18
MAR
2016

Cerattepe, emsal olursa ocaklarımıza kilit vurulabilir

IMIB ANTALYA CALISTAY (63)İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından düzenlenen Maden ve Doğal Taş Sektörü Değerlendirme Toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi.

Sektör bileşenlerinin içinde büyük eksiklikler olduğunu her fırsatta dile getirdiği Maden Kanunu’nun daha donanımlı ve ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde çıkması için katkı yapma amacı güden toplantıda sözde çevrecilere dikkat çekildi. Cerattepe’de olanları iyi tahlil etmek gerektiğine dikkat çeken İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Cerattepe çok küçük bir olay değil. Bizim yüzlerce ocağımız kapandı, talan edildi. Bir hükümet sözcüsü çıkıp da bunu söylemeliydi. Bizim günahımız ne? Ben hükümet karşıtı değilim. O bir kişi yüzünden biz ocaklarımızı kapatma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Yaşananların sadece çevre faciası olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yerel halkın kazandığı mahkemeyi Türkiye’de her mahkeme kazanır. Böyle giderse hiçbir ocak çalışmayabilir. Çünkü, o davalar örnek alınacak. Mart ayının sonu ile nisan ayının başında randevu talebinde bulunduk. Sektör, birçok yanlışlarla dolu bir geleceğe gidiyor. Bunları konuşalım, çözüm önerilerini de çıkaralım diye buradayız. Burada konuşulanları bir kitapçık halinde sunacağız” diye konuştu.

IMIB ANTALYA CALISTAY (7)

İMİB Şube Şefi Okan Ak, maden ve doğal taş ihracatında yaşanan gelişmeleri yıllar bazında değerlendirerek genel tablo hakkında bilgiler verdi.

DEVRİM OTOMOBİLİNE YAPILAN, ŞİMDİ MADENCİYE YAPILIYOR

IMIB ANTALYA CALISTAY (10)Devrim adı verilen ilk otomobile karşı yapılan kara propagandaları anımsatan Kahyaoğlu, aynı yöntemin madencilik sektörü için de uygulandığını belirterek şöyle devam etti: “Kepez Belediyesi’nde rastladığım olay çok spontane gelişti. Bir ödül töreninde bu aracı gördüm, CD’yi seyredince aklıma madencilik geldi. Bunun siyasi bir yönü yok. Otomobile yapılan engellemeleri şu an maden sektörü yaşıyor. Ruhsat bedelini yatırmazsak 20 bin lira ceza ödeyeceksin. Ödemezsen 3 ay sonra saha düşer. Madencinin cebi delik ama kimse farkında değil. 1400 ocak varsa, 1300’ü mazotu zor alır. Bütün bu sorunları ilgili yerlere götürmek lazım. En fazla çevreci geçinenlerden darbe yiyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımız, madencilik yapmayın diyordu. Ona sordum, petrol, doğal gaz, kömür olmasaydı insanoğlu, neyi yakacaktı ? Tabi ki ağaçları… Biz kendi ayağımıza kurşun sıkan bir sektörüz. Biz yaptığımız hataları kamufle etmeyi beceremedik. Hem çevreci, hem de madenci olunabilir. Bu yıl 1 milyon metrekare ağaçlandırma yapalım diyoruz. Benim işim proje üretmek, siz de yardımcı olacaksınız. Birlik size ağacı alacak, siz de ocaklarınıza dikeceksiniz. Sonra da bunu fotoğraflayıp herkese anlatacağız. Lütfen duyarlı olalım, siz de bize destek olun. Biz de insanlara kendimizi anlatalım.”

