19
ARA
2016

Bu fuardan memnun olmayanın parası iade

can-derin-11İMİB’in desteğiyle Pyramids Grup&Expotim organizatörlüğünde eş zamanlı yapılacak Project Marble Eurasia ve İstanbul Blok Mermer Fuarları’nda, dünyada bir ilk yaşanacak…

Dünya fuarcılık literatürüne İstanbul Blok Mermer Fuarı ile birlikte yeni kavramlar girecek. 2017’deki fuarı organize edecek olan Pyramids Grup&Expotim ortaklığı, 20 ülkeden 400 alıcıyı getirmeyi ve bunları istendiğinde uçak bileti, otel rezervasyonlarıyla kanıtlamayı taahhüt ediyor. Firmanın bir diğer taahhüdü ise oldukça bağlayıcı… Fuarın katılımcısı, ‘Ben memnun kalmadım’  derse, kendisine yaptığı ödemenin yüzde 50’si iade edilecek.

Türk Mermer Sektörünün yeni platformu Project Marble Eurasia ve İstanbul Blok Mermer Fuarı, 23-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde İMİB’in desteğiyle Pyramids Grup & Expotim organizatörlüğünde gerçekleşecek. Maden ve doğal taş ihracatçılarını Dubai, S. Arabistan, Fas, Singapur gibi dünyanın çeşitli ülkelerine taşıyan ve daha çok yurtdışında yaptığı fuarlarla tanınan Expotim, Pyramids Grup ile birlikte İstanbul Mermer Fuarı’nı dünya markası yapma hedefinde.

İzmir Fuarı’nı kastederek, yurtiçinde maden ve doğal taş sektörünün katıldığı dominant bir fuar olduğunun altını çizen,  Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Derin, “İstanbul’da bir mermer fuarı yapılması, İzmir’deki mermer fuarına zarar vermez. Burası Marmara Bölgesi, İstanbul da bölgenin ve Türkiye’nin en etkin şehri. Marmara Bölgesi, adını Marmara Denizi’nden alır. Marmara kelimesinin kökeni de Yunanca Marmaros’dan gelir. Marmaros da, mermer demektir. Bana göre bırakın Türkiye’nin en büyük fuarını, dünyanın en büyük mermer fuarı İstanbul’da olmalıdır. Dolayısıyla biz de dünyada mermerin merkezinin İstanbul olması gerçeğinden yola çıktık. Yani, dünyanın en büyük mermer fuarının birileri tarafından İstanbul’da yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Katılımcının, bir fuara ticari beklentileri nedeniyle iştirak ettiği gerçeğini vurgulayan Derin, “Bunun için de, gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından gelen ziyaretçilerin katılımcıyı tatmin etmesi gerekiyor. Eğer, katılımcı güçlü ziyaretçilerle tanışır ve ticari anlamda iş yapar ya da yapacağını sezerse, fuar başarılı olur ve tekrarı gelir. Tersi olursa, siz ne kadar büyük bir fuar da yapsanız, katılımcıyı tatmin edemiyorsanız fuar küçülmeye başlar ve sonlanır. Bu bütün dünyada böyledir.  Türk fuarcılığının sıkıntısı, organizatörün hep satışla uğraşmasıdır. Bütün konsantrasyonunu satışa yönlendirdiği için fuarın başarısına odaklanamıyor. Halbuki asıl olan fuarın başarısıdır” açıklamasını yaptı.

Expotim ne yapacak da başarılı olacak?

Sorumuzu “Biz bir iddiayla çıkıp, satışlarımızı daha rahat yapmayı hedefliyoruz.  Bunu gerçekleştirdiğimizde de fuarın başarısına odaklanabileceğiz” diye yanıtlayan Can Derin, sözlerinin altını ise şu ifadelerle doldurdu:  “Öncelikle 20 değişik ülkeden 400 kuvvetli alıcıyı ülkemize getirmeyi taahhüt ediyoruz. Ama bunu sadece söylemde bırakmayacağız. Bu 400 kişiyi uçak bileti, otel rezervasyonu ve pasaport giriş çıkışlarını göstermek suretiyle ispat edemezsek, fuar için ödenmiş olan ücretin tamamını iade etmeyi yazılı olarak taahhüt ediyoruz. Katılımcının kanıtlanabilir farklılıklarla bizi denetlemesini istiyoruz.

