrilerine yönelik reform ve iyileştirme çalışmalarının devam ettiği, bu kapsamda Çin’in nadir toprak elementleri sektörünü altı büyük firma şeklinde konsolide etme planlarının resmi olarak onaylandığı belirtildi. Yapılan açıklamada söz konusu onayın, Devlet Konseyi’nin hızlı bir şekilde büyük ölçekli nadir toprak elementleri gruplarının geliştirilmesi stratejisi ışığında, yurtiçi nadir elementler sanayisinin optimizasyonu amacını taşıdığı belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bu altı şirketin, Pekin’d e yerleşik China Minmetals Corp, Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yerleşik Baotou Iron & Steel (Group) Co,  Pekin’de yerleşik Çin Alüminyum Şirketi (Chalco), Doğu Çin’in Fujian Eyaleti’nde yerleşik Xiamen Tungsten Co, Doğu Çin’in Jiangxi eyaletinde yerleşik Ganzhou Rare Earth Group Co ve Güney Çin’in Guangdong eyaletinde yerleşik Guangdong Rare Earth Industry Group olduğu ifade edildi.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı tarafından desteklenen nadir toprak elementleri stratejisi, madencilikten ergitmeye, ayrıştırma ve kullanıma kadar sektörde farklı alanlarda faaliyet gösteren firmaların altı firmayla birleşmesini gerektiriyor. Örneğin, 2014 yılı Ağustos ayında Şanghay borsasına gönderilen dosyada, China Northern Rare Earth şirketi İç Moğolistan’da nadir toprak elementleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerle birleşmek istediğini belirtti.

Xiamen Üniversitesi profesörü Lin Boqiang, Global Times gazetesine verdiği demeçte, konsolidasyonun Çin’in nadir toprak sektöründe düzensiz rekabet ve sömürüyü ortadan kaldırabileceğini belirtti. Boqiang gelecek yıl, konsolidasyonun tamamlanmasının ardından, sektörün rahatlayacağını ve nadir toprak elementlerinin fiyatlarının artabileceğini sözlerine ekledi.

Doğal kaynaklar piyasası danışmanlık şirketlerinden Baichuan Information analisti Du Shuaibing ise yaptığı açıklamada, merkezi hükümetin entegrasyon yoluyla nadir toprak elementleri üzerindeki kontrolünü artırmak niyetinde olduğunu ifade etti.

Çin Arazi ve Kaynaklar Bakanlığı, nadir toprak elementleri için 2015 yılı toplam kotasını 105 bin ton olarak belirledi, böylece 2014 yılında belirlenen üretim kotasını değiştirmedi.

Çin, DTÖ Anlaşmazlık Halli Organında alınan karar uyarınca, 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren nadir toprak elementleri ihracatında uyguladığı kısıtlayıcı ihracat tarifesi ve kotası gibi önlemleri kaldırmıştı.

Nadir toprak elementleri, akıllı telefonlardan uçak donanımlarına kadar çok sayıda yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde kullanılan, son derece değerli bir grup mineralden oluşmaktadır.

Kaynak:China Mining web sitesinden  özetlenerek tercüme edilmiştir.