ORMAN BAKANLIĞI’NA EN ÇOK PARA ÖDEYEN SEKTÖRÜZ

Salona dönerek, “Sizi ağaç katili olarak biliyorlar” diyen Kahyaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz katil değiliz. Ormana en büyük parayı ödeyen sektörüz. ‘Orman’ın maden grubundan şu kadar para aldık’ dediğini duymadım. Orman Müdürlüğü’nün bir ağaç diktiğini de görmedim. Biz hakkımızı aramadığımız sürece bizi dal dal biçecekler. Bir arazi tespit davası açalım. Arazi tesbiti en fazla 1 lira çıkacaktır. 1 liralık yere 2.5 lira kira alınır mı? Bunu anlatamıyoruz, herkes korkuyor. Korkunun ecele faydası yok. Ben muhalif değilim, ben sektörden tarafım. Birileriyle kavga etme gibi bir niyetimiz de yok.  Önüne gelen bize çakıyor, artık lütfen kibarca sesimizi çıkaralım. Bizi yolunacak kaz görmelerine izin vermeyeceğiz. Fiyatlarımız dünya çapında olmasa da, dünya çapında madencilik yapıyoruz. Modernleştik, artık iyi madencileriz, ama şimdi bir araya gelmeliyiz. Bu toplantı bittikten sonra büyük bir ihtimalle konuşulanlar unutulacak. Ben iki yıldır kendi ofisimden içeri girmedim. Siz de 5 dakikanızı ayırın, güç olalım. Nerede ocak kapatılıyor, hep beraber gidelim. Yasayla mücadele edelim. Neden buraya bürokratları çağırmadınız diye eleştiri aldım. Biz buraya birçok bürokratı getirebilirdik. Ama, başımıza ne geldiyse davet ettiğimiz bürokratların aldığı notlardan geldi. Google’da iş kollarına baktığınızda birinci sırayı tekstil ve otomobil alır. Madenle ilgili de yalnızca kaza haberlerini görürsünüz. Maden Yönetmeliğini şöyle değiştirin demeyeceğiz ama bunlar bizim için doğrudur diyeceğiz. Türkiye’de enflasyon yüzde 8, bizim sektörün enflasyonu ise 25. Bunun hiçbir mantığı yok.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (1)ÇOK GÜZEL TESPİTLER

Sohbet havasında geçen ilk gün toplantısında, ertesi günün yol haritası da çizildi. Sırayla söz alan İMİB üyeleri ilginç ve önemli tespitlerde bulundular.

IMIB ANTALYA CALISTAY (15)Magnesit A.Ş Genel Müdürü Ekrem Bulur: İSG YAPTIRIMLARI MALİYETLERİMİZİ KATLADI

“Biz de çevreci baskısı yaşıyoruz. Son 7 yılda 160 bin fidan diktik. Her gelen ağaçları katlediyorsunuz ön yargısıyla hareket ediyor. Bırakın ağacı bizim madencilik yaptığımız yerlerde ot bitmiyor. Arabayla geldin; arabayı bırak, telefonu da bırak, ayakkabıyı çıkart, gözlüğü de at. Bir ağacın tepesinde oturarak sürdür hayatını derler adama. Yeraltında bize bir zenginlik vermişler, bunu çıkarıp satacağız. Türkiye’de olmayan parayı, dünyanın en ücra köşelerinden ülke ekonomisine kazandırıyoruz, bu şeref hepimize yeter. Bunu getirirken vergi de veriyoruz, çevremizi de düzenliyoruz.

Maden Kanunu daha çıkmadan, yönetmeliklerle birçok şey değişiyor. Özellikle madenciler mevzuatla boğuşuyor. Emsal bedel uygulaması yanlış. Çünkü, benim teknolojim iyidir daha ucuza mal edebilirim. Maden Dairesi, denetlemeye geldiğinde geriye dönük emsal bedellere ceza ve faiz tahakkuk  ettiriyor. İSG yaptırımlarıyla birlikte maliyetlerimiz arttı. Ocağın önüne dikilen elma ağacına ya işçi çıkıp da düşerse diye sorunlar çıkardılar. Ülkede doktor açığı varken İSG doktorları türedi, mevzuatı uyguluyor, paralarını alıyorlar. Mevzuatlara uyulması isteniyorsa, devletin de teşvikler vermesi lazım.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (19)

Maden İşleri eski Genel Müdürü Yener Cander: 2012 GENELGESİ MADENCİLİĞİN KATİLİDİR

“Şu an Ankara’daki durumu paylaşmak istiyorum. 2012 yılında yayınlanan genelge madencilik sektörünün katilidir. Danıştay, aslında yürütmeyi durdurdu. Maden İşleri Genel Müdürlüğü Danıştay kararından sonra Başbakanlık’a müracaat etti. Ruhsat müracaatları, önce Bakanlığa sonra da Başbakanlığa gönderiliyordu. Eskiden bu işleri Maden İşleri Genel Müdürlüğü yapıyordu. Bu genelgenin mutlaka kaldırılması gerekir. 6592 sayılı maden kanunu yayınlandı ve kabul edildi. Mart ayına geldik ama hala yönetmelik çıkmış değil. Yönetmelik hazırlanırken birçok sorun konusunda uyardık ama herkes topu birbirine atıyor. İhale ve uygulama yönetmeliğinde sektör adına arzu edilmeyen şeyler var. Örneğin, Güneydoğu yanıyor, oradakiler geçici tatil istiyor. Ama geçici tatil ‘terör var’ demeden verilmiyor. Fakat hiçbir kurum terörün olduğunu gösteren bir belge veremiyor.

