09
MAR
2015

“Burdur’dan dünyaya uzanan mermer köprüsü”

merih-logoBurdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) tarafından yabancı sermaye ile maden sahibi yerli firmaları buluşturacak “Burdur’dan Dünyaya Uzanan Köprü Projesi” kapsamında 350 milyon dolarlık ihracat yapılabilecek Burdur Merih Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak.

BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci, yaptığı açıklamada, il genelinde ruhsatlı 271 mermer ocağı bulunduğunu, bunlardan 127’sinin çalıştırıldığını söyledi.

Bu işletmelerde yaklaşık 8 bin işçinin çalıştığını anlatan Ekinci, “Burdur’da 2013 yılında 96 milyon 724 bin, 2014 yılında ise 116 milyon 379 bin dolarlık mermer ve maden ihracatı gerçekleştirdik. 2013 yılına göre 19 milyon 655 bin dolarlık fazla ihracat yaptık. Buna göre ihracatta yüzde 20,3 artış sağladık. 2015 yılı hedefimiz 150 milyon dolarlık ihracat” dedi.

En büyük ihracatı Çin’e gerçekleştirdiklerini bildiren Ekinci, başta ABD ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok noktasına mermer ulaştırdıklarını kaydetti.

- 120 mermer fabrikası bulunacak

Ekinci, büyük mermer potansiyeli bulunan Burdur’da yabancı sermaye sahipleri ile maden sahibi yerli firmaları buluşturacak 120 mermer fabrikasının bulunacağı Burdur Merih OSB (Burdur Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) kuracaklarını dile getirdi.

OSB’nin Burdur- Ankara – İstanbul karayolu üzerinde Gölbaşı köyü yakınlarında kurulacağına dikkati çeken Ekinci, “353 hektarlık alanda kurulacak OSB’de 11 bin kişi doğrudan, 30 bin kişi ise dolaylı çalışacak. Bölgeden yıllık 350 milyon dolarlık ihracat, 380 milyon liralık iç pazar cirosu sağlanacak” diye konuştu.

Ekinci, Süleyman Demirel Havaalanına 15 kilometre, şehir merkezine 10 kilometre, Antalya Limanı’na 130 kilometre mesafede kurulacak OSB’nin mermer ocaklarına mesafesinin ise 20 kilometre ile 100 kilometre arasında değiştiğini anlattı.

- “Kamulaştırma işlemi bu yıl bitirilecek”

OSB’nin kurulacağı arsanın kamulaştırma işlemlerini bu yılın sonuna doğru bitireceklerini vurgulayan Ekinci, şöyle konuştu:

“2016 yılında projenin tamamı çizilecek, 2017’in sonunda altyapı bitirilecek, 2018 yılında ise ilk fabrikanın temelleri atılmaya başlanacak. Bölgede amacımız yerli ürünümüzü yerli üreticimize sattırmak ve yerli üreticimizle yabancı sermaye sahiplerini ortak yapmak. Diyelim ki yerli bir firmamızın mermer ocağı var. Yabancı firmanın da parası, teknolojisi ve pazarı. Bunlar OSB’de bir araya gelerek büyük bir sinerji yaratacaklar diye düşünüyoruz. Şu an 20’ye yakın firma OSB’de fabrika kurmak için sırada bekliyor.”

- Büyük tanıtım 3 Nisan’da

Ekinci, Burdur’da faaliyet gösteren mermer ocaklarının işletmecilerinin ocaklardan elde ettikleri blok mermerleri doğrudan yurtdışına ihraç ederek döviz elde ettiklerini söyledi.

İhraç edemedikleri mermer bloklarını, molozları ve atıkları kurulacak OSB’de işlenmiş mermer ve mermer türevlerine dönüştürebileceklerinin altını çizen Ekinci, “Kurulacak OSB ile Burdur ve çevre illerin ekonomisinde büyük öneme sahip doğal taş sektörünün blok ihracatından ziyade, elde edilen ürünlerin işlenerek katma değeri yüksek ürünler olarak dış pazarlara satışının sağlanması planlanıyor” dedi.

Ekinci, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği projeyle ilgili raporlar hazırladıklarını, anketler yaptıklarını ve çalıştaylar düzenlediklerini dile getirerek, 3 Nisan’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonunda büyük bir tanıtım gerçekleştireceklerini ifade etti.

RADİKAL