03
NIS
2015

Beyşehir OSB’ye Suudi işadamından mermer fabrikası yatırımı

SUUDI YATIRIMKonya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Bayavşar Mahallesinde kurulu bulunan Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) Suudi Arabistanlı yatırımcı mermer fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistanlı işadamı Ammar Aladeeb, Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’ne ilk etapta 50 kişinin istihdam edileceği bir mermer fabrikası kuracak.

Türkiye’ye geldikten sonra Meram Mermer Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasını kuran işadamı Aladeeb, yatırım yapacağı organize sanayi bölgesinden arsa da temin etti. OSB içerisinde yer alan 68 sanayi parselinden 19 bin 567 metrekarelik 50. parsel Suudi Arabistanlı yatırımcı Ammar Aladeeb’e ait firmaya tahsis edildi. Bir ay içerisinde inşaat çalışmalarına başlayacak olan firmanın 3 yıl sonra üretime geçeceği belirtildi.

Beyşehir Ticaret Odasında gerçekleştirilen imza törenine Beyşehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, Beyşehir OSB Müdürü Mutlu Korkmaz, Beyşehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Çeler ve Firma sahibi Ammar Aladeeb katıldı.

Törende konuşan Kaymakam Muzaffer Başıbüyük 2011 yılında yürürlüğe giren teşvik kanunundan sonra sanayicilerin Beyşehir Organize Sanayi Bölgesine ilgisinin arttığını ifade etti. Kaymakam Başıbüyük, 3 adet mermer fabrikasının yanı sıra yeni mermer fabrikası inşaatlarının başladığını, av tüfeği ve organik gübre fabrikalarının inşaat çalışmalarının devam ettiğini, Beyşehir’in önümüzdeki yıllarda Bölgenin parlayan yıldızı olacağını belirtti. Teşvik kanununun 10 Nisan 2015 tarihinde sona ereceğini hatırlatan Başıbüyük, yatırım yapmak isteyen sanayicilere metrekaresi 3 lira olan parsel fiyatının, 10 Nisan’dan sonra 15 lira olacağını söyledi.

Bölgenin gözde yatırım merkezi haline gelen Beyşehir OSB’ye yatırım yapacak tüm firmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ise, “Teşvik Kanunuyla beraber Beyşehir OSB’de yatırımlar giderek artıyor. Beyşehir ekonomisine ve istihdamına büyük katkı sağlayacak yatırımların daha da çoğalması, ilçemizin her alanda gelişmesi adına elimizden gelen her türlü imkanları seferber ediyoruz. Arabistanlı firma sahibi sayesinde bölgemizin ilk defa yabancı yatırımla tanışmış oldu, bu yönde olumlu gelişmeler de devam ediyor. İlçemize gelen yerli ve yabancı yatırımcıların her yönüyle yanında olacağız. Onlar için her türlü kolaylığı sağlayacağız” dedi

2006 yılından bugüne kadar Beyşehir OSB’ye yatırım yapan ve yatırımlarına devam eden firmalara teşekkür eden Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, “ilk yabancı yatırımcının ilçemize kazandırılması için yoğun temaslarda bulunan Selçuklu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Gün’e teşekkür ediyorum” dedi.

Beyşehir OSB’nin ilk yabancı yatırımcısı olan Suudi Arabistanlı işadamı Ammar Aladeb de, Beyşehir’de çok yakın bir ilgi gördüğünü, burada yapacağı yatırım ile istihdama katkı sağlamak istediğini belirterek, “Burada üretim yapmak amacı taşıyorum. Firmamıza arsa tahsisi konusunda yardımcı olan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

SUUDI YATIRIM2MİLLİYET