Komisyonda tekrar görüşülmesini talep edin! Çünkü, 100 liralık bir bedelin devlet hakkı 400 lira çıkabiliyor. Maden İşleri Bakanlığı kurulması lazım, ya da EPDK gibi müstakil bir madencilik üst kurulu oluşturulmalı. Biz yer altında bulunan değerlerimizin yer üstüne çıkarılmasını isteriz. Cerattepe’ye karşı değiliz ama oraya gösterilen kolaylığın maden ve doğal taştaki her kesime getirilmesini istiyoruz. Şu an yönetmelikte bir değişiklik yaptırmamız söz konusu değil. Yönetmelik yayınlandıktan sonra değişiklik yapılabilir.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (25)

Ali Demir Sönmez Sentaş Madencilik: ÖNCE İMAJIMIZI DÜZELTMELİYİZ

“Sorunlarımızı ikiye ayıralım öncelikle ağaç katili imajımızı silecek bir çalışma yapalım. Daha sonra da kanunlarla ilgili ne yapabiliriz onu konuşalım.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (35)

Port-San Mermer Mehmet Çadıl:

Konya Şeker gibi yapıp, ormanları yol kenarına dikelim. Biz de İMİB olarak, yol kenarına görülen yerlere ağaç dikip bunun propagandasını yapmalıyız. Biz mermerciyiz, zararımız da, yararımız da olacak.

ALi kahyaoglu2Ali Kahyaoğlu: BİZİ SAVUNAN BİR BAKAN GÖRDÜNÜZ MÜ?

“Türkiye’nin namusunu Çin’de madenci kurtarıyor. Türkiye bu kadar mal aldığı Çin’e en fazla maden satabiliyor. Bir mermerci Kırkpınar Ağası oldu, biz bunu bile pazarlayamadık. Bir tek Ali Kahyaoğlu ile olacak işler değil bunlar. Daha insanlar doğal taşı bilmiyor. Hiç okullarda iş kolunuzla ilgili toplantılara katıldınız mı? Türkiye’nin hangi ilinin üniversitesinde isterseniz size randevu alırız. Bu sektörü anlatmak lazım, biz yalnız insanlarız. Bizi savunan bir bakan gördünüz mü Ankara’da. İnsanlara madenle ilgili ne biliyorsunuz diye sorun, BOR karşılığını alırsınız. Madencilik kötü bir kader yaşıyor, razıysak susacağız. Değilsek, uzlaşı içinde elimizden geleni yapacağız. Erol Yüce’nin ocağı kapatıldı. Bir kış günüydü ocağa gittim. Ocağa bir girdik, 200 köylü Türk bayraklarını asmışlar, sobaları yakıp bizi bekliyorlardı. 5 kişiydik, canımızı zor kurtardık. Manavgat’ta yokuş araziyi golf sahası ilan ettiler, arazi elimizden gitti.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (38)

Nasuh Ekinci Burdur Doğal Taş ve Madenciler Derneği Başkanı: BURDUR’DA 24 OCAĞI KAPATTILAR

“Burada alınacak kararlar Mermer Fuarı’na da yansıyacaktır. Burdur’da Isparta İdare Mahkemesi 24 ocağın faaliyetini sonlandırdı. Madenciler üzerine iyi senaryoyla hazırlanmış bir ekip çalışıyor. Doğa Derneği diye bir dernek var. Türkiye’de madenciliği bitirmek üzere çalışmalar yapıyor. 24 ocağın kapanma süreci şöyle gelişti; önce bölge idare mahkemesinde bir ocağı mahkemeye verdiler. Bizzat avukatlar uğraştı, daha birinci kararda yürütmeyi durdurma çıktı. Devlet bu madenlere nasıl ruhsat veriyor, vergi alıyorsa, savunsun dedik. Çünkü, dava edilen biz değiliz, ama 24 ocak kapatıldı. Bu çalışmaların hukuki ayağını, lobisini oluşturmalıyız. Maalesef hiç profesyonel değiliz. Biz bu salonda varsak, bu sonun değil ilkin başlangıcıdır. Doğa Derneği’nin sitesine girip sponsorlara bakın lütfen! Sonuca götürecek işler yapmadığımız takdirde havanda su dövmekten öteye geçemeyiz. Lobi noktalarına para harcamalıyız.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (44)

