30
EKI
2014

Çelik: Madenler artık böyle çalışamaz

faruk celikÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Sektörde büyük sorun var. Bu teknolojiyle çalışılınca, kaza kaçınılmaz oluyor” dedi.

Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı madene giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Sektörde büyük sorun var. Bu teknolojiyle çalışılınca, kaza kaçınılmaz oluyor” dedi.

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE BÜYÜK SORUNLAR VAR

Karaman’ın Ermenek ilçesinde dün Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.’ye ait maden ocağında su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçi kurtarılmayı bekliyor. Saatler ilerledikçe işçileri sağ kurturma umudu da azalıyor.

Al Jazeera’den Gonca Şenay’ın haberine göre, kaza haberini alır almaz maden alanına gelen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, madencilik sektöründe büyük sorunlar olduğunu söyledi.

Çelik, Ermenek’teki madenin de, işverene ek maliyetler getiren torba yasa çıktıktan sonra kapandığını ancak daha sonra işçilerle varılan anlaşma sonucunda yeniden açıldığını anlattı.

BU TEKNOLOJİYLE ÇALIŞILMAZ

Patronların daha işçiye yasada öngörülen yüksek maaşı ödemeden madenlerini kapatmasını eleştiren Bakan Çelik’e göre, Türkiye’de madencilik sektörü başlı başına büyük bir sorun:

“2014’te artık bu teknolojiyle madenler çalışmaz, çalışmamalı. Çalışınca kaza kaçınılmaz oluyor. Dünyada madenlerde kullanılan teknoloji belli, sistem artık böyle işlemiyor. Çeşitli araçlarla madenlerin içine giriyorlar, teknolojiyi kullanıyorlar. Biz bunları bugün değil hep söylüyoruz, olay olduktan sonra konuşmanın bir anlamı yok.”

ALJAZEERA