Para iadesi dünyada ilk

İkinci iddiamız ise daha çarpıcı: Biz bu 400 kişiyi getirdik. Gezdiler, dolaştılar ama siz katılımcı olarak fuar sonrasına denk gelen 3 iş günü içerisinde yazılı olarak, ‘Ben bu fuara katıldım ama hiç memnun kalmadım’ derseniz ödemiş olduğunuz ücretin yüzde 50’sini 4 ay sonra iade edeceğiz. Çünkü, bir fuarın etkisi son gün değil, 4 ay içinde ortaya çıkar. Artık satılan mal iade alınmaz dönemi sona erdi. Müşteri, bir malı beğenmediği takdirde iade edebiliyor. Bu anlayışın fuarcılığa da girmesi gerekir. Böylesine iddialar, dünya fuarcılık literatüründe de yer almalıdır. Bizim önerimiz, dünyada ilk kez uygulanacak bir sistem olacaktır. Bu akımın fuarcılığa girmesi gerektiğine inanıyorum. İki argümanla satış sorununu aşar, katılımcılarımızı toparlayabilirsek, ziyaretçi ayağında da farkımızı ortaya koyarız. Böyle olduğunda da, dünya çapındaki İstanbul fuarı için ilk adımı atmış oluruz.”

can-derin-4“Heyet masraflarının %75’ini İMİB, %25’ini biz karşılayacağız”

Dış heyetlerin çok önemli olduğunu, bunu sağlamak için de İMİB ile UR-GE kapsamında bir işbirliklerinin olacağını vurgulayan Derin, “Ocak ya da Şubat ayında heyetlerin hangi ülkelerden ve kaç kişilik olduğunu açıklayacağız. Fuar tarihi olarak da 23-26 Ağustos’u belirledik. Heyetler UR-GE kapsamında geliyor. Böyle olduğu için yüzde 75’i UR-GE desteği olarak hükümet tarafından karşılanıyor. Kalan yüzde 25’lik bölümünü de Pyramids Grup&Expotim karşılayacak. Yani fuarı iki firma olarak organize edeceğiz. Bu da bize ayrı bir sinerji getirecek. Pyramids, Mısır orijinli bir firmadır. Mısır ve Ortadoğu’dan alıcıların getirilmesi konusunda ciddi katkılar sağlayacaktır.

Fuar, 3 hol ve açık alanda yapılacak

Fuarı 3 kategoride düşündüklerini söyleyen Can Derin, sözlerini şöyle tamamladı. “ İstanbul Fuar Merkezi’nin 9 ve 10. holünde ebat mermer ürünleri; alt katta mermeri işleyen ve ocaklarda kullanılan iş makineleri ve açık alanda da blok mermerlerin sergilenmesini sağlayacağız. Açık alanı istediğimiz şekilde kullanabilirsek, fuarın büyüklüğünü 20 bin metrekareye kadar çıkarabiliriz. Her 3 gruba yönelik de titiz çalışmalar yapılacak, çünkü 3 grubun alıcıları da birbirinden farklı. Türkiye’deki tüm projelerin mimarları, satın almacıları, müteahhitleri fuara davet edilecek. Bu durum da ciddi bir şekilde takip edilecek. Yurtdışından gelecek kişileri de bu 3 gruba göre tasnif edeceğiz.”

Fuarlar hakkında daha detaylı bilgi için;
www.projectmarbleeurasia.com / www.istanbulblock.com

Telefon: +90 212 356 00 56 / +90 216 575 28 28
Email: info@expotim.com / info@pyramidsfair.com