Dr. Sönmez Sayılı Fe-ni Madencilik: SAVUNMAMIZI BİLİMSEL VERİLERLE YAPMALIYIZ

“Eber, Akşehir gibi göller de kurudu. Sadece madencilik yapıldığı için mi kurudu bu göller? Akşehir gölüne artık kimse maya çalamaz. Sorunlar sadece söylendiği gibi değil, ardında başka gerçekler de barındırıyor. Bir hoca sıfatıyla konuşayım: Örneğin, Yeni Zelanda, Avustralya’da şehrin ortasında, galeriler etrafında da yaşam var. ABD’de çok büyük nikel madeni bulundu. Bu alan orman içinde ABD hükümeti buna engel olmuyor. Önlemlerini almış işletebilirsin diyor. Birçok ülkede madencilik son hızla devam ediyor. Oralarda kuş nesilleri de, ağaç nesilleri de tükenmedi. Biz de savunmamızı bilimsel verilerle yapmalıyız.

IMIB ANTALYA CALISTAY (49)

Çevik Şirketler Grubu Arzu Yadigar: ARAMA HAKKIMIN SÜRDÜĞÜ RUHSATIM ALINABİLİYOR

“Sayın Nevzat Kavaklı’nın basına yönelik bir çalışması vardı ve bununla ilgili TRT ile bir anlaşma yapılmıştı. Bunun takibini bizim yapmamız lazım. Çünkü, bu çalışma resmi olarak başlamıştı. Diğer kurumlarımızla eş zamanlı kanunlara müdahil olmamız gerekiyor. 6592’den örnek vereyim, MİGEM’in kendi çıkardığı kanunu uygulama birliğine tabi tutmaması çok büyük bir problem. Mevcut kanun ve taslak yönetmeliklerde ana başlıklarını belirlememiz gerekiyor. Yatırımların çakışması da bizi çok korkutuyor. 4. grup bir arama ruhsatınız var üzerine bir RES projesi geliyor. Eğer üzerine ÇED yatırımı yapmadıysanız, sadece yaptığınız o yatırımların bedeli alınıyor. Arama hakkımın olduğu bir ruhsatım var ama elimden alınabiliyor. Firmalar, sorunlarını hep bireysel çözmeye çalıştı. 2012 genelgesi bizi istem dışı bir araya getirdi. Artık biz de teknik raporlarla çıkıp sağlam çalışmalıyız.”

IMIB ANTALYA CALISTAY (56)

Mükremin Doğan Konya Tramer Madencilik: BELEDİYE İLE İYİ GEÇİNECEKSİN KARDEŞİM

Biz Konya’da traverten işletiyoruz. Bulunduğumuz arazi Milli Emlak’a ait Hazine arazisi. Meram Belediyesi, ruhsat tarihi eski olduğundan dolayı maden arama yapamaz denildi. Belediye ile ilgili sıkıntılardan dolayı Maden İşleri’ne müracaat ettik. Maden İşleri’nin olumlu raporunu 1 yıl beklettiler. Maden İşleri’ne gittik, ‘belediye ile iyi geçineceksiniz kardeşim’ dediler.  4 ruhsat sahibiyiz, birliktelik sağlayamadığımız için sadece biz mücadele ediyoruz. Maden İşleri kendi gönderdiği raporu inkar ederek faaliyeti durdurdu. Belediyenin zabıtası, şantiyeme ulaşmaya 500 metre kala yolları kapattı. Ben önceki söktüğüm blokları dahi alamıyorum, içeride bekçime dahi ulaşamıyorum. Yeni çıkacak yönetmelikte hazine arazileri de izne tabi olacakmış. Yalnızlığın birinci nedeni birlikte olamayışımız, ikincisi ise Maden İşleri’dir. “

IMIB ANTALYA CALISTAY (59)

İrfan Bal Eti Krom A.Ş Genel Müdürü: İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRMELİYİZ

“Biz çevreyle uyumlu çalışacağız. Bunları iyi anlatacak iletişim organizasyonları oluşturmalıyız. Bizim çevreye rağmen bu işi yapmadığımızı anlatmalıyız. Maden Kanunu’ndan anlayan bir hukuk bürosu oluşturalım. Bunu ilgili yerlere taşıyacak bir birim kuralım.”